Şirince Matematik Köyü’ne Eğitim Gezisi

Her yıl 10. sınıf öğrencilerine düzenlediğimiz Şirince Nesin Matematik Köyü etkinliğimiz bu yıl 01-04 Mart 2023 tarihlerinde 40 öğrenci ve 4 öğretmenimizle gerçekleşti.

3 gece 4 gün süren etkinlikte Matematik Köyü dışında Aydın Tales Matematik Müzesi, Ege Üniversitesi İzmir Tabiat Tarihi Müzesi, Ege Üniversitesi Kitap ve Kağıt Tarihi Müzesi ile Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi ziyaretleri de önemli yer tuttu.

Nesin Matematik Köyü’ndeki programda öğrencilerimiz Prof.Dr. Ali Nesin’le iki gün ders yapma imkânı buldular. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da matematik derslerine ilaveten felsefe ve İngilizce dersleri eklendi. Böylelikle öğrencilerimiz okul dışında çok farklı bir ortamda okul derslerini gezdikleri, yaşadıkları çevre ile iç içe deneyimleme fırsatı bulmuş oldular.

Ali Nesin ve Matematik 

Öğrencilerimiz köye girdikleri ilk günden itibaren   Leelavathi Ödül sahibi Ali Nesin’in alışılagelmiş yöntemlerin çok dışındaki tarzıyla, en basit anlatımla formülleri uygulamak yerine onları kanıtlamak zorunda oldukları iki seanslık ders deneyimi yaşadılar.

Matematikte eleştirel düşünme kavramları üzerine öğrencilerimizle yoğun bir fikir alışverişinde bulunan Ali Nesin, öğrencilere, formülleri sorgulamadan kabul etmek yerine, onları, neden ve niçin diye sorgulamalarını ve bu şekilde öğrenmelerini önerdi.

Matematik alanında, Sezar şifrelemesi üzerine mantık yürüterek gizli şifreleri keşfettiler ve kriptografi yapabildiler.

Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi Ziyareti

İzmir İli Selçuk İlçesi sınırları içinde kalan Efes Antik Kenti’ne ve yine aynı bölgede yer alan Meryem Ana Evi’ne yapılan gezide öğrencilerimiz kaldıkları bölgenin tarihi ve coğrafi özelliklerini de yerinde ve profesyonel rehber eşliğinde tanıma fırsatı buldular.

Etkinlik sonrası köye dönüldüğünde okulumuz felsefe öğretmenleri ile birlikte bulundukları coğrafyanın iki düşünürü Thales ve Herakleitos üzerine düşünme, sorgulama etkinliği yaparak görsel algılarını ve öğrenmelerini pekiştirme fırsatı buldular.

Aydın Tales Matematik Müzesi

Öğrencilerimiz bu müzede hayal gücü yardımıyla matematiksel algıyı arttırıcı eğitim alarak matematik bilgilerini soyuttan somuta taşıma fırsatı buldular.

Olasılıktan Pascal üçgenine, seri açılımlardan ardışık sayıların toplamına, parabolden asal sayılara, çevre-yarıçap ilişkisinden silindir-yarıçap ilişkisine, tam kare açılımının geometrik ispatından çarpma işlemi mantığına kadar birçok istasyonda bu çalışmaları deneyimlediler.

Müzede ayrıca, günlük hayattaki matematiğe ilgi çeken, Altın Oran’dan Dört Renk Problemine, açı-görüntü sayısı ilişkisinden, kanalizasyon kapağındaki sırra, Mimar Sinan köprüsünden perspektife, Sezar Şifrelemesinden çeşitli mantıksal oyunlara örnekleri gösteren materyallerle tanışan öğrencilere bu gezilerinde uzman matematik eğitmenleri eşlik etti.

Ege Üniversitesi İzmir Tabiat Tarihi Müzesi

Türkiye’de kurulmuş ikinci büyük Tabiat Tarihi Müzesi olan Ege Üniversitesi İzmir Tabiat Tarihi Müzesi ayrıca, Fen Bilimlerine bağlı Tabiat Tarihi Anabilim Dalında uyguladığı Yüksek Lisans Eğitim Programı ve doğa tarihi bilim dalında araştırma yapan kadrosu ile Türkiye’nin ilk Üniversite yapısındaki akademik müzesidir.

Tabiat Tarihi Müzesi, tüm doğa tarihi ve doğa zenginliklerinin toplandığı, korunduğu ve belirli bir sistematik ve evrimsel düzen içerisinde sergilendiği görsel ve bilimsel bir ortamdır. Öğrencilerimiz, doğanın gizemini topluma çeşitli panolarla ve dioramalarla sununan müzede 4,5 milyar yıl önce oluşmuş dünyamızın geçirdiği evrimi anlama, öğrenme ve sorgulama fırsatı buldular.

Gezi sonunda müze yetkilileri tarafından düzenlenen konferansta da , film ve slayt gösterileri ile  (evrenin, gezegenlerin ve yeryuvarının oluşumu, canlı ve cansız evrim, volkanizma ve depremler gibi) doğayı tüm kanıtlarıyla topluma daha yakından tanıdılar.

Ege Üniversitesi Kitap ve Kağıt Tarihi Müzesi

Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi, dünya kültür tarihinin son 2000 yılının vazgeçilmez demirbaşları kağıt ve kitabın uzun soluklu yolculuğunu farklı kültürlerden örneklerle ziyaretçilere sunmakta olan bir müzedir.

Öğrencilerimiz bu müzede, 1000’e yakın obje kişi, kurum ve sanatçıların bağışlarıyla bir araya getirilen bir koleksiyonla tanışma fırsatı buldular. Kağıdın üretiminden, sanat eserine vardığı noktaya kadar çok çeşitli aşamalardan örneklerin sergilendiği müzenin giriş katında el yapımı kağıt üretimi demo odası, organik yazı malzemeleri, dünya renkli kağıtları, günümüz renkli kağıt sanatçıları, modern kağıt sanatı bölümleri; üst katında ise kitap sanatları, exlibris, matbaa, sanatçı kitapları, çocuk kitapları, kitap biçimleri, kitaplardaki ustalar, baskı teknikleri, minyatür kitaplar ve tipografi bölümlerinde yer alan objeleri ilgi ile gözlemlediler.

Bu geziyle ilgili öğrencilerimizin izlenimleri: 

İlk olarak Şirince gezisinin bana sağladığı olanaklarla başlamak isterim. Matematiği üst düzey bir seviyede deneyimlemiş oldum, kendim yurt şartlarına benzer durumlarda nasıl davranılması gerektiğini gözlemledim ve bunu yaparken de aynı zamanda doğa da, ağaçların ve mükemmel gökyüzünün arasında vakit geçirmiş oldum. Bu gezi ayrıca bana birçok müze gezme olanağını sağladı. Bu müzelerden biri de kağıt ve kitap sanatları müzesiydi. Kitaplara olan ilgim ele alınacak olunursa, içeri adımımı atar atmaz büyülenmiştim. Her odada ayrı bir güzellik bekliyordu bizi. En çok beğendiğim kısmı da gözle görülebilecek en küçük kitaplardı. Muhteşemdi, o kadar küçük bir cismin kitap olması ve bunun bir insanın elinden çıkmış olması…

Irmak Ceren Hayırlıoğlu / 10 D

Matematik Köyü’ne yaptığımız gezi yaşamımdaki en güzel deneyimlerden biri oldu. Köyde kaldığımız dört gün boyunca orada matematik dersleri (bazıları Ali Nesin tarafından verildi) gördük, akşamları kentlerin ışık kirliliğinden etkilenmeyen gökyüzündeki yıldızları seyrettik. Köy yemyeşildi ve her zaman kuşların şarkılarını duyabildik. Farklı günlerde Thales Matematik Müzesi ile Şirince’yi, Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi’ni gezdik. Efes’e yapılan gezi beni özellikle etkiledi. Edindiğim yeni dostlar ve belleğime kattığım anılarla İstanbul’a döndüğümde üzgündüm. Matematik Köyü’nde geçirdiğim zaman, yaşam boyu anımsayacağım bir deneyim olacak.

Emre DOKUR / 10 G

 

X