Yüksek Öğretim… Rotamız Fransa-Campus France

Üniversite Doğru Projesi-Yurtdışı Üniversiteleri

Lise 3. sınıf öğrenci ve velilerimize yönelik Campus France webinerimiz, 13 Nisan 2021 Salı günü saat 12.00-13.00 arası gerçekleşti.
Öğrenci ve velilerimizin yoğun katılım sağladığı konferansımızın konuğu Campus France İstanbul Müdürü Sayın Serpil Gün idi.

Üniversiteye Doğru projemiz kapsamında, Fransa’daki yüksek okulları tanıtmak amacıyla; Sağlık bilimleri, mühendislik, sanat, sosyal bilimler ve mimarlık gibi Fransa’daki üniversitelerin farklı bölümlerine ilişkin bilgilendirici bir konferanslar serisi, mezunlarımızla buluşmalar, deneyim paylaşımları ve “Fransa’da Mühendislik okumak, INSA öğrencisi olmak” adlı bir konferans gerçekleştirildi.

Şimdi sıra, “Campus France” webinarında, Sayın Serpil Gün, Fransa’daki üniversite sistemi, başvuru ve yaşam koşulları hakkında bilgilerini bizlerle paylaştı.

Fransa’da Okumanın Avantajları…

Fransa’daki üniversitelere başvuru süreçlerinin diğer ülkelere göre daha kolay olması, öğrencilerimiz için önemli bir avantaj sağlıyor. Öğrencilerimizin, başvuru için, okul notlarını, DELF sertifikasını ve bir motivasyon mektubunu sunmaları yeterli oluyor. 

Doğru bir tercih yapmak için, iyi bir araştırma yapmak gerekiyor. Başvurulardaki motivasyon mektubunun iyi hazırlanması ve öğrenciye uygun okulun seçilmesi için şimdiden araştırmak ve yaz aylarında bu süreci tamamlamak önemli.

Başvuru Koşul ve Tarihleri…

Öğrencilerin beklentileri ile seçilen okulun eğitim anlayışı ve sunduğu programın amacı uyuşmalı. Sayın Serpil Gün, öğrencilerin, Campus France web sitesi üzerinden, üniversiteleri nasıl seçebileceklerini açıkladı ve öğrencilere, eğitim görmek istedikleri alanlarla ilgili mutlaka araştırma yapmanın ve kabul kriterlerini iyi okumanın önemini hatırlattı.

Serpil Gün, ayrıca 01 Ekim 2021- 15 Aralık 2021 tarihleri arasında dosyalarını hazırlamaları gerektiği bilgisini verdi. 31 Mart 2022 tarihinde kabullerin gelmesinden sonra 15 Mayıs 2022 kabullere göre onaylama işleminin yapılmasının gerekliliğini de belirtti.

Sayın Serpil Gün’e bizlere zaman ayırdığı ve katılımcılarımızın  sorularına cevap verdiği için teşekkür ediyoruz. 

  • Campus France ile ilgili diğer web yazılarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.
  • Campus France ile ilgili sunuma BURADAN ulaşabilirsiniz.

Üniversiteye doğru projemiz kapsamında etkinliklerimiz Mayıs ayında da devam edecek.

Yurtiçi Üniversite Tanıtım Fuarı: 24 Mayıs Haftası

Bir sonraki etkinliğimiz Yurtiçi Üniversite Tanıtım Fuarı olacak. 24 Mayıs haftası, çeşitli üniversitelerin online webinerleri google meet üzerinden gerçekleşecek. Katılım sağlayabilmeniz için sizlere yollanan google formlardan üniversite tercihlerinizi yapmanız gerekmektedir. Webiner öncesi linkler tercihlerinize göre sizlere iletilecektir.

Galatasaray Üniversitesi Tanıtım Fuarı: 25 Mayıs

Sadece Lise 3. Sınıf öğrencileri ve velilerine yönelik Galatasaray Üniversitesi Tanıtımı, 25 Mayıs tarihinde, saat 12:00’de, Google Meet üzerinden gerçekleştirilecektir. Duyuru maili ve linki ileriki günlerde sizlere iletilecektir.

Etkinliklerimizden haber almak için bizi takip etmeyi unutmayın!

X