Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

SBMUN Konferansımız… Evden Ama Herşeye Yakın

Bravo!
İlk bakışta bir MUN konferansını çevrimiçi olarak düzenlemek zor gibi görünebilir çünkü bilgisayar arızaları, sanal bir programın getirdiği zorluklar ve çoğunlukla içten içe ‘’gerçek’’ bir konferansa canlı kanlı olarak katılamamanın umutsuzluğu gibi bir çok engelle karşılaşabiliriz.

Herşeye rağmen, Saint Benoit’nın sadık öğrencileri 4, 5 ve 6 Haziran’da bu konferansı gerçekleştirdiler. Genel Sekreter Yardımcısı Sarp K., duygularını şu şekilde ifade etti:
“Bu zor zamanda – pandeminin tam ortasında – ekibimiz canla başla çalıştı – ve tüm delegelerimizi ve münazaraları yakından takip etme imkanım olduğundan çabalarımızın meyvesini verdiğine inanıyorum.”

Titiz Bir Hazırlık!

Bu pandemi döneminde arkadaşlarımızla ve sevdiklerimizle irtibatta kalmamız gerçekten çok önemliydi. Bu konferans, sadece okul arkadaşlarını tekrar görmek ve yeni arkadaş edinmek için değil aynı zamanda da hem İngilizce hem Fransızca  dil becerilerini geliştirmek için ideal bir ortam yarattı.

SBMUN’i eşsiz kılan şey zaten bu ortamdır. Konferans, Hedef 12, sürdürebilir tüketim ve üretim kalıpları üzerine harekete geçip işbirliği yapmak isteyen öğrencileri bir araya getirmektedir.

Ayrıca, tüm katılımcılar kendilerini görevlerine adamışlar – motive olmakla kalmayıp diğer öğrencilerin de bu konferansa katılıp, söz almalarını ya da sadece kendilerini geliştirmeleri için hata da yapmaları için cesaret verdiler. Bilgi İşlem sorumlusu Atilla E., “Konferansla ilgili izlenimlerime göre daha başarılı olabilmek için bu konferans sırasında hata yapmak gerekiyor. Dolayısıyla yeni delegelerin daha özgüvenli ve hata yapmaya açık olmaları gerekiyo”. Böylece çok sayıda hevesli katılımcı olduğundan olağanüstü projeler gerçekleştirmek oldukça mümkün görünüyor.

Konferansın hazırlığı geçen yaz başladı. Pandemi koşullarını göz önünde bulundurarak konferansın okulda yüz yüze olarak gerçekleştirilmesi imkansız görünüyordu. Daha sonrasında sonbaharda 5 kişilik bir “çekirdek ekip” oluştu. Başka adayların da katılımıyla bu çekirdek ekip 12 kişilik bir idari kadro haline geldi (katılımcıların arasında “yönetici ekibi” olarak geçer).

O zamandan beri her hafta toplandılar – bazen haftada bir kaç kez – tüm engellere rağmen konferansı organize etmek hedefiyle. Bu toplantılar sırasında konferansın tüm detayları üzerinde çalışıldı. Nisan ayında bir çok okul ile temasa geçildi ve adaylara MUN kavramları üzerine sunum yapıldı. Daha sonra kayıt formları yollandı.

Yoğun 3 Gün

Konferans 3 gün sürdü (program hakkında daha detaylı bilgi için lütfen internet sitemizi ziyaret ediniz http://sbmbnu.blog/fr/schedule/). Konferansın ilk günü olan 4 Haziran bazı katılımcılar için ilk MUN tecrübesi oldu. Konuşmaların ve sunumların yapıldığı açılış töreni yapıldı: özellikle Saint Benoit Fransız Lisesi Müdürü Monsieur Pierre Gentric’in konuşması ve çevreci ve kar amacı gütmeyen “Katar iklimi için Arap gençliği hareketi” adlı organizasyonun üyesi olan Neeshad Shafi’nin sunumu. Günün ilerleyen saatlerinde delegeler bir sonraki günün münazaranın maddeleri üzerinde çalıştılar ve bir yandan da genel sekreterler ve basın ekibi tarafından hazırlanan delegeleri kaynaştırma amaçlı oyunlarla eğlenmeyi de ihmal etmediler.

5 Haziran’da, konferansın ikinci gününde, grupların münazaralar başlamadan önce maddeler üzerinde çalışmaları için çok kısıltlı bir zamanları vardı. Katılımcılar için belki bu gün biraz monoton geçmiş olabilir: maddelerini hazırla, münazaraya katıl, edinilen bilgiler doğrultusunda tekrar maddeleri hazırla, münazaraya katıl ve aynı şekilde devam edildi ancak genel sekreterler ve basın mensupları sürekli çalışıyorlardı. Örneğin oyunların birisi sırasında konferansın “kıyafet yönetmeliğine” uymayan delegeler bir kaç dakika boyunca dans yeteneklerini sergilemek zorunda kaldılar. Diğer yandan sanal “dedikodu kutuları” yaratıldı ki katılımcılar anonim olarak fikir ve önerilerini paylaşabilsinler diye.

Ayrıca 5 Haziran akşamı çok özeldi çünkü sadece kaynaştırma amacı güden bir dizi oyundan oluşan ve katılımcıların birbirini daha iyi tanımalarını sağlayan eğlenceli bir etkinlik olan “sosyal gece” düzenlendi.

Konferansın son günü olan 6 Haziran günü, sabah oturumlarında bir dizi münazara gerçekleşti. Bu münazaralardan sonra tüm adaylar, dedikodu kutularında biriken notların yüksek sesle okunduğu toplantıya katıldılar. Bunu takiben değerli genel meclis başkanları MUN konferansıyla ilgili deneyimlerini paylaşıp bazı ipuçları verdiler. “Ben konuşmayı çok seven bir insanım dolayısıyla mümkün olduğunca söz almaya çalışırım ve eminim ki hatalar yaptım ve tabii ki başkanın beni uyarması gerekti ancak bu hiç sorun değil çünkü MUN konferansı böyle işler.” Genel Meclis Başkanı Arda B. şöyle dedi “Kimse MUN’e geldiğinde prosedürü bilip tüm konulara bir diplomat gibi hakim olamaz. Buradaki her kişi, yönetim kadrosundaki her kişi de dahil başlangıçta MUN hakkında hiç bir şey bilmiyordu.”

Yoğun İlgi Gören Bir Kapanış Töreni

Sonunda kapanış töreni de gerçekleşti. Çok sayıda konuşma yapıldı ve onun ardından da  çok sayıda teşekkür mesajı okunması gerekti. Son sınıfta kulüp saati olmadığından bazı katılımcılar, özellikle yönetim ekibindekiler, yerlerini yeni yetme başkan, delege ve sorumlulara devrettiler. Genel Meclis Başkanı Ekin E. bu katılımcıların arasındaydı: “SBMUN organizasyonunun geleceğinin Defne Y. ve Rana Ö. isimli iki arkadaşımızın ellerinde güvende olacağından emin olarak kulübümüzden ayrılıyorum. Siz ikinizin gelecekte yapacağınız harika işleri görmeyi dört gözle bekliyorum. Umarım herkes, tüm katılımcılar en azından yeni fikirler ve yeni arkadaşlar edinmiş olarak ayrılır.” Aynı zamanda basın ekibinin yarattığı video yayınlandı ve kapanış töreninde en iyi delegeler seçildi.

Genel olarak baktığımızda SBMUN’21 çevrimiçi olarak gerçekleştirilen bir konferansın koşullarına uyum sağlamaya çalışan yeni katılımcılar için olduğu kadar bu zor dönemde sanal bir konferansı yönetmekte başarılı olan tecrübeli katılımcılar için de yeni bir deneyim oldu. Halkla ilişkiler sorumlusu olan Kayra G. İngilizce dilinde yaptığı konuşmasında katılımcıları şu sözlerle tebrik etti: “Bu konferansa katıldıkları için tüm katılımcıları tebrik ediyorum ve kendilerine teşekkür ediyorum. Covid-19 nedeniyle tüm dünyada karşılaşılan tüm sorunlara rağmen konferansı elimizden gelen en iyi şekilde ciddiyetle ve aynı zamanda da çok eğlenerek yürüttük.” Eğlence konusunda basın sorumlusu Müge K. konferans boyunca basın ekibinin etkinlik ve projeleri hakkında şöyle konuştu: “Umarım herkes çok iyi vakit geçirmiştir çünkü konferansı eğlenceli hale getirmek için elimizden geleni yaptık. Bu sebeple çevrimiçi bir MUN dergisi  ve aynı zamanda kapanış töreninde izleyebileceğiniz bir video hazırladık. Çok güzel bir videoyu izlemeye hazır olun! Tekrardan herkese teşekkürler.”

Gelenekselleşmiş SBMUN konferansları söz konusu olunca bu bir “elveda” değil daha çok bir “görüşmek üzere”dir. Yakında tekrar okulda görüşmeyi ümit edelim. Seneye görüşmek üzere!

Mert T. tarafından yazılmıştır.

Alıntıların orijinal hali ve onların kaynakları.

Paragraf 2 ~ Sarp K

… I know that our team has been working so hard during this hard time, in the middle of a pandemic and I believe that our effort has paid off, as I had the chance to observe all delegates and their debates…

Paragraf 5 ~ Atilla E

… From my observations of the conference, making mistakes is necessary in this conference to learn and develop to be better, so I think new delegates have to be more confident and open to making mistakes…

Paragraf 11 ~ Arda B

… I am a person who likes to speak, so I just try to take the floor as much as I can and I am sure that I made mistakes, and the chair just, you know, had to warn me but that’s OK because that’s how you do MUN. No one just comes up to MUN and knows the procedure and knows everything like a diplomat. Everyone of us here, everyone in the exec, at one point, didn’t know a single thing about MUN…

Paragraf 12 ~ Ekin E

… I am leaving the SBMUN club with no doubts in my mind, knowing that its future lies in the hands of two great people: Defne and Rana. I am seriously looking forward to all the great things you two will accomplish. Hopefully everyone, every participant is leaving this conference with at least some new ideas and new friends…

Paragraf 13 ~ Kayra G

… Je félicite tous les participants d’être ici et je tiens à les remercier. Malgré centaines de problèmes rencontrés dans le monde entier à cause de Covid-19, je pense que nous avons mené cette conférence au mieux de nos capacités avec beaucoup de sérieux et d’autre part en nous amusant beaucoup…

Paragraf 13 ~ Müge K

… I hope everyone had a good time, we tried to make it as amusing as possible. That’s why we prepared an online MUN magazine and the video that will be shown during the closing ceremony so please look forward to it. Thank you all once again…

 

X