Bilimsel Atölye Çalışması : PYMOL Yazılımıyla Biyopolimerler

Fen Festivali Öğrencilerle Biyopolimerleri Keşfediyor

Fen ve sayısal ortam…
Öğrencilerimiz meraklı. PYMOL ve Crimson Editor programlarını bilgisayarlarına indirmişler.
Herkes Biyopolimer evrenini keşfetmeye hazır bekliyor! Neden bahsediyoruz ?
Bioyopolimerler, bitki, yosun ve hayvanlardan elde edilen, yenilenebilir doğal polimerlerdir.

Bir araştırmacının deneyimini yaşamak ! Öğrenciler bir protein keşfediyorlar

Bu etkinliğin amacı öğrencileri biyopolimer kavramına alıştırmak, bilimsel ufuklarını açmak ve onlara bu konuyu sevdirmek: Biyopolimerler. Ama her şeyden önce onlara sıra dışı bir deneyim yaşatmak: Bir biyopolimer araştırmacısının bir tam gününü…

Öğrencilerimiz, bakterilerde ve protein sentezinde bulunan “ tetikleyici faktör proteini” denen bir proteini incelediler. Bunu program sayesinde ortaya çıkarıp, PYMOL  yazılımıyla keşfettiler.

Böylece, bu proteini oluşturan amino asitleri, genel yapısını ve işlevi ile yapısının arasındaki bağlantıyı detaylı olarak görebildiler. Ayrıca PYMOL programı sayesinde bir bakterinin ribozomunu inceleme olanağını buldular.

Ayrıca ilk kez, ribozom adlı bu harika mekanizmayı oluşturan tüm RNA ve proteinleri 3D olarak ayrıntılarıyla gördüler. Ribozom tünelini gördüler, amino asitlerin nasıl birbirlerine eklendiklerini ve daha sonra da ribozom tüneline eklendiklerini fark ettiler. Öğrenciler için ribozom tünelinin çıkışında, yeni oluşan proteinlerin “Tetikleyici Faktör” proteini ile nasıl korunduğunu görmek onlar için tam bir keşif niteliğindeydi.

Gerçek anlamda bir bilimsel araştırma seansıydı. Öğrenciler için faydalı ve onları harekete geçiren bir atölye çalışmasıydı.

12A öğrencilerinden biri olan Sarah, bu etkinlik için şu yorumu getirdi: “Bu  çalışmayı hem son derece ilginç hem de şaşırtıcı buldum. 3D olarak sınıfta öğrendiğim molekülleri keşfettik. Bu çalışmadan sonra proteinler hakkında daha çok araştırma yapmak arzusu duymaya başladım.”

X