Sporun Eğitimdeki Yeri ve Kazanımlarımız

"Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur"...

Eğitim kalıcı, nitelikli bir davranış değişikliği süreci demektir ve bireylere bu davranışların kazandırılmasını hedefler.
Spor eğitiminde de kişilere sabır, çalışma, disiplin, ekip anlayışı-ekip ruhu, yardımlaşma, centilmenlik, ahlaki tutumlar, saygı gibi davranışlar kazandırılır.
Görülüyor ki bu yönüyle spor okulun vazgeçilmezleri arasında yer alan önemli bir eğtim hizmetidir

Büyük Önderimiz, Cumhuriyetimizin Kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk’ün, yıllar önce Türk Gençliği’ne emanet ettiği Cumhuriyetimizi korumak ve kollamak adına söylemiş olduğu şu söz, günümüzde anlam bakımından daha da önem kazanmaktadır: “Cumhuriyet, ilmen, fikren, bedenen kuvvetli ve yüksek seviyeli muhafızlar ister” sözüne istinaden gerçekten bedenen ve ruhen sağlıklı nesiller yetiştirebiliyor muyuz? Ülkemizde çocukların okula başladığı andan hayata atıldıkları güne kadar karşı karşıya kaldıkları, sınav yükü ve akademik başarı kaygısı içinde sağlıklı bir nesil yetiştirmek hiç de kolay değil. Okulumuzda, sporun mücadeleci yapısı sayesinde başarmayı, kendine güvenmeyi, sorumluluk duygusunu; Fair-play ilkeleri doğrultusunda takım ruhunu oluşturmayı hedefleyerek sağlıklı nesiller yetiştirme yolunda ilerliyor; öğrencilerimizinakademik başarısı yanında spor etkinliklerinde de başarılı olmalarını hedefliyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl de aldığımız başarılı sonuçlar hedefimize büyük oranda ulaştığımızın göstergesi.

Hedeflediğimiz Bu Yolda Deneyimleri Öğrencilerimizin Dilinden Dinleyelim…

Türkiye Grup Finallerinde grup 1.si olarak Türkiye Yarı finaline gitmeyi hak kazanan takım oyuncularımız, kazanımlarını bakın nasıl anlattılar:

Dayanışma, kendine ve arkadaşına saygı, dostluk, kardeşlik, işte takım olmak… Bizler müsabakalardan zorluklarla birlikte baş etmeyi, stresi yönetmeyi, kendine güvenmeyi başardık, inançla kenetlenip verilen görevleri en iyi şekilde yapmaya çalışarak Takım olmayı başardık. Artık unutulmaya yüz tutmuş gibi görünsede amatör ruhu yaşadık, yaşattık. Bizler kulüp takım değilken saha içinde fazlasıyla sorumluluk alarak başarıya ulaştık ve böylece  İnancın, birlikte hareket edebilmenin, dostluğun, Fair play ilkelerinin hayatımızdaki yerini de deneyimlemiş olduk. Bu amatör ruhla Mükemmellik yolunda bir adım daha attık…

Okulumuzda Spor, Bir Gelenek

Türkiye’nin en köklü okulu olan Saint Benoît Lisesi’nin eğitim vizyonu, bireyin tüm boyutlarıyla bir bütün olarak gelişmesini ön gören “Bütünsel Eğitim” ilkesi çerçevesinde bedensel gelişimin önemini göz önünde tutar. İnsanlığın Antik çağlardan Rönesans’a ve modern zamanlara yayılan bilgi ve kültür birikimi beden sağlığının ve bedensel gelişimin duygusal ve zihinsel gelişime etkisini hep vurgulamıştır. 400 yıllık eğitim geleneğinin mirasçısı Saint Benoît Lisesi de XX. yüzyıl başından itibaren, öğrencilerin zihinsel ve bedensel gelişimleri arasındaki yakın ilgiyi göz önünde tutarak ders programları ve ders dışı etkinliklerde spora hep geniş yer vermiştir. Okulumuzun benimsediği Bütünsel Eğitim ilkesi çerçevesinde öğrencilerimize hızlı ve doğru karar alma, beyin ve beden arasındaki koordinasyonu en iyi biçimde sağlama, odaklanma, gayret gösterme ve sabır gibi önemli yetileri spor yoluyla kazandırmaya çalışıyoruz. Bu amaçla öğrencilerimize bağımsız ve düzenli olarak bir sporla uğraşmalarını sağlamak amacıyla, onlara hazırlık sınıfından itibaren birçok dalda spor yapma imkanı sunulmaktadır.
Atletizm, eskrim, futbol, masa tenisi, tenis, halter, voleybol, basketbol, yüzme, bayrak futbol, milli törenler ve bayramların yanı sıra yurt içinde ve yurt dışında dans festivallerine katılan halk dansları, modern dans ekiplerimiz bulunmaktadır.

Kazanımlarımız

  • Fair Play İlkelerinin Hayatımızdaki Önemi

Saint Benoît Fransız Lisesinde spor, öğrencilerin fiziksel özellikleri de göz önünde tutularak, onların kişisel ve toplumsal yönden sağlıklı, mutlu, iyi ahlaklı kişilik sahibi olmalarını amaçlamaktadır. Bu nedenle Fair Play ikelerini çok önemsiyor ve öğrencilerimizin benimsemesini hedefliyoruz. Saint Benoît Lisesi okul takımlarında okulumu temsil edebilmek için, sporcu olarak yıl içinde Fair Play Sözleşmemizi imzalıyorum.

7 Aralıkta işin uzmanlarından Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Profesör Bilge Donuk ve üyelerinden Semra Demirer Fair Play’i dinledik.

  • Sosyal Sorumluluk

– İyilik için, Yardım için Koşmak…
40. kez düzenlenen Vodafone İstanbul Maratonu, Saint Benoît’lı öğrenci ve öğretmenler 10k ve 15k kategorilerinde koştular. Bu büyük koşu vesilesiyle, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) için bağış topladık.

– Değerlerimizi Unutmamak, Yaşatmak için Koşmak…
Belgrad Ormanında aramızdan ayrılan öğretmenlerimiz için mezun, öğretmen ve öğrencilerimizle her yıl Anma Koşusu düzenliyoruz.

– Kardeş Okullarımıza Spor Malzemesi Yardımları
Sporcularımız her yıl belirledikleri ihtiyaç sahibi kardeş okullarına sportif aktivitelerinde bulunabilmeleri için Okul koşullarına, öncelik sırasına göre spor malzemesi yardımında bulunmaktadır. Bu yıl da Antalya da bir bir ana okulunda ki kardeşlerini mutlu etmeyi başardılar.

  • Kültürler Arası Yolculuklar

– Fansa da Kayak Kampı
Yolculuk Fransa’nın Kuzey Alp dağlarındaki La Giettaz kayak merkezine yapıldı.
Bu gezinin bir çok amacı vardı. Öğrencilerimiz hem kayak etkinliklerine katıldılar, hem de dostluk ve spor ortamında Fransızca konuşma kültürü tanıma, kendi kültürümüzü tanıtma imkanı buldular.
BURAYA tıklayınız.

– Uluslararası Halk Oyunları Festivali
Festivalin ana hedefi, farklı ülke ve bölgelerin kültürel geleneklerini tanıtmak, grupları birbirleriyle kaynaştırmak ve kalıcı bir dostluk kurmaktı.
BURAYA tıklayınız.

Alınan Dereceler

Tıklayınız

X