Cumhuriyetimizin 100. Yılını Coşkuyla Kutladık!

Cumhuriyet’in 100. Yılını; Saint Benoît Lisesi eğitim kadrosu, öğrencileri, velileri ve Saint Benoît mezunları ile beraber coşkuyla kutladık. En büyük bayramımızın 100. yılında Cumhuriyet ve Atatürk sevgisini her zaman olduğu gibi yüreklerimizde hissediyoruz.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk “Türk Ulusunun karakterine ve adetlerine en uygun yönetim cumhuriyet yönetimidir” diyerek milli mücadelemizin nasıl taçlanması gerektiğinin altını çizmişti. Cumhuriyetimizin ilanından 100 sene sonra Atatürk İlke ve İnkılaplarına gönülden bağlı Saint Benoît ailesi olarak Cumhuriyetimizin 100. yaşını tüm yıla yayılan farklı etkinliklerle kutluyoruz.

26 Ekim Vapurla Ata’ya Saygı Geçişi  

26 Ekim sabahı tüm Saint Benoit öğrencileri, eğitim kadrosu ve Okul Aile Birliği üyeleri; 1000’i aşkın “Cumhuriyet bekçisi”, kardeş okulumuz Ahmet Emin Yalman İlköğretim Okulundan öğrenciler ve Best Buddies Kulübünün Tomurcuk Kopperatifinde eğitim alan arkadaşları ile ellerinde bayraklarla Cumhuriyet marşlarını söyleyerek okuldan çıkıp Karaköy İskelesinden özel tahsis edilen Şehir Hatları vapuruna bindi. Dolmabahçe Sarayı önünde Atamıza saygılarını sunduklarında duygu dolu anlar yaşandı. 

Etkinlik Videosu için 

Cumhuriyeti mezunumuz Barbaros Konseriyle Kutladık

26 Ekim akşamı ise Cumhuriyetimizin 100. yılı şerefine düzenlenen Gala Gecesinde 95 mezunumuz Barbaros Büyükakkan ve orkestrası gönülden desteğiyle Silüet Sahnesinde veliler, eğitim kadrosu ve mezunlarımızın davetli olduğu çok özel bir konser verdi.  Bu anlamlı gecede Barbaros, farklı dillerden şarkıları ve cumhuriyet marşlarıyla salondaki birlik ve beraberlik hissini doruğa çıkardı. Gecede orkestradan öğrencilerimiz de konuk olarak sahneye çıktı. 

Cumhuriyet Törenleri

27 Ekim günü, okulumuzun Silüet Sahnesinde Cumhuriyetin 100. yılına özel bir program hazırlandı. 

Bu özel törende Okul Müdürümüz  M.Masin konuşmasında parlamenter, laik, üniter ve anayasal bir cumhuriyet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilânın 100.Yılını kutlamak için hep birlikte olmanın önemine değindi: 

“…İşte, parlamenter, laik, üniter ve anayasal bir cumhuriyet olan Türkiye Cumhuriyetinin ilânın 100.Yılını kutlamak için burada, hep birlikteyiz. 

29 Ekim 1923 tarihinde cumhuriyet ilân edildi ve Aydınlanma çağının değerlerine sahip ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, birkaç yıl içerisinde, bir dizi etkileyici reform gerçekleştirdi.

Bu güzel ve büyük Cumhuriyeti, öğrencilerimizin bize sunacağı bu güzel törenle kutlayalım. Onlara ve öğretmenlerine teşekkür ediyoruz. Tıpkı dün karada ve denizde kutladığımız gibi bugün de kutlayalım! 

Siz, bizler, hepimiz, her kuşakta bu değerli mirası korumak ve yaşatmak için bilinçli, aydınlık ve cesur insanlar olacağından, hiç kimsenin ortadan kaldıramayacağı, Mustafa Kemal Atatürk için çok değerli olan bu demokratik, laik, dayanışma ve kardeşlik dolu Cumhuriyetin çocuklarıyız.

Yaşasın Cumhuriyet! Daha nice yıllara…!  ” sözleriyle konuşmasını noktaladı. 

Daha sonra söz alan Türk Müdür Baş yardımcımız Serhat Yalamanoğlu konuşmasında Cumhuriyet kavramınının altını çizdi:

‘’Ulusların egemenlik haklarının tescili olarak da tanımlayabileceğimiz Cumhuriyet kavramının geçmişi Roma İmparatorluğuna kadar uzanıyor. Res Publika, halka ait olan ortak fayda/ ortak menfaat olarak çevrilebilir. Yani halkın iyiliği düşünülerek, halka ait olacak şekilde kurgulanmış devletten söz ediyoruz.

Dikkatli ve zeki bir devlet adamı olan Atatürk Osmanlıya en büyük zararı halkın yoksulluk içinde ezilmişliği ve kendine din adamı adını veren kişilerin bu ezilmişliği meşrulaştırma adına halka anlattığı yalanlar olduğunu rahatça görebilmişti. 

Bugün Atatürk’ün fikir dünyasını anlamaya çalıştığımızda, Cumhuriyeti gerçek anlamda Res Publika haline getirecek iki önemli tamamlayıcı unsuru da aynı dikkatle ele aldığını görüyoruz: Demokrasi ve Laiklik. Hepiniz çok iyi biliyorsunuz: Demokrasi halkın iyiliği için yapılması gerekenlere halkın bizzat kendisinin karar vermesi. Yani halka ait olanın halkın idaresi altında olması.

Aydınlanma çağını çok iyi okuyup anlamış olan Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözlerine kulak verin: “Laikliği dinsizlikle karıştırmak isteyenler ilerleme ve canlılığın düşmanları ile gözlerinden perde kalkmamış doğu kavimlerinin fanatiklerinden başka kimse olamaz”. Atatürk’ün laiklik ilkesi ile ilgili yaptığı yorum ise nasıl özgür bir toplum arzu ettiğinin belgesi adeta. Diyor ki:  ”Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürlüğü de demektir”

Konuşmalardan sonra koronun, şiirinin, dramanın, dansın olduğu duygulu  bir gösteri gerçekleşti.

Resmi tören sonrası, öğrencilerimizi ise avluda bir sürpriz bekliyordu. Mezunumuz Can Küçükserim’in DJ performansı ile Cumhuriyeti öğrenciler coşku ile kutlamaya devam etti. Günün sonunda ise 100. Yıl özel pastası kesilerek öğrencilerimiz evlerine uğurlandı.  

Yıl Boyunca Etkinlikler 

Anıtkabir’de Atamızın Huzurundayız

12 Ekim’de Sainte Pulchérie, Saint Joseph Kadiköy ve  İzmir, Notre dame de Sion ve Saint Michel Fransız Liseleri ile 13 Ekim’de ise Saint Benoîtlılar Derneğinden bir grup temsilci ve Lise 1 seviyesinden 97 öğrencimiz öğretmenleri ile Anıtkabir’i ziyaret edip, Atamızın huzuruna çelenk bıraktılar.

Kasım ayında ise Lise son sınıf öğrencilerimizle bir ziyaret daha gerçekleştirilecek. 

Dayanışma Projeleri

25 Ekim Çarşamba günü okulumuzun eğitim kadrosunun afet gönüllüleri “Cumhuriyet” temalı dayanışma kermesi düzenlendi. “Birlikten kuvvet doğar” diyerek yola çıkılan bu girişime Saint Benoît enerjisinin iyileştirici gücünü de ekleyerek depremden etkilenmiş olan yurttaşlarımıza yardıma devam ediyoruz. 

Cumhuriyetimizin kardeşlik ve dayanışma değerlerinden yola çıkarak Kasım ayında ise Van Dumlupınar Ortaokulundan öğrencileri ve öğretmenlerini Kapadokya’ya bir geziye götüreceğiz.

Türkiye İş Bankası Müzesi “Yaşasın Cumhuriyet” Sergi Ziyaretleri 

Etkinliklerimiz, geçen yıl İKSV’nin İstanbul Müzik Festivali kapsamında gerçekleşen Cumhuriyet Tangoları konseri ile başladı.

Ekim ayında 11. sınıflar ile  Türkiye İş Bankası Müzesinde “YAŞASIN CUMHURİYET’’ sergisi ziyareti ile devam etti. Cumhuriyetimizin kuruluş aşamalarının zorlu sürecini anlamak ve arşivle de olsa tanık olmak, küllerinden doğmanın ülkemiz için ne anlama geldiğini deneyimlemek öğrencilerimiz için önemli bir deneyimdi. Bu ziyaretler yıl içinde de devam edecek.

Cumhuriyetimizin 100. yaşı kutlu olsun!

Daha nice 100 yıllara!

29 Ekim Cumhuriyet’in 100. Yılı Videosu için, videoya katkı sağlayan mezun ve öğrencilere teşekkür ederiz

 

X