Yeni kayıtlar ve tanıtım günleri ile ilgili bilgi almak için 0533 810 57 81 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

MilanMUN 2018, Uluslararası Boyutta Bir Konferans

21-25 Mart 2018... Lise'den Bocconi Universitesi'ne !

Bir grup öğrencimiz, öğretmenlerinin eşliğinde, iki yıldır düzenlenen İngilizce Birleşmiş Milletler Modeli Konferansı, MilanMun'a katıldılar. Oturumlar, Milano Alessandro Manzoni devlet lisesinde düzenlenen açılış konferansının ardından Milano'daki Bocconi Üniversitesi'nin görkemli binasında devam etti.

MilanMUN 2018: orta ölçekte, köklü ve uluslararası bir konferans

Uluslararası platformda sağlam bir yer edinmiş olan bu 14. konferansta, üç delegasyonumuz mevcuttu: Kolombiya, Lüksemburg ve Birleşik Arap Emirlikleri. Bu delegasyonlar, L1, L2 ve L3 sınıflarından 10 öğrenci ve Saint Benoît Lisesi basın ekibinde yer alan 3 kişiden oluşuyordu. Delegasyonlar, 80 kişilik komitelerde ve dünyanın farklı yerlerinden gelen 400 kişiden fazla kişinin katıldığı Genel Kurul’da tartışmalar gerçekleştirdiler.

Avrasya kıtasından öğrenciler

Tamamen uluslararası boyutta düzenlenen ve ortak hedeflerin buluştuğu bir konferans oldu. Oturum, İtalya, Fransa, Romanya, Türkiye ve hatta uzak Moğolistan’ın temsilcilerinin karşılaştığı ortak bir tanışma yeriydi !

Öğrencilerimiz, Moğolistan’dan gelen öğrencilerle ve çalışma arkadaşlarıyla konuşma fırsatı buldular. Gençlerimiz için büyük şans ! Konferanstaki tüm katılımcıların hedefi, dünyamızın karşı karşıya olduğu endişe verici problemler hakkında bilgi sahibi olmak ve mevcut problemleri çözmek için azimli genç temsilcilerle tanışmak. Farklı ülkelerden gelen bu yeni nesil, bu problemleri ele almak ve dünyamızı daha güzel bir hale getirmek için gerekli güce sahip olduklarını anladılar.

Gerçek bir işbirliği içerisinde İngilizce olarak yapılan ortak bir çalışma

Temsilcilerimiz, uluslararası silahsızlanma, küresel çevre, insan hakları ve BM’nin politikası gibi büyük sorunlar ile ilgili ortak çözümlerin oluşmasına katkıda bulundular. Bu kapsamda, gayriresmî müzakereler, resmi konuşmalar, soru-cevap şeklinde etkileşimli tartışmalar yaptılar, çözüm önerileri getirdiler ve doğal olarak tartışmaların sonunda oy kullandılarTüm çalışmaların sonucunda problemlere çözümler belirmeye başladı.

İngilizce yapılan tüm bu fikir alışverişleri, günde yaklaşık sekiz saat süren yoğun oturumlarda gerçekleşti.

İtalyan – Türk basın ekibi tarafından yorumlanan ve görsel olarak desteklenen bir konferans

Basın ekibi, öğrencilerle röportaj yapmak, onların fotoğraflarını çekmek ve yapılan tüm bu çalışmaları konferans sırasında iki makale yayınlayan konferans gazetesinde yer alacak olan makalelerde yorumlamak için temsilci liselere eşlik etti. Aşağıda yer alan birkaç sonuç, size bu ekibin ne kadar ciddi ve heyecanlı bir çalışma yaptıkları konusunda fikir verecektir !

Katılımcılarımızdan gözlemler…

İşte, birkaç ekip üyemizin yorumları ve değerlendirmeleri.

Efe (Silahsızlanma Komitesi – Birleşik Arap Emirlikleri) : « Gelecek yıl için performansımın daha iyi olmasını istememe rağmen, benim için herşey mükemmeldi ! »

Zeynep (İnsan Hakları KomitesiKolombiya) : « Daha fazla yer almak isterim ! »

Emir (Silahsızlanma Komitesi – Lüksemburg) : « Şimdi, konferansın siyasi komitesinde Amerika Birleşik Devletlerini temsil etmek istiyorum ! »

Zeynep (Basın Ekibi) : « bu konferansa katılarak, İngilizce seviyemin bu tür konferanslardaki uluslararası ortalamanın üzerinde olduğunu, yani yüksek olduğunu gözlemledim ! »

Dilara (İnsan Hakları Komitesi – Lüksemburg) : « Aklımdan birçok fikir geçtiği için daha fazla resmi konuşma yapmak istiyorum ! Kapsamlı ve uygun bilgiler içeren çözümler oluşturabilmek adına konferans hazırlama konusundaki araştırmalarımı derinleştireceğim. Böylece, bir dahaki sefere hedefime ulaşmış olurum ! »

Öykü (İnsan Hakları KomitesiBirleşik Arap Emirlikleri) : « Gelecek konferansa daha iyi hazırlanmak adına derin araştırmalar yapacağım ! »

Vanessa (Silahsızlanma KomitesiKolombiya) : « Artık çok çekingen olmamam gerekiyor ve MUN oturumlarında daha girişken olmam gerekiyor : Çevre veya İnsan Hakları komitesinde görev almak için atılmam gerekiyor ! »

2019 MilanMUN konferansının 15. oturumunda görüşmek dileğiyle…

Öğrencilerimiz, bu uluslararası platforma katılarak güzel bir başarı elde ettiler. Hatta, bu öğrencilerimizin çoğu MUN’a ilk kez katılan öğrencilerdi ! Öğrencilerimizi, 2018 MilanMUN’un başarılı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan çalışmalarından ve katkılarından dolayı tebrik ederiz.

2019 yılında bu etkinlikte tekrar yer almak ve eğer mümkünse, lise ve uluslararası seviyede düzenlenen bu etkileyici organizasyona, önemli katkılarda bulunacak olan Saint Benoît Lisesi öğrencilerinden daha kalabalık bir ekiple katılmak isteriz !

Read thıs artıcle ın Englısh ! (clıck here)

X