Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

Saint Benoît Lisesinde PLFT 6.Türkiye Frankofon Liseler Arası Edebiyat Ödülü

Öğrencimiz Selin B. En İyi Oratör Seçildi

Saint Benoît Lisesi, PLFT 6.Türkiye Frankofon Liseler Arası Edebiyat Ödülüne ev sahipliği yaptı. İki şampiyonumuzu da tebrik ediyoruz!

Liseler arası iş birliği bayrağı altında, her biri, İstanbul, İzmir ve Ankara’dan gönüllülerden oluşan karma takımlar, finale kalan, Anne-Laure Reboul’un Domates (La Tomate) ve Adèle Tariel’in Sürü (La Meute) adlı eserlerini başarıyla savundular. 

Pierre Loti Lisesi tarafından düzenlenen ve Fransa Büyükelçiliği bünyesindeki SCAC (İş birliği ve Kültürel Eylem Birimi) ve Fransız Kültür Merkezi (IFT) tarafından desteklenen PLFT’nin jürisi, 2023’ün en iyi iki konuşmacısını seçti. Fransa İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, İstanbul Saint Joseph Lisesi öğrencisi Naz A. ve Saint Benoît Lisesi öğrencisi Selin B.’yi, Fransa’da bir dil gezisi armağan ederek ödüllendirdi. 

PLFT, 10 civarı Fransız lisesinden, 100’ün üzerinde öğrencinin, bir ders yılı içerisinde, hep birlikte,  Fransız ve Fransızca genç edebiyatı alanında, keşif, düşünce, münazara ve buluşmalarla dolu bir yolu kat ettiği ve aynı zamanda da, tiyatro zevkini okumayla, resimle ve müzikle birleştiren  atölye çalışmalarına katıldıkları bir etkinlik… Yaratıcı eserleri, yazarlara, izleyicilere ve François Coudray,  Vincent Brousse ve Mathilde Dumaine, organizatörler ve İstanbul’daki Frankofon üniversite camiasının seçkin isimlerinden oluşan jüriye sunuldu.

Her iki konuşmacımızı da da tebrik eden okulun eğitim kadrosu, özellikle de, kurumumuzun savunduğu yardımlaşma, saygı, iletişim ve paylaşma gibi kavramları başarıyla temsil eden Selin’in çabalarını takdirle karşıladı. 

X