Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

Sorbonne Polytech Öğrencisi Olmak…

Mezunla sohbet buluşması

İstanbul'da Sainte Pulchérie Fransız Lisesi'ni bitirdikten sonra, Fransa'da Sorbonne Polytech'te yükseköğrenimine devam eden İlke ile çevrimiçi bir sohbet toplantısında buluştuk. Fransa'da bir üniversite öğrencisi olmanın ötesinde önemli sosyal faaliyetlerde de yer alan İlke, öğrencilerimizle deneyimlerini paylaşmak için bizlerle bir araya geldi.

Fransa’da mühendislik okumak…

İlke, Sorbonne Polytech’te 4. sınıf öğrencisi… İstanbul’da Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra yüksek öğrenimine Fransa’da devam etme kararı vermiş. Önce tıp eğitimini denemiş, sonra mühendislik eğitimi almak istediğine karar vermiş ve şu anda Robotik Mühendisi olma yolunda ilerliyor. Öğrencilerimize bu yolu nasıl çizdiğini anlatmak üzere, 20 Ocak 2022 günü saat 17.00’de ekran başındaydı. Lise 2, Lise 3 ve Lise 4. sınıf öğrencilerimiz ve onların velileri de bu oturuma davetliydiler. Sorularla zenginleşen doyurucu bir sohbet ile Sorbonne Polytech mühendislik okulunu ve İlke’yi tanıdık.

Öğrenci olmanın ötesinde…

Bir mühendislik fakültesi öğrencisi olmanın yanı sıra, ders dışı pek çok alanda aktif olan İlke, bizlerle bu çalışmalarını da paylaştı. Robotik derneği sekreterliğini yapmakla beraber, “Sınır Tanımayan Polytech” adlı yeni bir kulübün de başkanı olduğunu ifade etti ve bu çalışmalarını detaylarıyla anlattı. Derslerini takip etmenin ötesinde, bu sosyal faaliyetlerde yer almanın onu hem kültürel hem de dil gelişimi açısından çok zenginleştirdiğini vurguladı.

Fransa’da yaşamak, okumak ve sosyal olarak aktif olmak ile ilgili deneyimlerini paylaşan İlke’nin sohbeti, öğrencilerimizi bu konuda yüreklendirmek anlamında çok kıymetliydi. Sorularımıza her zaman cevap vermeye hazır olduğunu vurgulayarak bitirdiği bu sunum için kendisine çok teşekkür ediyoruz.

X