Yeni kayıtlarla ilgili bilgi için BURAYA tıklayabilir, sorularınız için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hnm’ı arayabilirsiniz.

İstanbul’un Zengin Mazisine Götüren Görkemli Bir Sergi…

Dünya Konsoloslar Federasyonu FICAC iş birliğiyle

La Galerie, 2018-2019 kültürel etkinlik programını "XVI. - XIX. Yüzyıllar Osmanlı Türkiye'sinde İstanbul'un Günlük Hayatından Gravürler ve Haritalar" adlı sergiyle açtı. Eski İstanbul'un gravürlerini ve haritalarını davetlilerin beğenisine sunan serginin açılışı yoğun ilgi gördü...

Eski İstanbul’un izinden…

“XVI. – XIX. Yüzyıllar Osmanlı Türkiye’sinde İstanbul’un Günlük Hayatından Gravürler ve Haritalar” adlı sergide yer alan Eken ailesi koleksiyonuna ait gravürler, gerek manzaralarının güzelliğiyle, gerek aktardıkları tarihle, İnsanlığın beşiği olan sihirli İstanbul şehrinin zengin geçmişine tanıklık ediyor.

Çok sayıda farklı gravürle ölümsüzleştirilmiş İstanbul, hayal ile gerçeğin birbirine karıştığı bir kent. Sadece İstanbul’a bakmak veya bu şehrin gerçeğini yansıtmak yeterli değil, İstanbul’u hayal etmek de kaçınılmazdır.

Bu gravürlerde hayal ve gerçek birbirine karışıyor.

Bu sergi, galeride sergilenen gravürlerde gizlenmiş resimlerin, sanki anlık çekilmiş şehir görüntülerinin, genel manzaraların, Boğaz’ın, camilerin, Fransız Sarayı gibi binalara ait resimlerin küçük mesleklerin icra edildiği ana caddelerin ve günlük hayatta daima yer alan şiirselliğin estetik bir bütünü.

Bu gravürler değerli, çünkü İstanbul’un büyük Tarihine yazılan küçük olayları, günlük hayatı ve küçük kişisel hikâyeleri ölümsüzleştiriyor. Bu gravürler, Tarih’e tanıklık etmiş olan gravürlerdir. Mekanik üretime, sanatçının yaratımının eklendiği bir Tarih.

Basında…

Aykut Eken – Dünya Konsoloslar Federasyonu Başkanı

Aykut Eken, 1947 yılında İstanbul’da doğdu. Eğitimini Belçika’da, Université Libre de Bruxelles’de tamamlayan Aykut Eken, mimarlık bölümünden mezundur.
Aykut Eken, resim, gravür ve tarih tutkunudur. Şu anda da, FİCAC’ın (Dünya Konsoloslar Federasyonu) Başkanı ve Türkiye’nin Jamaika Cumhuriyeti Fahri Konsolosu’dur.
Koleksiyon yapmayı seven Aykut Eken, eşiyle birlikte, farklı ülkelerden edindiği yüzlerce esere ve geçmişin izlerini taşıyan yapıtlara da sahiptir.

Daha Fazla Bilgi için…

 “XVI. – XIX. Yüzyıllar Osmanlı Türkiye’sinde İstanbul’un Günlük Hayatından Gravürler ve Haritalar” sergisi, 23 Kasım 2018 Cuma gününe kadar halka açık olacaktır. Eserler, Eken ailesi koleksiyonuna aittir. Saint Benoît Lisesi olarak, Eken ailesine ve Sayın Aykut Eken’e, gravürlerini bizlerle paylaşma nezaketini gösterdikleri için en içten teşekkürlerimizi sunarız.

Ziyaret Günleri ve Saatleri :
Pazartesi-Cuma : 15.00 – 18.30
Cumartesi : 10.00 – 15.30
Pazar : Kapalı

X