Frankofoni Festivali – SBülten

Kendi öğrenimlerinden sorumlu öğrenciler

Frankofoni Festivali

 

MÜDÜRÜN MESAJI

Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.
Çünkü bilgi sınırlıdır, oysaki hayal gücü dünyayı kapsar,
gelişimi tetikler ve değişimi oluşturur.
Albert Einstein

Değerli Velilerimiz,

Saint Benoît Lisesi, geleneksel olarak her yıl mart ayında gerçekleştirdiği birçok eğitici ve sanatsal çalışma ile Fransız dilini ve kültürünü kutlar.

Öğrencilerimizin yeteneklerini ve frankofoniyi kutlamak amacıyla resim, müzik, tiyatro ve edebiyatın buluştuğu Sanat ve Kültür zirvesi…

Frankofoni Festivali kapsamında, öğrencilerimiz, projelerimizde görev alarak farklı etkinliklerde aktif birer rol ve sorumluluk üstlendiler. Projenin merkezinde olan öğrencilerimiz, sınırlarını aşıp, yaratıcılıklarını bu kez Fransızca olarak ortaya koydular.

Değerli velilerimiz, öğrencilerimizin her gösterisine yoğun ilgi gösterdiniz. Bu ilgi, öğrencilerimiz için bir gurur kaynağı oldu ve bunun için size teşekkür ederiz.

Bu Broşürde, zengin içerikli programımızı keşfedebilir, her makalemizde, Frankofoni ile ilgili resimleri ve videoları bulabilirsiniz.

Pierre Gentric
Saint Benoît Lisesi Müdürü

Dört vurmalı çalgı sanatçıdan oluşan
“Ladies of Düm”,
Frankofoni Festivali’nin açılışını gerçekleştirdi!

Ladies of Düm, akıl almaz teknik ve ritimleriyle seyirciyi hayran bıraktı…
Dünya Kadınlar Günü’nde düzenlenen konserde, dört müzisyenin oluşturduğu farklı tınılar veya kişisel ifadeler, seyircileri bir müzik yolculuğuna çıkarmayı, müzik anlamında bir şeyler paylaşmayı ve bu yolculuk sırasında, herhangi bir sınır koymadan, müzik ile bir bütün olmayı sağladı.

____________________________________________

Sergi açılışı:
“Şehirden Kesit(ler)”

Öyle projeler vardır ki, projenin çıkış noktası, projenin hayata geçmesi kadar ilgi çekicidir. “Şehirden Kesit(ler)” adlı sergi, tam da böyle bir projeydi. Öğrenciler, projeyi geliştirmek için düşünüp bu macerayı keşfeden ve anlatan kişiler oldu.

____________________________________________

Frankofoni bir bayram, caz onun bir tınısı

Saint Benoît Lisesi Frankofoni Festivalini iki yıldır destekleyen İsviçre Konsolosluğunun işbirliğiyle sıradışı bir gece.
Bu geceyi birlikte düzenlediğimiz İsviçre Konsolosluğunu Silüet salonumuzda konuk etmekten her zaman mutluluk duyuyoruz.
Alışılmışın dışında bir formasyon, dengeli bir füzyon, dinamik ve ritmik bir romantizm frankofon müzik gecemizin ziyafetiydi.

____________________________________________

Fransızca şarkılar dinleyenleri hayran bıraktı…

Saint Benoît Lisesi, üçüncüsü düzenlenen Frankofon Liselerarası Fransızca Şarkı Yarışmasında jüri koltuğunda yer alan Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu, Bertrand Buchwalter ve İsviçre’nin İstanbul Başkonsolos Yardımcısı, Beat Schmid’i ağırlamaktan onur duydu. Konuk şarkıcılarımız, İzmir, Ankara ve İstanbul’dan geldi. Yarışmanın ortak dili Fransızca, tüm frankofon ağını bir araya getirdi.
Saint Benoît Lisesi orkestrasının ustaca eşlik ettiği ve öğrencilerin olağanüstü güzellikte seslendirdiği birbirinden renkli ve farklı repertuarı dinledik…

____________________________________________

Paris lise avlusunu kuşatıyor!
Oscarlar öğrencileri Silüet salonunda bekliyor!

“Saint Benoît’da Küçük Paris”: Frankofoni Festivalinin sabırsızlıkla beklenen etkinliği! Öğrencilerimiz sahnede!
Her sene, mart ayında, Frankofoni haftası çerçevesinde, bir Paris sokağı dekorunda, rollerine bürünmüş hazırlık sınıfı öğrencileri velilerine fransız günlük yaşamının eğlenceli skeçlerini sunuyorlar.
Süslenen Silüet Salonu, genç yıldızlarımız ile bu çok gösterişli ve unutulmaz törenin sunucuları olan öğretmenlerini “Küçük Paris Oscarları Ödül Töreni”nin bu masalsı ve coşkulu atmosferinde ağırlıyor. Bekleyiş dorukta, sevinç ve mutlulukla dolup taşan öğrencilerimiz için alkışlar!

____________________________________________

“Eğer kitaplar olmasaydı…” cümlesi
daha güzel tamamlanamazdı!

Konuşmasına Voltaire’in İyimserlik adlı kitabında yer alan “Bel autodafé”, başka bir deyişle Engizisyonun verdiği “ateşle güzel bir şekilde yakılma cezası” tezatını ele alarak başlayan Yiğit Bener, öğrencilere rahatsız edici içerik veya düşünceye sahip olan bir kitabın yakılmasıyla ilgili sorular yöneltti… Eğer kitaplar yok olsaydı, ne yapardık?

____________________________________________

Sahnede Frankofoni,
projenin merkezinde öğrencilerimiz!

İki haftalık atölye çalışmalarından sonra beklenen an geldi ve öğrenciler yeni bir maceraya doğru yola çıktılar… Sahneye…
Jacques Prévert şiirlerinden hareketle sınıf içinde ortak çalışmalar yapan Lise 1 öğrencileri kendi metinlerini yazdılar.
Compagnie Grand Théâtre oyuncuları aynı zamanda diğer seviyelerden öğrencilerle de okul sonrası yaptıkları provalarla, günlük hayattan kesitler sunan küçük skeçler yazıp oynadılar. Bu skeçler çoğunlukla izleyenleri düşündürücü tarzdaydı. Ayrıca, oyuncuların sahnede Molière’i eğlenceli ve bazen de anakronik bir biçimde öğrencilere tanıtması da bu sanatsal oturumun unutulmazı arasında yer aldı.
Dilin ve sözlü anlatımın en güzel biçimde ifadesini bulduğu tiyatro kesitlerini izledik…

____________________________________________

Frankofoni Festivalimiz
Marcel Proust ile noktalandı

Frankofoni Festivali kapsamında, Saint Benoît Lisesi, Yapı Kredi Kültür Sanat ortaklığıyla, “Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik” adlı tema ile ilgili bir konferans-konser düzenledi. Bu proje, Mehmet Rifat’ın kaleme aldığı ve Yapı Kredi Yayınlarında yayımlanan “Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik” kitabından alınan ilhamla tasarlandı. Proust tutkunlarına ve müzikseverlere hitap eden ama en çok da müziksever Proust tutkunlarına seslenen gösteri, büyük beğeni topladı!
Marcel Proust, tam bir müzik tutkunuydu. Henüz genç yaşlarında, konser ve opera salonlarının müdavimiydi. Onun döneminde, bu yerler, müziğin dinlendiği, hatta tekrar tekrar dinlendiği ve müziğin öğrenildiği kilit yerlerdi: o zamanlar, ses kayıtları daha yolun başındaydı…

X