Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

Nantes’lı Öğrenciler Saint Benoît Lisesinde

Lise 1 öğrencilerimiz, 15-22 Şubat tarihleri arasında, Fransa’nın Nantes şehrinden, eşleştikleri arkadaşlarını ağırladılar.

Tarihî ve Kültürel Keşifler

 “Doğu ile Batı arasında kültürel bağları keşfetmek’’. İşte bu güzel projenin kapsamında, Nantes’da bulunan Saint Stanislas Lisesi, hedef olarak İstanbul’u, tarihi ve itibarı dolayısı ile de Saint Benoît Lisesini seçti. Lise seviyesinden bir sınıfın 30 öğrencisi, bir hafta boyunca öğrencilerimiz tarafından ağırlandılar. Genç Nantes’lılar ve öğretmenleri, her mahallesinin farklı bir atmosfer sunduğunu düşündükleri İstanbul’u keşfettiler. Yalnızca, İstanbul’un simgeleri haline gelmiş olan Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Şerefiye Sarnıcı ve Galata Kulesi gibi tarihî mekânları değil, aynı zamanda, Balat, Eminönü gibi semtleri ve Kapalı Çarşıyı da gezdiler.  

Türk Misafirperverliği 

Nantes’lı öğrenciler, kültürel gezilerin yanı sıra, onları, mimarîsi ve büyüklüğüyle hayli etkileyen güzel bir Fransız Lisesini de keşfetmiş oldular. Okulumuzda derslere katıldılar ki bu hem öğrencileri, hem de öğretmenleri çok mutlu etti. Ayrıca, mayıs ayındaki ziyaretimizde sergileyecekleri gösteride sunmak üzere geleneksel halk danslarımıza dair birkaç hareket öğrendiler. 

Ve tabii ki, evlerinde çok iyi ağırlandıkları, sıcak kanlı ailelerin yanında Türk misafirperverliğini keşfettiler.

Hem onlarla eşleşen 30 Türk öğrenci, hem de onlarla zaman geçirme fırsatı bulan diğer öğrenciler için Fransız öğrencilerle sohbet etmek çok olumlu bir deneyimdi. Bu genç Fransızların okulumuzda bulunmalarının yarattığı heyecan, sınıflarda hissediliyordu.   

Kardeşliği Vurgulayan bir Değişim Programı

Herkesin ne denli memnun olduğu, Silüet Salonumuzda gerçekleşen, Türk ve Fransız tüm öğrencilerin ve öğretmenlerin şarkı söylemek için sahnede buluştuğu konser-karaoke gecesinde açıkça hissediliyordu. 

Perşembe sabahı, öğrencilerin okulumuzun avlusundaki vedalaşmaları sırasında, gözyaşlarının aktığı duygusal anlar yaşandı. Fakat, bu bir veda değil, sadece kısa süreli bir ayrılıktı. Çünkü, mayıs ayında, bu kez bizim öğrencilerimiz Nantes’a giderek, bir hafta boyunca arkadaşlarının yanında kalacaklar. 

Kısaca, önümüzdeki sene de sürdürmeyi arzu ettiğimiz güzel bir değişim programına tanıklık ettik.  

X