Milli Eğitim Müfettişi, Mme Joëlle Jean’dan Konferans

"Fransız dili, diğer diller ve kültürlerarasılık: Sözel anlatımın temel rolü, sonuçları ve değerleri"

21 ve 22 Şubat tarihlerinde Saint Benoît Lisesi'nde düzenlenecek "Boğaziçi Buluşması" kapsamında, Silüet salonunda "Fransız dili, diğer diller ve kültürlerarasılık: Sözel anlatımın temel rolü, sonuçları ve değerleri" konulu konferans verecek Milli Eğitim Müfettişi, Joëlle Jean'ı ağırlamaktan onur duyuyoruz.

Boğaziçi Buluşması

İstanbul Saint Benoît Lisesi, Türkiye Fransız Kültür Merkezi ve Lübnan Fransız Kültür Merkezi tarafından düzenlenen “Boğaziçi Buluşması“, FrancEducation Markasına sahip Lübnan ve Türkiye’den okulları bir araya getiren; mükemmelik seviyesini desteklemeyi ve Türkiye’de geliştirilen eğitim çalışmalarının niteliğine dikkat çekmeyi hedefleyen bir buluşmadır.

Fransız dili ve sözlü anlatımın temel görevi ile ilgili bir konferans

Genellikle yazılı anlatım, hem temel bir yöntem hem de Fransız dilinin ve Fransızca eğitiminin bir hedefidir. Oysa ki, sözlü anlatım, eğitim alanındaki ilişkilerin merkezi ve temelidir. Bununla birlikte, diğer diller ve kültürlerle olan ilişkileri de dahil olmak üzere, Fransız dili ve kültürünün temel bir geleneğidir.

Sözlü anlatım, geleneksel Fransız kültürünü nasıl destekliyor? Kültürlerarası dialoğa yardımcı oluyor mu? Fransız diline ve diğer dillere özel bir dikkat gösterilmesi konusunda destek sağlıyor mu? Sözlü anlatım ile ilgili verilen eğitim, her tür dilsel ve kültürel eğitim için nasıl vazgeçilmez ve birbirinden ayrılmaz bir unsur haline geliyor?

  1. Konuşmanın kültürel geleneği, ilişki sanatı (kaideler, durumlar, edebi türler)
  2. Yazılı ve sözlü çeviri sanatı, kültürlerarası gelenek (kullanımlar, sonuçlar ve değerler)
  3. Sözlü olarak aktarılan kültür: hümanizm eğitimi ve öğretimi

Silüet salonunda
gerçekleşecek bu konferansımızda
sizleri de aramızda görmekten
memnuniyet duyarız.

21 Şubat 2019 Perşembe
saat 18.30’da

Giriş: Lüleci Hendek No:61

X