Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

Grand Tigre Tiyatro Kumpanyası Saint Benoît Lisesine Geri Döndü

Fransız tiyatro kumpanyası Le Grand Tigre’in oyuncuları, bu yıl, bir kez daha okulumuza geldiler. 26 Şubat-6 Mart tarihleri arasında, Etienne Luneau, Malvina Morisseau ve Isabelle Ernoult, tüm lise 1 sınıflarıyla 8 ders saati boyunca atölyeler gerçekleştirdiler. Grup, aynı zamanda, dersler sonrasında gönüllü öğrenciler için de bir atölye çalışması düzenledi.

9 tane sınıf için atölye çalışmaları

Üç oyuncu, öğrencileri, Fransızca derslerinde işledikleri, Anna Gavalda’nın ‘‘35 Kilo Tembel Teneke(35 kg d’espoir)’’ adlı romanı üzerinden çalıştırdı.    

İki dersin ilk iki bölümünde, öğrencilere, alan işgali, grup enerjisi, dinleme, ses yerleştirme ve teatral oyunlar gibi farklı konulara karşı farkındalık kazandırılmaya çalışıldı. Bu sayede, romandaki kişileri canlandırmaya ve gruplar halinde küçük senaryolar üzerine düşünmeye başladılar. 

Son iki seansta ise, gruplar halinde, ürettikleri senaryoları canlandırdılar ve son olarak, sınıflarındaki diğer arkadaşlarına, ortaya çıkardıkları oyunu sundular.

Oyunculara göre, öğrencilerin romanı okumuş ve diyaloglar yazmış olmaları, onların, bunu oyuna aktarırken, kendi ürettiklerine karşı çok duyarlı olmalarına yol açtı. Bu, onlara, çıkış fikri verdi. Sonraki etapta ise oyun, biraz daha ileri gitmelerini ve hikayeyi daha özgürce keşfetmelerini sağladı.

Gönüllülerin Çalışmaları 

Oyuncuların çalışması 8 Mart’ta sona erdiğinden, kızlardan oluşan gönüllü bir gruba, onlara, Olympe de Gouges’un Kadın Hakları Bildirgesinden bazı bölümler okuyarak, kadın hakları üzerine çalışmalarını teklif ettiler ki bu öğrencileri çok mutlu etti. Katılımcılardan bir tanesi, grubun çalışmasına temel teşkil eden bir metin kaleme aldı. Böylelikle, 9 Mart’ta Siluet Salonunda, tüm 9.Sınıf öğrencilerinin önünde, kendilerinin ortaya koydukları bir gösteri sergilediler. 

X