FİT ve ZDJ nedir ?

FİT ve ZDJ nedir ?

Goethe-Institut’un sertifikaları, Fit in Deutsch ve Zertifikat Deutsch für Jugendliche (ZDJ), dil yetkinliğinin ve öğrenme standartlarının şeffaf bir biçimde tespit edilmesine olanak sağlarlar.

Uluslararası Tanınma

Goethe-Institut’un sertifikaları her yerde itibar görmektedir. Örneğin Zertifikat Deutsch, Alman vatandaşlığının kazanılması için ön koşul olarak kabul edilmektedir. 
Almanya’daki üniversite ve hazırlık sınıflarında Zentrale Oberstufenprüfung, Kleines Deutsches Sprachdiplom ve Großes Deutsches Sprachdiplom sertifikaları, başvuru için bir ön koşuldur. Goethe-Institut’un sertifikaları, aynı zamanda yurt dışındaki üniversitelerde de fayda sağlamaktadır. 
Goethe sertifikaları B2 ve C1, bazı ülkelerde Almanca bitirme sınavına katılımdan muafiyet sağlamaktadırlar. Ayrıca AB’nin pek çok üniversitesinde bir Goethe sertifikasının ibraz edilmesi, ilgili öğrenim dalında ilave kredi puanları getirmektedir.

Temel dil kullanımı : Sınav Bölümleri

Goethe-Zertifikat A1 : Fit in Deutsch 1

Yazılı grup sınavı (60 dk) :

 • Kısa günlük konuşmalar, kişisel telefon mesajları, radyo ve benzeri araçlardan alınma bilgileri dinler ve bunlarla ilgili çeşitli soruları cevaplandırırsın.
 • Örneğin kısa notları, küçük ilanları, kişi tariflerini, basit okuyucu mektuplarını ya da kısa gazete metinlerini okur ve bunlarla ilgili soruları cevaplandırırsın.
 • Bir e-maile, mektuba, ilana ya da benzeri bir metne kişisel bir cevap yazarsın.

Sözlü grup sınavı ya da ikişer kişilik sınav (15 dk) :

 • Kendini tanıtır, günlük yaşamla ilgili konulara yönelik sorular sorar ve sorulara cevap verirsin. Ayrıca alışık olduğun durumlarda, konuştuğun kişiden ricada bulunabilir ve karşılık verebilirsin.


Goethe-Zertifikat A2 : Fit in Deutsch 2

Yazılı grup sınavı (90 dk) : 

 • Kısa günlük konuşmalar, kişisel telefon mesajları, radyo ve benzeri araçlardan alınma bilgileri dinler ve bunlarla ilgili çeşitli soruları cevaplandırırsın.
 • Örneğin kısa notları, küçük ilanları, kişilerin dış görünümlerini, basit okuyucu mektuplarını ya da kısa gazete metinlerini okur ve bunlarla ilgili soruları cevaplandırırsın.
 • Bir e-maile, mektuba, ilana ya da benzeri bir metne kişisel bir cevap yazarsın.

Sözlü grup sınavı ya da ikişer kişilik sınav (15 dk) :

 • Kendini tanıtır, günlük yaşamın olağan konularına yönelik sorular sorar ve sorulara cevap verirsin. Ayrıca, ricaları ifade edebilir ve alışık olduğun durumlarda, konuştuğun kişiye karşılık verebilirsin.

Bağımsız dil kullanımı : Sınav Bölümleri

Goethe-Zertifikat B1, Zertifikat Deutsch für Jugendliche (ZDJ)

Yazılı grup sınavı (150 dk) : 

 • Kısa ilan metinlerini ve daha uzun bir rapor ya da bilgi aktarma amaçlı metni okursun ve daha sonra bunlarla ilgili gerçeğe yakın soruları çözersin.
 • Belirli sayıdaki kelimeler içerisinden en uygun kelimeyi seçerek, bir mektup içerisindeki metin boşluklarını tamamlarsın.
 • Kısa konuşmalar, duyurular ve uzun bir röportajı dinler, bunlarla ilgili soruları cevaplandırırsın.
 • Kişisel ya da resmi bir mektup yazar ve bu sırada çeşitli soruları cevaplandırırsın.

İkişer ya da tek kişilik yapılan sözlü sınav (15 dk) :

 • Konuşma sırasında kendini tanıtır, bir resimden, bir metinden edindiğin bilgileri aktarır ve karşındaki kişiyle günlük yaşamla ilgili bir konu hakkında konuşursun. Konuşma sırasında sorulara cevap verir, düşünceni ifade eder ve önerilerde bulunursun.

Goethe-Zertifikat B2

Yazılı grup sınavı (190 dk) : 

 • İlanlar, katalog özetleri, konuya özel kitaplar, yorumlar, eleştiriler ve raporlar gibi modern medyalardan bir dizi farklı metni okur ve bunlarla ilgili soruları cevaplandırırsınız. Yazılı bir metindeki eksik kelimeleri tamamlarsınız.
 • Konuşmaları ve telefon görüşmelerini dinler, ardından dinlediklerinizi düzeltir ya da tamamlarsınız ve ifadeleri düzenlersiniz. Ayrıca, güncel, sosyal bir konuya yönelik bir röportajı dinler ve bunlarla ilgili soruları cevaplandırırsınız.
 • Bir gazete makalesine yönelik görüşünüzü yazılı olarak ifade eder ve bir mektubu düzeltirsiniz.

İkişer ya da tek kişilik yapılan sözlü sınav (15 veya 10 dk) : 

 • Konuştuğunuz kişilere (bunlar arasında ana dili Almanca olanlar da vardır) kendinizi tanıtır, güncel bir konu hakkında görüş bildirir ve sınav partnerlerinizden birisiyle sözlü müzakerede bulunursunuz.

X