Sahnede Frankofoni, Projenin Merkezinde Öğrencilerimiz!

Compagnie Grand Théâtre tiyatro grubunun oyuncularıyla altıncı sanat buluşması

İki haftalık atölye çalışmalarından sonra beklenen an geldi ve öğrenciler yeni bir maceraya doğru yola çıktılar… Sahneye…
Jacques Prévert şiirlerinden hareketle sınıf içinde ortak çalışmalar yapan Lise 1 öğrencileri kendi metinlerini yazdılar.
Compagnie Grand Théâtre oyuncuları aynı zamanda diğer seviyelerden öğrencilerle de okul sonrası yaptıkları provalarla, günlük hayattan kesitler sunan küçük skeçler yazıp oynadılar. Bu skeçler çoğunlukla izleyenleri düşündürücü tarzdaydı. Ayrıca, oyuncuların sahnede Molière’i eğlenceli ve bazen de anakronik bir biçimde öğrencilere tanıtması da bu sanatsal oturumun unutulmazı arasında yer aldı.
Dilin ve sözlü anlatımın en güzel biçimde ifadesini bulduğu tiyatro kesitlerini izledik...

Compagnie Grand Théâtre Kimdir ?

La Compagnie Grand Théâtre 2007’den bu yana, Montreuil’de yerleşik bir tiyatro topluluğudur. Paris ve civarında temsillerini sürdürmektedir. Kuruluş yılı olan 2006’dan beri gösterilerini tiyatrolarda, Avignon Festivali’ndeki festivallerde  ve okullarda sunmak üzere yurt dışı ve yurt içi sahneleri gezmektedirler.

Lise 1 Öğrencileriyle Çok Yaratıcı Atölye Çalışmaları

Derste, Prévert şiirleriyle ve öğrencilerin metin yazma çalışmalarıyla başlayan maceramız oyuncularla birlikte yürütülen tiyatro atölye çalışmalarıyla devam etti.

Öğrencilerimiz derste Fransızca öğretmenleriyle Fransızca şiir yazma çalışmaları yaptılar ve bu şiirleri sahneye koymak amacıyla Paris’ten gelen oyuncularla yazdıkları metinleri canlandırma imkanı buldular.

Söz alma, sesini kullanma teknikleri, telaffuz, tonlama, sahne üzerinde doğru duruş ve oyun eğitim çalışmaların merkezindeydi. Öğrenciler, istedikleri sözlü anlatımı ve sahnelemeyi gerçekleştirdiler.

Lise 2, 3, 4 öğrencilerimizin de ilgisini çeken skeçlerin konusu oldukça günceldi: “Kadın ve Otorite”

Büyük sınıflardaki öğrencilerimiz, Grand théâtre  oyuncularıyla bu tema için yeniden buluştu. Tema öğrenciler tarafından seçildi. Ayrıca, öğrencilerimiz, oyuncuların deneyimlerinden faydalanmak için derslerden sonra sempatik bir şekilde gerçekleşen provalara katıldılar. Oyuncular geçmiş yıllarda birlikte çalıştıkları ama artık büyük sınıflarda olan Lise 2, 3 veya 4 öğrencileriyle tekrar bir araya geldikleri için mutluydular.

Amaç, çok kısa bir zamanda kadın ve kadınların yaşamış olduğu zorlukları konu alan skeçler sahneye koymaktı. Ortaya tirad, yanlış anlaşılmayı konu alan skeçler veya katarsizler çıktı. Başka bir deyişle, tiyatronun gerçeği göstermedeki tüm becerisine yer verildi.

Gösteri sırasında, coşkulu öğrencilerimiz, sahnede olmaktan çok mutluydu…

Atölye çalışmalarının gösterisi, 28 Mart saat 18.30’da Silüet salonunda veliler ve okul arkadaşları önünde gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz, sıcak ve samimi bir ortamda, sahneye çıkıp yeteneklerini konuşturdu.

Bu çalışmalar çerçevesinde esas önemli olan, oyuncuların en iyi performansı sergilemek için birlikte sahnede olmalarıydı. Görev başarıyla tamamlandı!

Bu güzel tiyatro deneyiminden sonra,  öğrencilerin mutluluğu yüzlerinden oknuyordu.

Bu önemli etkinliğimize katılan Lise 1 öğrencilerimizin geri dönüşleri:

Yaptığımız tiyatro etkinliği benim için çok faydalı ve eğlenceli geçti. Birlikte yaptığımız etkinliklerde sesimizi nasıl kullanacağımızı, sahnede nasıl hareket etmemiz ile ilgili bir sürü çalışma yaptık. Bu çalışmalar sayesinde hem Fransızcamızı geliştirdik hem de bir tiyatro sahnesinde neler yapıldığını öğrendik. Bize bu etkinliği yapmamızı sağlayan Fransızca Zümresine ve bize tiyatroyu sevdiren Grand Théâtre oyuncularına çok teşekkür ederim.
Elif

Bu etkinlik sayesinde daha az düşünerek Fransızca konuşmaya başladım. Sahnede rahat bir şekilde durmayı öğrendim. Atölyeler sahnedeki gösterimiz için bize çok yardımcı oldu ve çok eğlenceliydi.
Ayşe

Sahneye çıkmak bizim için çok önemli ve eğlenceli bir deneyimdi.
Cem

Atölyeler, kendi hislerimi dışarı vurmamı sağladı, aynı zamanda çok eğlendim.
Arda

Fransız tiyatrocularla çalışmak çok güzeldi. Benim için unutulmaz bir deneyim oldu.
Atakan

Fransız oyuncularla çalışmak, onlardan bir şeyler öğrenmek benim için muhteşem bir fırsattı. Bana kattıklarından dolayı Etienne Bey, Clément Bey ve Isabelle Hanım’a çok teşekkür ediyorum.
Melek

Grand Théâtre, « Méli-Mélo » adlı tiyatro gösterisi sundu

Oyuncular, Silüet salonunda, Lise 3 öğrencileriyle Molière’e duydukları sevgiyi anlattı. « Grand Théâtre » adlı tiyatro grubu, 28 Mart saat 9:30’da Lise 3 öğrencileri için etkileşimli bir tiyatro gösterisi sergiledikten sonra bir söyleşi gerçekleştirdi. Fransızcanın parlaklığıyla damga vurduğu bir gün oldu…

X