Yeni kayıtlarla ilgili bilgi için BURAYA tıklayabilir, sorularınız için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hnm’ı arayabilirsiniz.

Saint Benoît Lisesi Yeni Sezonda Kültür ve Sanat İçin Kapılarını Açıyor

ITEF - İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, 212 Photography Istanbul, İstanbul Tiyatro Festivali’ne mekân desteği… 

Saint Benoît Fransız Lisesi olarak mutlu, dengeli, sorumlu, başarılı bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu amacımıza ulaşmak için öğrencilerimizin çok boyutlu yetişmesini önemsiyoruz ve bütünsel eğitim projesi kapsamında kültür, sanat ve sosyal faaliyetleri hayatlarının içine katmak için çalışıyoruz.

Öğrencilerimizin kendi potansiyellerini keşfedecekleri, yaratıcılıklarını geliştirecekleri, kültürel birikimlerini artıracakları sosyal faaliyetler ve  geniş imkanlar sunuyoruz. Bu amaçla  yıl içinde çeşitli kültür-sanat kurumları, müzeler, üniversiteler ve sanatçılarla iş birlikleri gerçekleştirerek farklı projeleri hayata geçiriyoruz.

Yeni Sezonda Festivalleri Ağırlıyoruz…

Saint Benoît’da 2023-24 eğitim öğretim sezonu açılırken kültür- sanat takvimi de yoğun.

21-24 Eylül tarihleri arasında ITEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali’ne, 5-10 Ekim tarihlerinde  212 Photography Istanbul etkinliğine ve 25 Kasım’da İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gerçekleşecek “İstanbul Mon Amour” projesine ev sahipliği yapıyoruz.

Lisemiz, ITEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali  kapsamında,  yurt dışından değerli yazarları ağırlıyor. Vidgis Hjorth, Vladislav  Bajac, Marec Sindelka gibi edebiyatın önemli isimleri Silüet Salonunda konuşmacı olarak yer alacaklar.  Bu proje çerçevesinde Adelina Tershani ve Aleksandra Savanovic sanatçı rezidansında konaklarken, üretecekler; İngilizce Zümresi ile beraber öğrencilerimize yönelik yazı atölyeleri düzenleyecekler.

ITEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali Programı için TIKLAYINIZ!

Geçen sene, 212 Fotoğraf Festivali kapsamındaki sergi için, bir ilki gerçekleştirerek okulumuzdaki tarihi kilisenin kapılarını ziyaretçilere açmıştık. Bu yıl da festival ile iş birliğimiz sürüyor. 5-15 Ekim tarihlerinde, tarihi Saint Benoît Kilisesi kapılarını bu kez Jules Verne’in dünyasından ilham alan “Where are we/ Neredeyiz?” sergisi için açıyor. Festival kapsamında da öğrencilerimiz onlar için özel olarak düzenlenen atölyelere katılma imkânı buluyorlar.

Ve 27. İstanbul Tiyatro Festivali… Festivalin kapanışı 25 Kasım’da “İstanbul Mon Amour I Beyoğlu” projesi ile Ahmet Sami Özbudak’ın kurguladığı; Beyoğlu’nun görkemli tarihi içinden geçen bu benzersiz yolculukta Osmanlı’dan günümüze sayısız yaşanmışlığın tanıklarından olan lisemiz, sınıfları, koridorlarıyla bir sahneye dönüşecek.

Yıl boyunca etkinlikler…

Okulumuzda iki ayrı etkinlik salonunda – La Galerie  ve  Silüet – sergiler, konserler düzenliyor ya da profesyonel ve amatör sanatçıların çalışmalarına, tiyatro oyunlarına, dans gösterilerine, festivallere ev sahipliği yapıyoruz. Bir çok yerli ve yabancı ünlü sanatçıyı ağırlıyoruz. Böylece öğrencilerle konuk sanatçılar beraber çalışıp üretebiliyor, birbirlerine ilham verebiliyor, ortak eserlere imza atabiliyorlar.

Öğrencilerimizi sahneye koymak, hayata geçirmek istediği her tür sanatsal proje için de destekliyor, bütün imkanlarımızı okulda başrolde olmaları için  seferber ediyoruz. Bu eğitim-öğretim sezonunda da daha sonra açıklanacak birçok etkinlikle kültür-sanat öğrencilerimizin hayatının bir parçası olmaya devam edecek.

Geçen yıl iş birliği yaptığımız kurum ve etkinliklerden bazıları:

İsviçre Konsolosluğu B-Connected Konseri

Baba Zula ile öğrencilerimiz sahnede 

Fransız Kültür Merkezi PLFT Prix Lycéens Francophones de Turquie

İKSV- İstanbul Bienal iş birliği- Öğrencilerimize rehberlik eğitimi

İKSV İstanbul Müzik Festivali “Cumhuriyet Tangoları” Konseri 

Kale Sanat Grubu ile sanatçı buluşması ve atölye

ITEF’22 -Uluslararası Edebiyat Festivali

212 Fotoğraf Festivali

BAU ile Animasyon Atölyesi

TBWA logo atölyesi

Ceyda Aşar ile Senaryo Atölyesi

Fransız Tiyatro Topluluğu Grand Tigre ile Doğaçlama Atölyesi

X