Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

Frankofon Bir Bakışla : Türköri ve Oryantalizm

Fransa Başkonsolosluğu'nun Yüksek Himayelerinde ve Dünya Konsoloslar Federasyonu iş birliğiyle

Fransa Başkonsolosluğu'nun Yüksek Himayelerinde ve Dünya Konsoloslar Federasyonu iş birliğiyle gerçekleşen "Frankofon bir bakış : Türköri ve Oryantalizm" adlı görkemli resim sergisi, Lise'nin geleneksel Frankofoni Festivali kapsamında, Saint Benoît Lisesi "La Galerie" salonunda düzenlenecektir.
Serginin açılışı, 8 Mart 2018 saat 18.30'da yapılacaktır.

Frankofon bir bakışla : Türköri ve Oryantalizm

Fransa Başkonsolosluğu’nun Yüksek Himayelerinde ve Dünya Konsoloslar Federasyonu iş birliğiyle düzenlenen sergide, Sayın Erol Makzume’nin koleksiyonunun, değişik tekniklerle yapılmış tablolarının bir bölümü sanatseverlerle ilk defa buluşuyor !

Toplamda, 40 ressamın 50 tablosu sanat meraklılarının beğenisine sunuluyor. Sanatçılar, Van Loo, Leprince, Melling, Decamps, Pasini, Ziem, Brest, Hayette, Warnia-Zarzecki ve Signac gibi ünlü ressamlardan oluşuyor.

Zamanda yolculuk…

“Türköri” – Türk modası’nın en yaygın olduğu dönem, Avrupalı sanatçıların, ulaşım araçlarının yetersizliğinden dolayı, Doğu’ya seyahat etme şansı bulamadıkları 1750-1800 yıllarını kapsamaktadır. Bu serginin çıkış noktası da bu dönemdir.

Sergi, Avrupa ve Fransa’da Osmanlı modasının popülarite kazandığı dönemi yansıtan eserlerden oluşuyor. Daha sonra, yavaş yavaş kara ve deniz yolu ulaşımının kolaylaşması nedeniyle gezgin sanatçıların eserleri ortaya çıkmış; ressamlar artık hayali bir Doğu’yu resmetmek yerine, insan ve yöre manzaralarını, Doğu’nın ışık ve renkleriyle betimledikleri “Oryantalist” çizgiler taşıyan eserler vermeye başlamışlardır.

Henüz fotoğrafın bulunmadığı veya yaygınlaşmadığı bir dönemi yansıtan bu resimler belge niteliği taşımaktadır. Eserlerin tamamı Fransız asıllı ya da Fransızcayı günlük yaşamlarında kullanan frankofon sanatçılar tarafından yapılmıştır.

Serginin açılışında, Sn.Erol Makzume tarafından tasarlanan ve sergilenen eserleri içeren bir katalog armağan edilecektir.

Küratörümüz : Değerli koleksiyoner Erol Makzume

Erol Makzume, tarihi ve sanatı seven ünlü bir koleksiyonerdir. Fransa Başkonsolosluğu’nun iş birliğiyle Saint Benoît Lisesi “La Galerie” sergi salonunda,  daha önce, büyük ilgi gören “Pierre Loti ve Hasan Silüetleri, II. Meşrutiyet Öncesi Portreler Sergisi” düzenlenmişti. Bu serginin açılışını tekrar yaşamak için BURAYA tıklayın.

Bizleri gerçek bir zaman yolculuğuna çıkaracak bu yeni sergiye ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyuyoruz…

8 Mart 2018 – 18:30

Saint Benoît Lisesi, “La Galerie”de

Giriş : Kemeraltı Caddesi No:11 – Karaköy

Sergi, 5 Nisan tarihine kadar açık olacaktır.

X