Medyatekteki Pedagojik Projeler

Her Zevke Hitap Eden Etkinlikler…

Birçok seçenek: Kitaplar, DVD ler, çizgi filmler, abonelikler…
Kısa süre önce yenilenen medyatek, hem öğrencilere, hem de öğretmenlere bir çok farklı etkinlik imkanı sunan sosyal bir mekândır. 600’ün üzerinde DVD, 500 adet Fransızca dil eğitimine ilişkin kaynak eser, 300 adet çizgi roman, 20 adet düzenli abonelik, farklı zekâ ve mantık oyunlarından oluşan toplam 6 dilde 10.000 adet belgeyle medyatek, herkesin kendi zevkine göre birşeyler bulabileceği, öğrenme açlığını giderebileceği bir alan.

Geniş Kapsamlı Projeler… 

Saint Benoît Lisesi’nin medyatek bölümü, sadece farklı türlerdeki iletişim araçlarına erişim sunan bir alan değildir. Medyatek, aynı zamanda, dönem dönem bir sergi salonu, bir dinlenme alanı, bir keşif odası gibi birçok farklı konsepte hizmet eder.

Medyatek, eğitim kadromuzun yeni projeler gerçekleştirmek için gerekli kaynaklara erişebilmek amacıyla da sıklıkla ziyaret ettiği vazgeçilmez bir alandır.

İşte,medyatek tarafından gerçekleştirilen bazı projeler:

Gevşeme 

Her salı, teneffüs esnasında, her seviyeden öğrenci, Fransızca öğretmenleri eşliğinde gevşeme ve nefes alma tekniklerini öğrenme fırsatı bulmaktadırlar.  Seanslar ortalama 15 dakika kadar sürer ve medyatek bölümümüzün birinci katında, zen ortamında, dinlendirici bir müzik ve sade, arınmış bir dekor içerisinde gerçekleşir. Bu ortam, öğrencilerin kendilerini analiz etmelerini, sınavlar için daha iyi hazırlanmalarını ve odaklanmalarını sağlar.

Hafızaya alma eyleminin ayrılmaz bir parçası olan odaklanma, gevşeme egzersizleri sayesinde gelişir. Minimum bir pratikle, dikkatini belirli bir alana yöneltmek mümkündür. Öğrenci, etrafındaki dikkatini dağıtan öğelere karşı daha az duyarlı hale gelir ve hafızaya alma işlemi, tüm kaynaklardan faydalanarak gerçekleşir.

Seanslar temel olarak şu temaların üzerinde yoğunlaşmaktadır:

 • Nefes alma
 • Odaklanma
 • Dikkat
 • Sessizlik
 • Anı yaşamak
 • Düşüncelerimizi güçlendirmek
 • Esas olanı görmek

Bir Doz Okuma

“Beden için egzersiz yapmak ne ise, beyin için de okumak odur.” İngiliz yazar ve şair Joseph Addison’un bu sözüne uygun bir biçimde, Saint Benoît Lisesi’nin medyatek bölümü tamamen okumaya yönelik bir etkinlik sunmaktadır.

Bu etkinlik, Kütüphanecilik ve Frankofoni Haftası kapsamında, “Bir doz okuma” adı altında gerçekleşir. Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz, Fransızca veya Türkçe bir kitap seçerler ve her gün arkadaşlarıyla birlikte 20 dakika boyunca bu kitaptan bir bölüm okurlar.

Projenin hedefleri:

 • Öğrencinin düzenli okuma zevkini tatmasını sağlamak
 • Öğrencinin kelime bilgisini zenginleştirmek
 • Yaratıcılığı harekete geçirmek
 • Aynı seviyedeki öğrencilerin tanışmalarını ve diyalog kurmalarını sağlamak

Kitap Fuarı: Hıfzı Topuz, Mario Levi, Emre Kongar, Nedim Gürsel, Atilla Dorsay, Tuna Kiremitçi, Nermin Bezmen, Faruk Bayraktar, Murat Gülsoy, Kahraman Tazeoğlu, İnci Aral.

Saint Benoît Lisesi tarafından düzenlenen kitap fuarı, öğrencilerimizin tanınmış yazarlarla ve birçok farklı dilde eserler yayınlayan yayınevleri ile tanışmalarını sağlar. Genellikle, mayıs ayında gerçekleştirilen bu etkinlik, öğrencilerimiz ve eğitim kadromuz tarafından büyük ilgi görmektedir. Böylelikle, öğrencilerimiz kitapların dünyasını tanıma, yazarlara soru sorma ve entellektüel alanlara olan ilgilerini geliştirme fırsatına ulaşırlar.

Bugüne dek, okulumuzun düzenlediği kitap fuarına katılmış olan : Hıfzı Topuz, Mario Levi, Emre Kongar, Nedim Gürsel, Atilla Dorsay, Tuna Kiremitçi, Nermin Bezmen, Faruk Bayraktar, Murat Gülsoy, Kahraman Tazeoğlu ve  İnci Aral’a teşekkürlerimizi sunarız.

İşte projelerimizden birkaç örnek, bir çok projemiz daha var… 

Medyatek, sizleri ağırlamak için sabırsızlanıyor ! Görüşmek üzere !

X