Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

Görkemli Sergi Açılışı ! Hasan’ın “Silüetleri” Herkes Tarafından Büyük Beğeni Topladı !

Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Bertrand Buchwalter'in Yüksek Himayelerinde

İki dilde eğitim veren Frankofon Liselerin “30. yıl kutlamaları” çerçevesinde gerçekleşen "Pierre Loti ve Hasan Silüetleri, II. Meşrutiyet Öncesi Portreler" sergisinin açılışında konuklarımızla birlikteydik. Ziyaretçiler, Hasan'ın silüetlerini keşfetme ve İstanbul'un yakın tarihinin bir bölümüne dair daha fazla bilgi edinme olanağı buldu.

Karaköy’de… Pera’da… zamanda yolculuk…

24 Ekim tarihinde, Saint Benoît Lisesi’nin Galerisi, gerçek bir zaman makinesine dönüşüp ziyaretçilerini, o dönemin semtlerine geri götürdü…

II. Meşrutiyet öncesinde, İstanbul… Hasan adındaki bir adam, yabancı diplomatları, Pera, Büyükada ve Moda’daki ünlü simaları resmetmektedir. Peki, Pierre Loti’nin yakını olan ve Hasan adı altında saklanan bu kişi kimdir? Lise’nin Müdürü, bu soruya şu şekilde yanıt vermektedir: “10 Eylül 1903 tarihinde, Pierre Loti İstanbul Fransız Büyükelçiliğinin daimi posta gemisi “Le Vautour”’un kumandanı olmuştu…ve artık itiraf edelim: bu sıralarda ona eskortluk yapan “La Mouette” isimli gemide bulunan Guiroye adlı bir deniz subayı, Hassan takma adıyla bu karikatürlerin taslaklarını çiziyordu. Bugün Galerimizin duvarlarında keyifle izlediğimiz karikatürleri çizen, kendini bu sanata adamış olan kişi, Pierre Loti’nin bir yakınıydı.

“Pierre Loti ve Hasan Silüetleri” sergisi, birçok eserden ve 20. yüzyılın başlarında Hasan’ın litografileri üzerinde engin bilgisi olan değerli koleksiyoner Sayın Erol Makzume’nin yaptığı incelemeler sonucunda elde edilen belgelerden oluşmaktadır.

Sergiye ilgi yoğundu… Prenses Kenize Murad ve Başkonsoloslar…

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Bertrand Buchwalter’in bizzat katıldığı ve Başkonsoloslar, Konsolos yardımcıları, Fahri Konsoloslar ve yine ağırlamaktan büyük onur duyduğumuz Osmanlı Prensesi Sayın Kenize Murad ile birlikte olduğumuz sergimiz, gizemli Hasan’ın sır perdesini kaldırmaya yardımcı oldu.

Her konuğa bir sergi kataloğu…

Sergi açılışına gelen her ziyaretçiye serginin kataloğu armağan edildi. Bu kapsamlı ve nitelikli katalog, Sayın Erol Makzume’nin ve Saint Benoît Lisesi ekibinin özenli çalışmalarının sonucudur.

Basında…

Erol Makzume – Biyografi

Deniz ve kara taşımacılığı yapan aile şirketinin yönetim kurulu üyesidir. Ayrıca Türkiye’de Guyana Cumhuriyeti fahri konsolosluğu görevini yürütmektedir. 1980’den itibaren Osmanlı İmparatorluğu’na gelen 19. yüzyıl Avrupalı oryantalist seyyah ressamlarla ilgili araştırmalar yapmaktadır.

“Türkiye Büyük Millet Meclisi, Milli Saraylar Daire Başkanlığı”’nda sergi koordinatörü olarak 2004-2007 yılları arasında Dolmabahçe Sarayı’nda ve İtalya’da, Fausto Zonaro ve Leonardo de Mango’nun retrospektik eserlerini kapsayan sergilerde yer aldı. Daha sonra 2006’da Abu Dabi’de “Osmanlı Saray Koleksiyonundan”, Dolmabahçe Sarayında “Osmanlı Sarayı’nda Oryantalistler” ve 2007’de, tekrar Dolmabahçe Sarayı’nda, “Osmanlı Topraklarında İtalyan Oryantalistler” sergilerini düzenledi.

Önemli müzayede evleri tarafından Zonaro ve De Mango ile diğer oryantalist sanatçıların eserleri hakkında görüşleri talep edilmektedir. 7 Ocak 2006 yılında İtalyan kültürü ve sanatçılarının Türkiye’de tanıtımına katkıda bulunduğundan İtalyan hükümeti tarafından Şövalye (Cavaliere) nişanı ile taltif edildi.

Erol Makzume Türk ve yabancı dergilerde muhtelif sanat ve tarih konulu makaleler yazmaya devam etmektedir.

Daha fazla bilgi için…

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, 13 Kasım 2017 saat 19:00’da, “Pierre Loti ve Dönemine Çapraz Bakışlar” teması altında Etienne de Montety ve Sinan Kuneralp ile bir söyleşi düzenlemektedir.
Daha fazla bilgi için BURAYA tıklayınız.

“Pierre Loti ve Hasan Silüetleri, II. Meşrutiyet Öncesi Portreler” sergisi 23 Kasım Perşembe gününe kadar 15.30-18.00 saatleri arasında açık olacaktır (Pazar günleri hariç)

X