Romain Rolland’ın Yapıtında Müzik “Jean-Christophe ve Beethoven”

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık & Özel Saint Benoît Fransız Lisesi - 07 Nisan 2021, Çarşamba

Çevrimiçi Söyleşi-Konser

Romain Rolland’ın Yapıtında Müzik

“Jean-Christophe ve Beethoven”

Konuşmacı: Nami Başer

Piyano: Gülsin Onay

Etkinliği izlemek için BURAYA tıklayınız. 

Video Fransızca alt yazılıdır.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Özel Saint Benoît Fransız Lisesi arasında, 2019 yılında, “Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik” etkinliğiyle başlayan işbirliği, Romain Rolland’ın yapıtından uyarlanan ”Jean-Christophe ve Beethoven” konseriyle sürdürülüyor.

Fransız yazar Romain Rolland’ın başyapıtı Jean-Christophe, Avrupa’da ırmak roman geleneğinin öncüsü kabul edilir. Edebiyat eleştirmenleri, Rolland’ın, romanın baş kahramanı Alman besteci Jean-Christophe Krafft’ın yaşamını anlatırken büyük hayranlık duyduğu Beethoven’ın yaşamından kesitlere yer verdiğini düşünmektedirler. Jean-Christophe’un Fransa’yla ve Fransız kültürüyle olan ilişkisi, romanın tezi için temel teşkil eder: Almanya ve Fransa’nın uzlaşması, her iki tarafın varlığını sürdürebilmesi ve Avrupa’da kalıcı barışın sağlanması için elzemdir. Rolland, Fransa ve Almanya’yı aynı nehrin iki yakası, müziği ise bunları birbirine bağlayan bir  köprü olarak, metaforik bir kavram olarak sunar.

Adnan Cemgil’in çevirisiyle YKY tarafından yayımlanan “Jean-Christophe”tan yola çıkan programda virtüöz piyanist Gülsin Onay,  Rolland’ın hayatında önemli yeri olan Beethoven bestelerini yorumlayacak.

Konser öncesinde felsefeci, yazar ve çevirmen Nami Başer, Rolland’ın yapıtında Beethoven’ın yerini anlatacak.

Frankofoni Festivali kapsamında erişime açılacak söyleşi ve konser, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Özel Saint Benoît Fransız Lisesi’nin Youtube kanalları üzerinden izlenebilecektir.

X