Yüksek Öğretim… Rotamız: Fransa

Yurt Dışı Üniversite Tanıtım Sunumları Serimizin Birinci Oturumu

28 Eylül 2020'den itibaren, lise 4. Sınıf öğrencilerimizin, üniversite eğitimi için öncelikli olarak tercih ettiği yurt dışı ülkeleriyle ilgili bir seri webiner düzenlenmeye başladık.
Her webinerde, ilgili ülkenin üniversite eğitim sistemi konusunda uzman bir yetkili, velilere ve öğrencilere bilgi verecek.
Rotamız Fransa! Google Meet üzerinden gerçekleştirilen ilk oturumun teması buydu. Campus France İstanbul yetkilisi Serpil GÜN, öğrencilerimizi ve velilerimizi süreç hakkında bilgilendirdi.

Fransa’da Okumak Önemli Bir Alternatif…

Fransız üniversiteleri, Saint Benoît Lisesi’nin diplomasını Bakalorya’ya denk kabul ediyor, böylelikle öğrencilerimiz, Fransa’daki üniversitelerde eğitim görebiliyorlar. Sadece, bir dosya oluşturmak yeterli oluyor. Dosyanın, kabul görmesi için, öğrencinin parlak bir akademik seviyeye sahip olması önemli. Öğrencinin, aynı zamanda, internet üzerinden açılacak olan başvuru dosyasına ekleyeceği, kişisel ve gerekçelendirilmiş bir motivasyon mektubu kaleme alması gerekiyor.

 Saint Benoît Lisesi’ne Özel Bir Campus France Komitesi 

Bu aşamalarda, okulumuzda yıllar önce kurulmuş olan Campus France Komitesi, öğrencilerimize adım adım eşlik ediyor. Onlara gönderilmiş olan anketin sonuçlarına göre Mme Ségolène ve Mme Pauline çok yakında, bölümler, üniversiteler ve şehirler hakkında sunumlar gerçekleştirecekler. Motivasyon mektubu ve CV hazırlama aşamaları Fransızca derslerinde, öğretmenlerin takibinde gerçekleştirilecek. Aralık ayı geldiğinde, öğrencilerimiz Müdür Yardımcımız Tamar Hanım ile Campus France dosyalarını tamamlayacaklar. Tüm bu işlemler sırasında, işbirliği yaptığımız tek resmi kurumlar, Fransa üniversiteleri resmi başvuru kurumları olan  Campus France ve Türkiye Fransız Kültür Merkezi’dir.

Campus France Sistemini Tanımak…

Bu sene salgın nedeniyle tanıtım toplantısı yüz yüze gerçekleşemedi, bu nedenle Campus France İstanbul yetkilisi Sayın Serpil GÜN, Google Meet üzerinden konuştu. Kendisi, her yıl okulumuza gelen, sadık bir konuğumuz. Serpil Hanım, Fransa’daki üniversite sisteminin tüm detaylarını ve başvuru aşamalarını açıkladı.

105 öğrenci ve velimizin katıldığı bu verimli toplantıda, Serpil Hanım öncelikle Campus France kurumunu tanıttı. Devamında, Fransa’daki yüksek öğretim sisteminin yapısını anlatan konuğumuz, üniversiteler ve farklı statüdeki okulların eğitim sistemleri hakkında bilgiler verdi. Konuşmasını, tıp, mühendislik, hukuk gibi bazı bölümlere ilişkin özel koşullarla ilgili önemli uyarılarda bulunarak sonlandırdı.

Araştırmak, Başvurmanın Ön Koşulu…

Sayın Serpil Gün, öğrencilerin, Campus France web sitesi üzerinden, üniversiteleri ve bölümleri nasıl seçebileceklerini açıkladı ve öğrencilere, eğitim görmek istedikleri alanlarla ilgili mutlaka araştırma yapmaları gerektiğini hatırlattı. Campus France web sitesindeki sarı katalog, onlara araştırma evresinde yardımcı olabilir. Konuğumuz, seçilen bölüm hakkında gerçekleştirilen araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerin ışığında yazılan bir motivasyon mektubunun öneminin de altını çizdi.

Fransız üniversiteleri için, öğretmenlerin yazacağı referans mektuplarına ihtiyaç olmadığını hatırlatan Serpil Hanım, başvuru sırasında 3 üniversite ve tek bölüm veya birbirine yakın ayrı bölümler tercih edilebileceğini de ifade etti.

Oturumun sonunda konuklarımızın sorularını da yanıtlayan Sayın Serpil Gün’e okulumuza zaman ayırarak bu oturuma katıldığı için teşekkür ederiz.

Yurtdışı Üniversite Tanıtım Sunumlarımızla ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız

Öğrenciler ve Veliler İçin Yurtdışı Üniversite Tanıtım Sunumları

X