Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

Öğrenci Değişim Programının 2. Etabında Nantes’da Bir Hafta…

Fransa’nın Nantes şehrindeki Stanislas Lisesi ile bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz değişim programının birinci etabında, Lise 1. sınıftan yaklaşık otuz öğrencimiz Şubat ayında Eşleştikleri Fransız arkadaşlarını ağırladı. Öğrenciler de 13-20 Mayıs tarihleri arasında arkadaşlarını Nantes'da ziyaret ettiler.

Bu dil ve kültür alışverişinin ilk aşaması Saint-Benoît Lisesinin avlusunda Nantes’tan gelen gençlere veda ile sona ermişti. Zorlu bir ayrılık ve tutamadıkları gözyaşları, öğrencilerin bir okul değişiminden çok daha fazlasını deneyimlediklerini gösterdi. Nantes’lı öğrencilerin İstanbul’da geçirdikleri bir hafta yeni dostluklar kurmalarını sağlamıştı.

Gençler öğrencilerimiz Nantes’a gitmeden önce de birbirleriyle yazışmaya devam ettiler.

Ve kavuşma günü geldi çattı… 

İlk gün Saint Stanislas Lisesi, öğrencilerimizi ikramlar eşliğinde sıcak bir karşılama töreni ile ağırladı. Fransız öğrenciler kendi hazırladıkları krepleri Nantes’ın yerel lezzetleri ile beraber sundular. Sonrasında biraz dinlenmek ve hasret gidermek  için herkes okuldan  evlerine dağıldı çünkü ertesi gün onları dopdolu bir program bekliyordu. 

Mont Saint Michel Gezisi 

İkinci gün yaklaşık 3 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Mont Saint Michel’e varıldı. UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan Mont Saint-Michel ve Avrupa’nın en yüksek gel-git varyasyonlarına sahip olmasıyla ünlü olan koyu Fransa’nın en tanınmış yerlerinden biri. Öğrencilerimiz arkadaşlarının rehberliğinde gruplara ayrılarak bu Orta Çağ kentini keşfetti ve deniz kenarında piknik yaptı. 

Ertesi gün öğrencilerimiz Stanislas Lisesinde farklı branşlardan derslere girip Fransa’daki okul yaşamını deneyimlediler. 

Nantes’ı Keşfetme Zamanı 

Nantes Fransa’nın batısında, Loire Nehri üzerine kurulu, zengin tarihi ve yeşil alanları ile dikkat çekiyor. Kent ayrıca “dünyanın en yenilikçi şehirleri” arasında gösteriliyor.

Öğrencilerimiz Fransız arkadaşları dersteyken turistik trene binip önce Nantes şehir turuna çıktılar; rehber eşliğinde Ortaçağ mahallesi Bouffay’ı keşfettiler. Place de Commerce, Nantes Katedrali, St. Pierre Katedrali, Tarihi Pommeraye Pasajı duraklar arasındaydı…Daha sonrasında Gençlikten Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısının Belediye Binasında öğrencilerimize özel düzenlediği davete katıldılar.  Başkan Yardımcısı öğrencilerimizle sohbet etti ve şehirle ilgili genel bilgiler verdi. 

Öğleden sonra ise 1207 yılında inşaa edilen şehrin en önemli tarihi yapısı olan Bretonya Dükler Şatosu’nu Stanislas Lisesi öğretmenlerinin rehberliğinde ziyaret ettiler. 

Nantes Adası Makineleri Gezisi-Erdre Nehrinde Tekne Turu 

Eski tersanelerde yer alan sanatsal ve kültürel bir proje olan Nantes Adası Makineleri, Nantes’ın tarihi ve modern hayal gücünün eşsiz karışımının bir kanıtı olan ünlü Büyük Fil de dahil olmak üzere dev mekanik hayvanları sergiler. Kafeleriyle, parklarıyla hafta sonu da kentliler için önemli bir destinasyon olan Nantes Adası’nda öğrenciler bu makineleri bizzat deneyimleyip “Deniz Dünyaları” adlı dev atlı karıncaya binerek eğlenceli anlar yaşadı. 

Bu etkileyici makinelerin ardından öğrencilerimiz Erdre Nehrinde tekne turuna çıktılar. Rehber eşliğinde yapılan turda hem öğrencilerimiz biraz dinlenme fırsatı buldu hem de nehir kenarındaki yapılar hakkında bilgi sahibi oldu.  

Sürpriz ve Veda 

Bu uzun günün sonunda okulun gösteri salonunda Nantes’lı arkadaşlarının onlar için hazırladığı özel gösteri bekliyordu. Doğu-Batı arasında kültürel diyalog oluşturmak için okulumuzu seçen Stanislas Lisesinin gösterisinde de ana tema yolculuk ve farklı ülkelere yapılan seyahatlerdi. Öğrenciler İstanbul ziyaretlerinden onlarda iz bırakan tarihi yerleri, yemek kültürünü de gösterinin içine katmışlardı. Gecenin sonunda Fransız arkadaşlarının “damat alayı” çok güzel bir sürpriz oldu.   

Ailelerin, okul yöneticilerinin de katılımıyla küçük bir kokteylle Stanislas Lisesine ve öğretmenlerine önümüzdeki sene tekrar görüşünceye kadar veda ettik. Hafta sonu öğrencilerimiz arkadaşları ile vakit geçirdiler. Ve dönüş için Pazartesi günü sabahın ilk saatlerinde havaalanından ayrılırken birbirleri ile yazışmaya devam edeceklerinin sözünü vererek İstanbul’a doğru yola çıktılar.

Hem kültür hem de eğlence içeren, dil öğrenimine önemli bir katkı sağlayan bu gezinin pedagojik açıdan da amacına ulaşmasından dolayı mutluluk duyuyoruz.  Bu programın önümüzdeki yıllarda da devam etmesini diliyor, organizasyonda emeği geçen öğretmenlere ve öğrencilerimizi ağırlayan ailelere teşekkür ediyoruz. 

X