Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

Saint Benoît Gönüllüleri İş Başında!

“Yüz yüze olmayı çok özlemişiz…”

Okulumuzun yardımlaşma ve dayanışma konusunda önemli bir sembolü olan Saint Benoît Gönüllüleri pandemi sebebiyle ara verdiği yüz yüze projelere geri döndü! 

Gönüllüler, 22 Aralık 2021 tarihinde gerekli önlemler alınarak Kasımpaşa Ahmet Emin Yalman İlkokulu’na gidip oradaki çocukların eğitimine destek oldukları “Hami Okul Nitelikli Eğitim Projesi (HONEP)”nin dördüncüsünü gerçekleştirdiler.

Saint Benoit Gönüllüleri Hami Okul Projesi‘ni anlatıyor:

Uzun Bir Aradan Sonra

Yaklaşık iki yıl önce uzaktan eğitime geçilmesi ve kısıtlamaların söz konusu olması ile birlikte Saint Benoît Gönüllüleri de, projelerine ara vermeyip, bu sürece uyum sağlayarak aynı misyon ve vizyon ile çalışmalarına uzaktan devam ettiler ve projelerin hedef kitleleri ile bağlarını hiçbir zaman koparmadılar. SBG Topluluğu, 2021-2022 Öğretim yılında salgın koşullarını da göz önünde bulundurarak ara verdikleri yüz yüze projeler üzerinde çalışmaya başladı.

İlkokul Öğrencileriyle Bir Eğitim Günü

Kasımpaşa Ahmet Emin Yalman İlkokulu’ndaki anaokulu ve ilkokul öğrencileriyle buluşan Saint Benoît Gönüllüleri, onlar için özenle hazırladıkları atölye çalışmaları ve faaliyetler ile çocukların günlerini renklendirdi ve onlarla birlikte eğlenceli bir gün geçirdiler.

Matematik, ingilizce ve sanat gibi farklı alanlar ve beceriler üzerine hazırlanan etkinlikler sayesinde öğrenciler hem tekrar yaptılar hem de yaratıcı çalışmalar gerçekleştirdiler.

Tanışma Oturumu: Gönüllüler ve öğrenciler çeşitli oyunlarla tanıştılar, hasret giderdiler.

Hayalimdeki Meslek: Öğrenciler temel meslekleri öğrenip gelecekte hangi mesleği yapmak istedikleri hakkında sözlü, sanatsal ve yazılı anlatım çalışmaları yaptılar.

İngilizce Oyun: Bu etkinlikte öğrenciler, kendi seviyelerinde gördükleri İngilizce derslerden yola çıkılarak hazırlanan programlar ile dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerini geliştirdiler, yeni kelimeler ve cümle yapıları öğrendiler ve dil bilgisi konularını tekrar ettiler.

Eğlenceli Matematik:  Öğrenciler okulda öğrendikleri konuları gündelik hayattan örnekler ile pekiştirdiler; 2 ve 3 boyutlu şekillerle faaliyetler yaptılar. Her sınıf seviyesinde toplama ve çıkarma işlemleri,  simetri ve geometrik cisimler gibi farklı konular işlendi. Soru çözümleri, istasyon çalışmaları, modellemeler, gerçek yaşamla ilişkilendirme, tartışma ve yorum etkinlikleri aracılığıyla öğrencilerin konuları olabildiğince iyi kavramasına yardımcı olundu.

Sanat: Bu faaliyet sırasında öğrenciler dinledikleri kısa hikayelerden yola çıkarak yaratıcı resim çalışması yaptılar. Ayrıca, origami tekniğini kullanarak kağıttan çeşitli kartlar ve figürler hazırladılar.

Bilim: Öğrenciler fen ve bilime ilgi duyulması hedeflenerek gerçekleştirilen eğlenceli deneyler ile temel konulardan olan ışık, renkler ve duyular konularını öğrendiler.

Google Kodlama Atölyesi: Bu aktiviteyle öğrenciler temel düzeyde kodlama ve algoritma kavramlarını öğrendiler, dizüstü bilgisayarlar ile internet üzerinden Google Kodlama oyununu (Doodle) oynadılar ve problem çözme, yaratıcı düşünme ve takım çalışması becerilerini geliştirdiler.

TWİN Bilim Seti & STEM: 2020 yılında gönüllülerimizin katıldığı YGA Bilim Seferberliği”  projesinin bir devamıdır. TWİN Robotik Sanat Seti ile deneyler yapıldı, öğrenciler devre kurma, renkleri karıştırma, savrulma ve eylemsizlik gibi kavramların gündelik yaşam ile bağlantılarını keşfettiler.

Temassız Oyunlar: Pandemi süreci ve sağlık tedbirlerine uygun, grubun birbirine temas etmediği ve mesafenin korunduğu bir ortamda tanışma, iletişim, el ve kol koordinasyonu, düşünme ve hareket becerilerini geliştirecek oyunlar oynandı.

“Sıradan Olmayan” Bir Gün!

Yaklaşık 500 çocuk etkinliklere heyecanla, merakla katıldılar ve en önemlisi eğlenerek öğrendiler. Aynı zamanda, yaptıkları aktiviteler ve atölye çalışmalarıyla alışılmışın dışında bir eğitim-öğretim günü geçirdiler. Yeni bilgiler ve keşiflerin yanı sıra yeni ağabeyler, ablalar edindiler. Onlar da en az gönüllülerimiz kadar bir sonraki buluşmayı dört gözle bekliyorlar.

Alınan Önlemler

Hem gönüllülerimizin, hem de öğrencilerin sağlığını korumak amacıyla projemizi salgın önlemlerine uygun bir şekilde gerçekleştirdik. Hiçbir gönüllü maskesini ders esnasında veya koridorlarda çıkarmadı. Öğrencilerin sosyal mesafeyi korumasını eğlenceli bir hale getirmek amacıyla Güvenli Çember tekniğini kullanıldı. Etkinlikler ve malzeme dağıtımları da pandemi kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirildi. Ders saatlerinde sınıflarda sosyal mesafe ve hijyen kuralları gözetildi ve kapalı alanlar sürekli havalandırıldı. Görev alan Destek Gönüllüleri ise alınan önlemleri sürekli olarak takip edip denetleyerek güvenli bir ortamın oluşmasını sağladı.

Ekip Ruhunun Önemi

Sahada aktif olarak çalışan gönüllüler büyük bir emek gösterdi, ekip ruhunu ön planda tutarak çalıştı. Hepsi teker teker bütün çocukların projeden maksimum verim alabilmesi için bir araya gelmeden önce birtakım hazırlık çalışmalarına, toplantı ve eğitimlere katıldılar. Etkinlik günü her biri sorumluluklarının bilincinde, projenin amacına uygun olarak ellerinden gelenlerin en iyisini yaptılar. Bütün etkinlikler her sınıfta en az iki gönüllünün partnerliği ile gerçekleştirildi. Her gönüllü proje günü kendisine verilen görevleri yerine getirdi. Hem kendi aralarında, hem de Yönetim-Koordinasyon Ekibiyle sürekli iletişim içinde oldular.

Projede yer alan 44 gönüllümüzün dışında unutmamamız gereken bir ekip var: Yönetim-Koordinasyon Ekibi. Projeyi yürütmek amacıyla hazırlanan bütün eğitimleri, çalışmaları, toplantıları, ders içeriklerini onlar organize ettiler; grup içi iletişimi onlar sağladılar. Proje uygulaması sırasında Yönetim-Koordinasyon Ekibinden gelen bütün temsilciler programın sorunsuz bir şekilde sürdürülmesi için sahadaydı. Böylece, bütün SBG birlik ve beraberlik içinde projeyi yürüttü.

Büyük özveri ve emekle projede sahada ve arka planda yer alan gönüllülerimiz, bir sonraki buluşma için can atıyor.

SBG Hakkında

2018 yılında kurulan Saint Benoît Gönüllüleri Sosyal Sorumluluk ve Toplum Hizmeti Proje Topluluğu (SBG), Saint Benoît Lisesi’nin gönüllü öğrencilerinden oluşmaktadır. Sadece öğrenciler tarafından yürütülmekte olan SBG Topluluğu 2021-2022 yılında her sınıf seviyesinden 80 gönüllü öğrencinin desteğiyle çalışmalarını yürütmektedir. Saint Benoît Gönüllüleri’nin temel amacı dezavantajlı konumdaki  durumdaki kişilere gönüllü olarak destek olmak, onların sosyal hayata entegre olmalarına yardımcı olmaktır. Bu bağlamda, her yıl farklı alanlarda farklı projeler gerçekleştirilir. SBG Topluluğu hakkında daha fazla bilgi almak ve projelerinden haberdar olmak için internet sitesini ve Instagram hesabını (@saintbenoitgonulluleri) ziyaret edebilirsiniz. 

Öğrenci Yorumları

Pandemiden sonra gittiğimiz ilk yüz yüze HONEP projesi bizim için çok heyecanlı geçti. Daha önceki yıllarda birlikte etkinlik yaptığımız çocukların büyümüş bir şekilde görmek bizi çok duygulandırdı. Çocukların hepsiyle çok eğlenceli ve faydalı etkinlikleri tamamlandık. Yeni gönüllerimizle birlikte yaptığımız ilk etkinlik olması açısından da bizim için çok önemliydi. Onlarla birlikte SBG’nin etkinliklerdeki işleyişini anlattığımız ve ilk gönüllü deneyimlerini tamamladıkları çok faydalı bir proje gününü tamamladık.

Elif (L4)

“2020 yılının Şubat ayından bu yana ara verdiğimiz yüz yüze projelerimize nihayet kaldığımız yerden devam ediyoruz. Özellikle Pandemi sebebiyle yaşadığımız tüm zorluklara rağmen çocuklarla bir araya gelmek eşsiz bir deneyimdi. Koşulların düzelmesi ve projelerimize devam edebilmek dileğiyle… Projede görev alan tüm gönüllülerimizin emeklerine, yüreklerine sağlık.”

Eren (L4)

“Acayip güzel bir deneyimdi benim için bu proje, ne kadar 3. Sefer gidişim olsa da bu son gelişimdi ve çok özleyeceğim. O çocukların bizi hatırlaması kadar yüreğimize dokunan bir şey yoktu. Onlara burdan gökdelen ablaları selam yolluyor!” 

Derya (L4)

“O gün gitmeden önce koridorda tanımadığım, dersine girmediğim bir kız bana          Keşke hep gelseniz!dedi. Birilerine yardım edebilmek insanı çok mutlu ediyor. Gerçekten keşke her gün gitsek oraya.” 

İpek (Hazırlık) 

“3 sene önce bu topluluğa iyi ki katılmışım. Her sene olduğu gibi bu sene de eğitim projesi gerçekten bana çok fazla şey kattı. Yeni yüzlerle karşılaşmak, önceki senelerdeki çocukların heyecanla karşılamaları, farklı bakış açıları, farklı karakterler… Çocukların yüzündeki minik bir tebessümü görmek bile insana o kadar iyi geliyor ki. İnsanlara faydalı olmak kadar mutluluk verici bir şey yok. Benim için gerçekten unutamayacağım bir deneyim oldu. Umarım ileriki senelerde de böyle projeler gerçekleştiririz.” 

Zeynep (L2)

Projemizin gerçekleşmesine olanak sağlayan gönüllülerimize, okul idaresine, Ahmet Emin Yalman İlkokulu okul yönetimine ve Yönetim-Koordinasyon Ekibine teşekkür ederiz…

Gönüllüyüz, birlikte güçlüyüz!

X