Yeni kayıtlarla ilgili bilgi için BURAYA tıklayabilir, sorularınız için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hnm’ı arayabilirsiniz.

La Galerie Mehmet Güleryüz’e Ev Sahipliği Yapıyor

"Bir Uçtan Bir Uca": Saint Benoît Lisesine Gerin Dönen Usta Sanatçı Mehmet Güleryüz’ün Sergisi

Saint Benoît Lisesi'nin 8.Frankofoni Festivaline hoşgeldiniz!
8.Frankofoni Festivalimizin açılış konferansına ve açılış kokteyline hoşgeldiniz.
Usta sanatçısı Mehmet Güleryüz'ün eserleriyle gönüllerini fethettiği bir kalabalık okulumuzun salonlarını dolduruyor.
Silüet Salonu'nda, sanatçının bizzat kendisinin verdiği bir açılış konferansı ve konferansı takiben La Galerie'de gerçekleşen sergi açılışı!
Çok değerli ve özel anlar...

Silüet Salonu, Mehmet Güleryüz’ün Açılış Konferansı’nı Dinlemek İçin Sabırsızlanan İlgili Bir Kalablıkta Doluydu

Salon nerdeyse ardına kadar doluydu ve insanlar, Usta Sanatçı Mehmet Güleryüz’ün vereceği konferansa katılmak için, okulun koridorlarında aceleci adımlarla yürüyorlardı.

Sanatçı, neşeli bir tonla, eserlerinin nasıl doğduğundan ve Saint Benoît Lisesi’nde öğrenci olduğu yıllardan bugüne dek uzanarak, kısaca hayatından söz etti…
Mehmet Güleryüz, sanata dair ilk adımlarını, Saint Benoît Lisesi’nde öğrenci olduğu dönemde ”Premier élan” (”İlk atılım”) adlı okul dergisinde atmıştı, ancak bu onun için, ilk atılımdan çok daha ötesi olmuştu. Çünkü, sanatçı, kendisini çağdaş Türk Resim Sanatının en önemli isimlerinden birisi olmaya ulaştırcak olan yolu çok hızlı bir şekilde keşfetmişti.

Güleryüz, coşku içerisinde, oyuncu olarak yer aldığı tiyatro deneyiminin, resim sanatı üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu anlattı. Muhtemelen, bu sebepten  Mehmet Güleryüz tiyatro dünyasına ilgi duymuştu; Dünya adı verilen bu büyük tiyatro sahnesini, o tuallerine yansıtıyor, böylelikle, tiyatro ve resim, dışavurumcu görsel bir dilin içerisinde yavaşça harmanlanıyorlardı . Zaten, Mehmet Güleryüz bunu bu cümleleriyle dile getirmekteydi:

‘’Tiyatro beni sanata döndürdü. Soyut bir dönemin ardından, insan ruhunu ve varoluşları ifade etmek istediğimi anladım. Ben kesinlikle bir dışavurumcuyum.’’ 

Saint Benoît Lisesi mezunu olan Mehmet Güleryüz, şu anda yaşamını Paris’te sürdürüyor. Eğitiminin ve Fransız kültürünün hayatına nasıl bir etkisi olduğunu anlatan, Saint Benoît Lisesi mezunu sanatçı şu anda yaşamını Paris’te sürdürüyor.

Zaten, bu konferans esnasında sanatçı, sık sık Türkçe’den Fransızca’ya usta bir şekilde geçiş sağladı.

Mehmet Güleryüz, Frankofoni Festivalinin açılış kokteyli için kesinlikle çok yerinde bir sanatçıydı.

Saint Benoît Lisesi’nin 8. Frankofoni Festivalini Karşılamak İçin Düzenlenen Görkemli Bir Açılış Kokteyli 

Salonumuzda bulunan 400 davetli de, 11 Mart 2020 akşamını olağanüstü bir şekilde geçirdiklerinin bilincindeydiler !

Mehmet Güleryüz’ün çağdaş Türk resim sanatı tarihinde ve bunun da ötesinde Avrupa resim sanatı geleneğindeki yeri çok büyüktür. Kendisi, uzun süredir İstanbul’da bir sergi gerçekleştirmemişti. Bu akşam, dikkat çekici ve uzun süredir beklenen bir sergiyi gerçekleştirmek için burada; Saint Benoît Lisesi’nde; La Galerie’deydi.
Daha önce kendisi de, La Galerie’de bir sergi gerçekleştiren, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nin tanınmış ressamlarından, Güleryüz’ün arkadaşı Yusuf Taktak da, arkadaşını tebrik etmek için orada bulunuyordu.
Mehmet Güleryüz, tıpkı sergisine verdiği isim gibi “Bir uçtan bir uca”, lisesiyle beraber olmuştu. Saint Benoît Lisesi’nin eski bir öğrencisi ve mezunu  olarak parlak bir hayat yolculuğu gerçekleştirmişti, kendisini ”mutlu bir adam” olarak tanımlıyordu… Ve ”Bir uçtan bir uca”, hayat yolculuğu onu, bu 11 Mart 2020 akşamı okuluna; Saint Benoît Lisesi’ne geri  getirmişti !


Çok Değerli Bir İmza; Mehmet Güleryüz 

Usta sanatçı Mehmet Güleryüz, sanatını, yaşadığı dünyaya eleştirel ve yaratıcı bir bakış açısıyla icra eder. O denli güçlü bir kişiliğe ve sanatsal güce sahiptir ki, dünyaya yönelik bu bakış açısını bizzat kendi kişisel sanat diline dönüştürmeyi başarır. Parçalanmış ve yeniden bir araya getirilmiş bu görüntüler, düşünceleri ve kişiliği sayesinde mecazi ve hayali bir boyut kazanarak sanata dönüşür. Bu, şüphesiz onun sıradan bir gerçekliği şairâne bir boyuta taşıyan yaratım sürecinin temelini oluşturmakta. Onun, tamamen kendine özgü, bağımsız ve kıyaslanamaz yaratım sürecini sağlayan da  şüphesiz keskinliği,  mecaz gücü ve kişiliği. 

Güleryüz’ün çizgisi güçlü, fırtınalı, duygusal yoğunlukla yüklü ve adeta bir bıçak keskinliğinde… Kendisini yansıtan bir resim anlayışı var. Tıpkı, çok güzel bir şekilde dile getirdiği gibi: 

” İç güdüsel olarak, asla durmadan resim yapıyorum. Kendiliğinden geliyor.”

“Değerli üstat, Paris’te yaşayan bir sanatçı olarak, Frankofoni Festivalimizde, Sen Nehri ile Boğaziçi arasında mükemmel bir Frankofoni köprüsü oluşturuyorsunuz. Hoş geldiniz, evinizdesiniz !”

Eski bir Saint Benoît Lisesi öğrencisini ağıırlamaktan özel bir mutluluk duyan Müdürümüz Pierre Gentric, usta sanatçıya  şu cümlelerle seslendi:
“Sizi belirli bir estetik ekolü ya da herhangi bir sanatsal hareketin başlığı altında sınıflandırmak imkansızdır ve bunu asla arzu etmeyiz. Mehmet Güleryüz, siz usta sanatçı Mehmet Güleryüz’ün bir imzasınız.
Sizi, burada kendi evinizde, lisenizin Galeri Salonunda ağırlamaktan şeref ve gurur duyuyoruz. Tıpkı, serginizin taşıdığı isim gibi siz bir uçtan diğerine Saint Benoît Lisesiyle berabersiniz.
Mükemmel bir şekilde Fransızca konuşan ve Paris’te yaşayan bir sanatçı olarak, Frankofoni Festivalimizde, Sen Nehri ile Boğaziçi arasında mükemmel bir köprü oluşturuyorsunuz. Değerli üstat, hoş geldiniz, evinizdesiniz ! ”

Hiç kimse, La Galerie’den ayrılmak istemiyordu, misafirlerimizin bir kısmı son derecede sıcak kanlı, dinamik ve sohbete açık bir yapıya sahip olan Sanatçı Mehmet Güleryüz ile sohbet ederken, diğerleri ise son bir kez daha büyük ustanın eserlerine hayranlıkla bakıyorlardı.

Sanatçı, 10’larca yıl önce, defalarca kez olduğu gibi, yine okulunun avlusundan geçiyordu…

Saint Benoît Lisesi ve büyük Usta, çok kısa bir süre sonra tekrar bir araya gelmek üzere bir birlerine söz verdiler!

X