Lise 2 Öğrencileri, Velilerine Fransızca Şiirler Sundular !

Dominique Hoff ile sanatsal çalışma - Frankofoni Festivali

Arthur Rimbaud, Paul Verlaine, Victor Hugo, Nazim Hikmet ve Edith Piaf ... Öğrenciler, en sevdikleri frankofon şairleri veya şarkıcıları seçip bu sanatçıların eserlerini sahnede seslendirdiler. Silüet salonunun sahnesinde, öğrenciler, komedyen Dominique Hoff'un yönetiminde, velilerinin önünde metinleri okudular. Veliler, 4. ve 5. sanat dallarının onurlandırıldığı bu etkinlik gecesinde, seyirci olarak yer almaktan mutluydu...

Dominique Hoff ile Fransızca sanatsal etkinlik

2018 Frankofoni Festivali kapsamında, Lise 2 öğrencileri, mezzo soprano ve komedyen Dominique Hoff* ile birlikte şiir ve tiyatro çalışması gerçekleştirdiler.
Fransız sanatçı Hoff, Ekim ayından beri, velilere yönelik bu gösteriyi düzenlemek için öğrencilerle birçok kez buluştu ve atölye çalışmları yaptı.

Öğrenciler, Fransız ve Frankofon edebiyatın şiirlerinden yararlanarak, seyircilerin gönlünü feth eden duygulara hitap eden bir müzik gösterisi oluşturdu. Bazı öğrenciler, kendi şiirlerini seslendirmeye karar verdiler. Bu da, yaratıcılıklarının sınırlarını ortaya koyan güzel bir örnekti…

Öğrencilerimiz, başka bir deyişle, geleceğin sanatçıları, Fransızca olarak “Loin de toi”, “La bohème”, “Une belle histoire” gibi aşk şiirlerini sırayla okudu veya şarkı gibi seslendirdi.

* Dominique Hoff’un resmi sayfasına, buraya tıklayarak, ulaşabilirsiniz.

Eğitici hedeflere ulaşıldı !

Ekim ayında, bu sanatsal gösteri için Dominique Hoff ile çalışmaya başlandığında, birçok eğitici hedef konulmuştu :

  • Fransız ve Frankofon edebiyatı keşfetmek
  • Fransızca şiirleri anlamak ve benimsemek
  • Fransızca telaffuz ve diksiyon becerilerini geliştirmek
  • Frankofon bir profesyonelin desteği ve önderliğiyle bir gösteri sahnelemek

Gösteri bittiğinde, bu dört hedefin başarıyla tamamlandığını görmek bizleri gururlandırdı !
Bu sanatsal etkinlik hakkında daha fazla bilgi edinmek için öğrencilerin yorumlarına da bir göz atalım :

Öğrencilerin izlenimleri…

– “Mme Hoff ile birlikte çalışmak gerçekten de eğlenceliydi. İki hafta çalıştıktan sonra, görkemli bir gösteri düzenledik. Mme Hoff’a, yaptığı her şey için teşekkür ederim.”

Martha

– “Mme Hoff’un atölyeleri çok güzel geçti. Buradaki hedef, birkaç cümleyle, insanlarda farkındalık yaratmak, şiir ve melodi ile birlikte, sanat zevkini aşılamaya çalışmaktı. Atölyeler sırasında, Mme Hoff bize çok yardımcı oldu. Proje, hem eğlenceli hem de eğiticiydi. Teşekkürler Mme Hoff !

Deniz

– “Mme Hoff  ile toplamda iki hafta geçirdik. Başta zordu, ama atölye çalışmalarının sonuna doğru, her şey bizler için daha akıcı oldu. Gösteri çok iyi geçti ve velilerimiz bizleri sahnede görmekten mutluluk duydu.”
Buse
 Galeri

X