Saint Benoît Lisesi : 2022 Frankofoni Festivali

Her ne kadar, bu sene, ilkbahar İstanbul’a gelmekte geciktiyse de, Frankofoni baharı, mart ayı boyunca, Saint Benoît Lisesi’nde dolu dizgin yaşandı.   

Her şeyden önce müzik…

Frankofoni Festivali, İsviçreli Müzik Grubu Marc Perrenoud Trio’nun, aynı günün akşamında  verdiği muhteşem konser öncesi, okul orkestramızın öğrencileri ve lise 3 öğrencileri için, Silüet Salonunda verdiği, canlı müzikte caz temalı bir konferansla başladı. 

Fransızca Tiyatro 

Bu festivalde, tiyatroya da genişçe yer verildi ve lise 1 öğrencileriyle derslerde işledikleri Jacques Prévert şiirleri üzerine, Grand Tigre Kumpanyası ile birlikte atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Oyuncuların yönettiği bir grup gönüllü öğrenci, bazı şiirler arasında kurdukları ilişkilendirmelerden yola çıkarak bir gösteri sundular.  

Tiyatro Kulübü öğrencileri de, büyük bir zevkle, ilk önce, Impro Suisse adlı tiyatro kumpanyasının genç oyuncularının düzenlediği atölye çalışmalarına katıldılar, ardından, onların, Fransız Sarayı’nda sahneledikleri bir oyunu izlediler.

Göz Önünde

Festival boyunca, gönüllü öğrencilere bir fotoğraf atölyesi sunan foto muhabir Nicolas Brodard ve okulumuzda bir sanat atölyesi kurarak, gençlerimize dijital sanatı aşılayan ve Galerie’de çılgın eserlerini ve öğrencilerimizin tasarımlarını sergileyen Sanatçı Anne Horel’in de çabalarıyla, görsel sanatlar da okulumuzun duvarlarında yer buldu. 

“Kuşatılmış bir Bahar”

Prévert, aralarında  yeni yetme şairlerin bulunduğu 9.Sınıf öğrencilerine ilham verse de, lise 3 TM öğrencileri, Türkçe ve Fransızca edebiyat derslerinde, Ataol Behramoğlu’nun kısa süre önce Fransızca’ya çevrilen şiirleri üzerinde çalıştılar ve şiir çevirisindeki zorluklarla ilgili, bu büyük şairle sohbet etme fırsatını yakaladılar. 

Tüm Derslerin Şöleni 

Okulumuz, sanatçılarla düzenlenen etkinlikler dışında, öğrencilerin, okul içinde ve okul dışında gerçekleşen Fransızca etkinliklere de (Francosobil, MUN, Kangourou Yarışması…) katılmalarını sağladı. Şiirler, Fransızca deyimler ve festivalin kapanış etkinliği olan dev Kahoot için 10.Sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan sorular ile, tüm derslerin öğretmenleri, Fransızcanın hüküm sürdüğü bir ortam oluşturmak için işbirliği içerisinde çalıştılar.  

X