Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

Saint Benoît’da Türk-Macar Haftası

6 Kasım haftası, okulumuz, Budapeşte’de bir lisede Fransızca öğrenmekte olan bir sınıf öğrenciyi ve onların üç öğretmenini ağırladı.

Rakoczi’nin İzlerinin Peşinde

Macarlar neden bizim kurumumuza bu denli ilgi gösteriyor? Bunun sebebi, Avusturya boyunduruğu altında yaşamayı reddettiği için ülkesinden ayrılmak zorunda kalan ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından ağırlanan kahraman Macar Prensi Ferenc II Rakoczi. Rakoczi, 1735 yılında Tekirdağ’da  vefat etmiş ve o dönemde Fransa Kraliyet Şapeli olan Saint Benoît Kilisesi’ne defnedilmiştir. Rakoczi’nin adını taşıyan bir lisede eğitim gören Macar gençler ve öğretmenleri için bu seyahat, millî kahramanlarının izlerinin peşinde bir nevî kutsal ziyaret niteliği taşıyordu. Okulumuzun kilisesine gerçekleştirdikleri ziyaret ise, bu yolculuğun kilit noktasıydı. Misafirlerimiz, aynı amaçla, günümüzde müzeye dönüştürülmüş olan, Rakoczi’nin evinin bulunduğu Tekirdağ’da bir gün geçirdiler. 

Türk Kültürüyle Tanışma

Macar öğrenciler, aynı zamanda Türk kültürünü ve Türk tarihini de keşfettiler. İstanbul’da eşleştikleri arkadaşlarının evlerinde ağırlanan genç öğrenciler, Türk misafirperverliğine ve Türk mutfağına hayran kaldılar. Aynı zamanda, onlarla birlikte İstanbul’un, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Ayasofya ve Kapalı Çarşı gibi tanınmış, gözde mekânlarını da ziyaret ettik. 

Macar öğrenciler, okulumuzda da misafirperverliğimize tanık oldular. Okulumuza gelir gelmez, Medyatek’te onlar için oluşturulan ‘’Macaristan köşesi’’ ve öğrencilerimizin, coğrafya öğretmenlerinin yardımlarıyla hazırladıkları Macarca afişlerle karşılaştılar. Ayrıca, coğrafya öğretmenlerimizin inisiyatifiyle, Cennet bahçesi’nde, Türk-Macar dostluğunu simgeleyen bir incir ağacı dikildi.    

Türk ve Macar öğrenciler, aynı zamanda Türk ve Macar dilleri,(Macarca, Türkçe’nin de ait olduğu Ural-Altay dil ailesine mensuptur. Ayrıca, Macarca’da, Osmanlı Döneminden kalma Türkçe sözcükler halen kullanılmaktadır.) ve her iki ülke için de önemli olan tarihler üzerine de bir çalışma gerçekleştirdiler. Daha sonra, hep birlikte Macar Kültür Merkezi’ni ziyaret ederek, burada, ünlü bir Macar halk kahramanı üzerine düzenlenmiş sergiyi gezdiler ve ‘‘cimbalom’’ adındaki geleneksel Macar çalgısını keşfettiler.  

Müzikal Bir Gece

Okulumuzun orkestrası da bir akşam Salle Silüet’te Macarlar, Türk mektup arkadaşları ve aileleri için içeren bir konser verdi. Orkestramız bir de sürpriz yaparak konserde bir de Macarca bir şarkı seslendirdiler.

Ve Atatürk

Macar dostlarımız, Cumhuriyetimizin 100.Yılını kutladığımız, dört bir yanda bayrakların dalgalandığı bir dönemde ülkemizi ziyaret ettiler ve 10 Kasım Töreninde okulumuzda mevcut bulundular. Öğrencilerimizin Atatürk’e olan yürekten duydukları özlem ve sevgi duygusuna şahit olmak onları çok etkiledi.   

Devamı Mart Ayında

Mart ayında, bu kez, bizim öğrencilerimiz, Macar arkadaşlarının evlerinde ağırlanacak ve Budapeşte’de sayısı oldukça fazla olan Osmanlı Dönemine ait izleri keşfedecekler.

İşte Türkçe bilen ve birkaç yıl İstanbul’da yaşamış Macar bir öğrencinin bize gönderdiği Türkçe bir  mesaj:Bence Macar öğrencilerden herkes kendini çok iyi hissetti ve Türk öğrencilerin Macaristan’a Martta geleceğini çok bekliyoruz.

Bu güzel deneyimi, Türk-Macar dostluk yılı ilân edilen 2024 yılında tazelemek ümidiyle….

X