Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

Profesyonellerle Meslek Seçimi – Lise 3

“Üniversiteye Doğru” projesi – “Meslek Seçimi ve Uzmanlaşma” etabı – Lise 3

Bu güzel etkinlik için çok teşekkürler !... Bu son derece etkili "Meslek Tanıtım Günü"nü öğrencilerimizin izlenimleriyle özetleyebiliriz... Bu etkinlikte, öğrencilerimiz 30 profesyonel ile  "birebir" görüşme şansı yakaladı ! "Üniversiteye Doğru" projemizde yer alan "Meslek Seçimi ve Uzmanlaşma" etabı, öğrencilerin geleceklerine, şimdiden yön vermelerine yardımcı olan bir süreç. Öğrencilerin büyük ilgisini çeken bu etabın amacı, gençlerimizin anket aracılığıyla seçtikleri meslekleri ve alanları daha iyi tanımalarına, doğru kararlar vererek, eğitimlerini seçimlerine uygun olarak yönlendirmelerine ve  öğrenimlerine değer katmalarına imkan vermek. "Meslek Tanıtım Günü"nde, birçok iş sektörü tanıtıldı: sağlık sektörü ; finans, ekonomi, hukuk, endüstri, sosyal bilimler, eğitim ve araştırma alanları...

Öğrencilere odaklanan 30 profesyonel ile birlikte…

Lisemiz, öğrencilerle konferanslar-tartışmalar gerçekleştiren 30 profesyoneli ağırladı. Böylece her bir öğrenci, 3 farklı iş sektörü ile ilgili bilgi edinme fırsatı yakaladı. Birkaç ybilirizıldır, Saint Benoît Lisesi, öğrencilerin geleceklerini planlamak amacıyla Üniversiteye Doğru Projesini geliştirmekte. Üç etaptan oluşan bu proje, detaylandırılarak geliştirildi. “Meslek Tanıtım Günü” ise bu projenin ikinci etabında yer almakta.

“Üniversiteye Doğru” projemiz öğrencileri geleceğe hazırlıyor.

Projenin birinci etabında, Hazırlık ve Lise 1 sınıfları için Kendini Tanıma süreci yer almakta. Bu etapta yapılan çeşitli etkinliklerde, her bir öğrencinin kişisel özellikleri (karakteri) öne çıkarılıyor, becerileri değerlendiriliyor, önem verdiği konular, ilgi odakları belirleniyor ve motivasyonunu bulmasına yardımcı olunuyor. Lise 2’de ise, projenin ikinci aşaması olan Meslek Seçimi ve Uzmanlaşma başlıyor. Bu etap, lise 3’de daha da genişletilerek, en önemli aşamalardan biri olan “Meslek Tanıtım Günü”ne ulaşıyor !

Bu sene «Meslek Tanıtım Günü» 12 Aralık 2017 tarihinde Lise 3 öğrencilerimiz için seçtikleri alanlara uygun atölyeler şeklinde gerçekleşti. Bu etkinlik sırasında, 16 farklı dalı tanıtmak üzere, okulumuzda ağırladığımız mesleklerinde uzman eski mezunlarımız ve akademisyenlerimiz öğrencilerimizle bir araya geldiler.

Bir anket, meslek seçiminde karar vermeyi kolaylaştırır

Öğrencilerimiz, önceden yapılan bir anket aracılığıyla ilgi duydukları ve bilgi edinmeyi istedikleri meslekleri seçtiler. Buna göre 16 meslekten oluşan 11 oturumda, seçtikleri 2 mesleği yakından tanıyabilme fırsatı yakaladılar.

Fen bölümlerine yönelik Makina Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Tıp, Mimarlık; TM bölümlerine yönelik Hukuk, Psikoloji, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi, Ekonomi, İşletme ve TS bölümlerine yönelik Medya, Reklam, Halkla İlişkiler meslekleri öğrencilerimizin bu dönem tanıştıkları meslekler oldu.

Bu bilgilendirme etkinliği, onları aydınlatmaya gelen profesyonellerle uzun uzun konuşma fırsatı yakalayan, olumlu yorumlar yapan ve mutlu ayrılan öğrencilerimiz için yol gösterici oldu. Öğrencilerin buluşma sonrası yorumları, Saint Benoît Lisesi’nin uyguladığı projenin başarısının bir kanıtıdır. Öğrencileri geleceğe hazırlayan 5 yıllık bir Üniversiteye Doğru projesi… Öğrencilerimiz, Üniversiteye Doğru projesi kapsamında 3 dönem boyunca, onlara sunulan anlamlı etkinlikler sayesinde seçim yapma konusunda yetkinlik kazandılar. Artık Lise 3’te, öğrenciler ne yapmak istediklerini ve ne yapmak istemediklerini gayet iyi bildikleri için, daha doğru kararlar verecek duruma geldiler.

Her yıl geliştirerek, üniversitede ve profesyonel dünyada meydana gelen modern gelişmeleri takip ederek sürdürdüğümüz bu geniş çaplı projemiz kapsamında, bundan sonra, son etap olan «Üniversite Seçimi» aşamasına adım atarken “Meslek Atölyeleri”, “Kariyer Planlama Görüşmeleri”, “Üniversite Fuarları” ve çeşitli konferans ve sunumlarla pekişerek devam edecek olan etkinliklerimiz olacak.

“Meslek Tanıtım Günü”, hem öğrenciler hem de de mesleki tutkularını paylaşan mutlu profesyoneller için gerçek bir başarı oldu… Geleceğe bir adım daha atıldı !

Galeri

X