Fransızca Şarkılar Dinleyenleri Hayran Bıraktı…

Şarkı söylemek, 7’den 77’e bir tutku…

Saint Benoît Lisesi, üçüncüsü düzenlenen Frankofon Liselerarası Fransızca Şarkı Yarışmasında jüri koltuğunda yer alan Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu, Bertrand Buchwalter ve İsviçre’nin İstanbul Başkonsolos Yardımcısı, Beat Schmid’i ağırlamaktan onur duydu. Konuk şarkıcılarımız, İzmir, Ankara ve İstanbul’dan geldi. Yarışmanın ortak dili Fransızca, tüm frankofon ağını bir araya getirdi.
Saint Benoît Lisesi orkestrasının ustaca eşlik ettiği ve öğrencilerin olağanüstü güzellikte seslendirdiği birbirinden renkli ve farklı repertuarı dinledik…

Saint Benoît Lisesi’nin Silüet salonu, genç frankofon yetenekler sayesinde efsanevi bir gece yaşadı. Frankofoni Festivali kapsamında gerçekleştirilen Fransızca Şarkı Yarışması Chante ! Chante ! Chante !, 3 kategoride,ilkokul, ortaokul ve lise kategorisinde düzenlendi. Gecede, birbirinden başarılı 19 finalistin seslendirdiği şarkılar yarıştı.

Beklenilen bir yarışma, bir referans

Chante ! Chante ! Chante ! yarışması, Türkiye’deki tüm frankofon okullara yönelik düzenlenen ve bu konuda artık “referans” olan bir yarışma. Sadece İstanbul’dan değil, İzmir, Ankara’dan toplam 72 yarışmacı elemelere katıldı. İlkokuldan 11, ortaokuldan 29, liseden 32 adayın başvurduğu yarışmanın elemeleri, Galatasaray, Notre Dame de Sion, Saint Michel ve Saint Benoît Liselerin müzik öğretmenlerinden oluşan bir komite tarafından dikkatle dinlenerek yapıldı. Seçim yapmak zor oldu çünkü her sene katılımcı sayısı artıyor ve kalite  sürekli yükseliyor.

Oldukça prestijli bir jüri

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu, Bertrand Buchwalter, İsviçre’nin İstanbul Başkonsolos Yardımcısı, Beat Schmid, Eğitimde İşbirliği Ataşesi Bruno Delvallée, şarkıcı ve akademisyen Atilla Demircioğlu, İstanbul Şehir Tiyatroları oyuncusu, oyun yazarı ve şarkıcı Bensu Orhunöz, televizyon sunucusu, Ayşenur Yazıcı, besteci ve söz yazarı Suat Suna, şarkıcı, besteci ve söz yazarı Barbaros Büyükakkan, müzik yazarı ve eleştirmen Yavuz Hakan Tok’tan oluşan jüri üyeleri salona saat 18:00’de giriş yaptı. Okulumuzun orkestrasında yer alan müzisyenler enstrümanlarını akort ettikten sonra genç yeteneklerimizin müzik performansı, alkışlar eşliğinde başladı.

Gecenin başarılı ve sevimli sunucuları Irmak ve İzzet, coşkulu bir sesle tüm yarışmacıları teker teker sahneye davet etti.

Küçük sesler, büyük yetenekler

İlk önce sahneye en minikler, yani ilkokul kategorisi yarışmacıları geldi. Sahneye küçük prensesler gibi gelen ilkokul kategorisindeki 6 yarışmacımız, nefes kesen ve seyirciyi hayran bırakan performanslarını sergilediler. Sesleri ve sahnedeki performansları, gelecek için umut vaad etti.

İlkokul yarışmacılarından sonra sıra 6 finalistin yer aldığı orta okul kategorisine geldi. Her bir yarışmacının performansı o kadar olağanüstüydü ki, jüri üyelerinin puanlamada zorlandıkları hissediliyordu

Akabinde, seyircinin alkışı eşliğinde, yaş olarak en büyük olan yarışmacılar, yani lise yarışmacıları sahne aldı. Tüm finalistler arasında sadece bir erkek adayın olması, seyircileri tam bir sürprizdi. Tabii, bu kategorideki yarışmacılar, başarılı performans sergileyen ilkokul ve ortaokul kardeşlerine nazaran biraz daha deneyimliydiler.

Okulumuzun orkestrasının canlı ve hatasız eşliğiyle, 3 kategorideki 19 finalisti dinledikten sonra, jüri oylamaya geçti. Şarkıcılar o kadar başarılıydı ki, final iki saat sürmesine rağmen zamanın nasıl geçtiğini kimse anlamadı. Muhteşem seslerin yorumladığı Fransızca’nın en güzel şarkıları… Jüri üyelerinin görevi gerçekten de zordu! Artık sonuçlar da bekleniliyordu ama Silüet salonunu dolduran seyirciler, hatta yarışmacılar bile kazananları aşağı yukarı tahmin etmişti:

 • Kategori ilköğretim – Nejan – Tevfik Fikret İzmir
 • Kategori ortaöğretim – Zeynep – Piri Reis Karşıyaka İzmir
 • Kategori Lise – Serra – Tevfik Fikret Ankara

Yarışmanın iki hedefi

Frankofoni Festivalimiz kapsamında yer alan bu yarışmanın eğitim ve sosyal olmak üzere iki hedefi var. Ana hedefimiz, müzikten yoluyla Fransızca’yı kullanarak öğrencilerin toplum önünde konuşma ve sanatsal becerilerini öne plana çıkartmak. Yine Fransızca sayesinde evrensel bir dil olan müzik aracılığıyla, frankofon okullarda okuyan öğrenciler arasında arkadaşlık bağları geliştirmeye çalışıyoruz.

Jüri üyelerimize teşekkürler…

 • Sayın Bertrand Buchwalter, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu
 • Sayın Bruno Delvallée, Eğitimde İş birliği Ataşesi
 • Sayın Beat Schmid, İsviçre’nin İstanbul Başkonsolos Yardımcısı
 • Sayın Suat Suna, şarkıcı, besteci ve söz yazarı
 • Sayın Barbaros Büyükakkan, şarkıcı, besteci ve söz yazarı
 • Sayın Atilla Demircioğlu, şarkıcı ve akademisyen
 • Sayın Yavuz Hakan Tok, müzik yazarı ve eleştirmen
 • Sayın Bensu Orhunöz, İstanbul Şehir Tiyatroları oyuncusu, oyun yazarı ve şarkıcı
 • Sayın Ayşenur Yazıcı, televizyon sunucusu

Gelecek yıl dördüncüsünü düzenleyeceğimiz ve genç şarkıcılarımızla buluşacağımız  Chante ! Chante ! Chante ! yarışmasında görüşmek dileğiyle.

X