22 Ağustos 2019 Nakil Dönemi Taban Puanı: 450.000

Fransa Kayak Gezisi! Kayak ve Fransızca Dili!

La Giettaz'da dil ve eğitim amaçlı gezi

Saint Benoît Lisesi, Fransa’da Lise1, Lise2 ve Lise3 öğrencilerine yönelik eğitici ve sportif bir gezi düzenledi.
Yolculuk Fransa'nın Kuzey Alp dağlarındaki La Giettaz kayak merkezine yapıldı.
Bu gezinin bir çok amacı vardı. Öğrencilerimiz hem kayak etkinliklerine katıldılar, hem de dostluk ve spor ortamında Fransızca konuşma fırsatı buldular.
İzlenimlerine bir göz atalım!

Huzur dolu bir kayak turu için Fransa’da ideal bir kayak merkezi…

Savoy bölgesinin Portes du Mont-Blanc kayak tesislerinde yer alan La Giettaz, geleneksel Savoy dağları arasında bulunan sevimli küçük bir köy.

Aravis’in geleneksel La Giettaz köyü, Beaufortain bölgesinin karşısında “Col des Aravis”‘te yer almaktadır. Köy, Mont Blanc dağ zincirinden olağanüstü dağ manzaraları ve 360 derece panoramik görüntüler sunar.

La Giettaz, güneş gören yamaçlarıyla çam ağaçları ve dağ evleri arasında 100 km’den uzun pistlerden oluşan ve birçok zorluk derecesi sunan pistler demek…

La Giettaz, öğrencilerimizin toz halindeki kar bulmaları açısından tam bir cennet. Muhteşem manzaralara sahip pistlerde çamların ve otlakların arasında kaymak… Evet, öğrencilerimiz, şalelerde Fransızca konuşarak tam da bunu yaşadılar!

Birkaç izlenim…

Okulla beraber ilk defa  yurtdışına çıktığım bu kayak gezisi benim için harika bir deneyimdi. Hem hayatımda hiç yapmadığım kadar kayak yapma ve kendimi bu konuda geliştirme fırsatı buldum hem de bir hafta boyunca sürekli kendimi Fransızca ifade ederek birinci elden pratik yapmış oldum. Kayak derslerinin ardından hepimize Fransız kayak akademisi onaylı kendi seviyemize göre kayak belgeleri verildi, bu çok hoşuma gitti çünkü yıllardır kayak yapmama rağmen hiç bir zaman bununla ilgili resmi bir belgem olmamıştı.
Kaldığımız Chalet ise gerçekten çok tatlıydı, gerek her gün farklı çıkan sıcacık ev yemekleriyle gerek samimi ortamıyla beni çok etkiledi. Akşamları salonda oyunlar oynayarak ve sohbet ederek geçirdik. Gezi boyunca kendimi çok büyük bir ailenin parçası gibi hissettim.

Bu sene kayak kampına katıldığım ikinci seferdi. Gerçekten de çok keyif aldım. Yıllardır kayak yapıyorum fakat bu iki sene içerisinde, bize gün boyu ders veren kayak hocaları sayesinde tekniğimi daha önce hiç olmadığı kadar geliştirebilme imkanını yakaladım. Kaldığımız bölgenin pistlerinin de etkisi var tabii. Sadece bununla kalmayıp, Fransızca konuşmamı da ilerletebildim. Kaldığımız otel (şale) ve orada bize servis edilen yemekler muhteşemdi. Arkadaşlarımla yaşadığım asla unutmayacağım anılar edindim. Tek üzüldüğüm konu seneye son senem olduğundan katılamayacak olmam… Unutulmaz bir deneyimdi.

X