Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

Bilgi, Etkinlik, Eğlence… Dopdolu Bir Matematik Haftası

Aktiviteler, Yarışmalar, Sergi... Matematik Onuruna ! Fen Öğretimine Verilen Önem...

Saint Benoît Lisesi'nde artık geleneksel haline gelen Matematik Haftası, 9 - 13 Nisan 2018 tarihleri arasında üçüncü kez düzenlendi. Her yıl gerçekleştirilen bu eğlenceli organizasyonda, öğrencilerimiz matematiği büyük bir keyifle kutladılar ! Öğretmenler, matematiğin, eğlence ve yaratıcılık ile olan bağını ortaya çıkarmak ve matematiği daha ilginç hale getirmek için öğrencilere, çoğunlukla sınıf dışında, birçok etkinlik sundular.

Özgün etkinlikler…

Matematik Haftası, etkinliklerle dolu dolu geçti  ! Her gün öğrenciler, mantık oyunları oynayarak rekabeti tattı, bu rekabet bazen öğretmen – öğrenci arasında da gerçekleşti ! Bu oyunlarda kim kazandı diye sorarsanız… bunu size söylemeyeceğiz ! Kazanan elbette matematik ve matematiğe olan ilgi oldu ! Fen Öğretimine Verilen Önem…

Öğrenciler, Galeri’de iki matematik öğretmeni tarafından oluşturulan eğlenceli dijital etkinliklere katıldılar, dizüstü bilgisayarlarla, bir öğretmenin oluşturduğu matematik oyunundaki senaryonun  bilmecesini çözebilme fırsatı buldular. Bilmece çözme anında heyecan doruktaydı !​

Okulun bahçesinde yer alan mekanlarda, öğrencilerimiz, farklı oyunları keşfedebildiler. Oyunların bazıları şaşırtıcıydı, 3 hatta 4 kişilik satranç tahtası gibi… Öğretmenler de, bazen oyunların yeni kurallarını anlatarak öğrencilerle birlikte oynadılar.

Üç düzeye yönelik, geleneksel “Matematik Bilgi Yarışması” 

Ve tabii ki, yenilenen ve her yıl büyük başarıyla sonuçlanan ünlü “Matematik Bilgi Yarışması” da düzenlendi.​

Yarışmaya, Hazırlık, L1 ve L2 öğrencilerimiz katıldı. Sırayla gösteri salonunda buluşan üç seviye, dinamik bir ortamda sorulara dikkatlice yanıt vermeye çalıştılar.

Her sınıftan iki yarışmacı seçildi. Yarışmacıların, hem bilgiye hem de mantığa dayalı sorulara cevap vermesi gerekiyordu. Başarılı olanları desteklemek için Silüet tiyatro salonunda bir araya gelen tüm sınıflar, yarışmaya odaklı ve katılımcıydılar.

Galeri, “​Projenin merkezinde yer alan öğrenciler” ile birlikte bir açılışa ev sahipliği yaptı  

Öğrencilerin merkezinde olduğu Matematik Haftası’nı kutlamak için 12 Nisan Perşembe günü Galeri’de düzenlenen açılışa davet edilen veliler, bu etkinlik için sabırsızdılar.

Velilerimiz, öğrencilerin gerçekleştirdikleri çalışmaları görmek için yoğun ilgi gösterdiler. Bu çalışmalardan biri, hazırlık öğrencilerinin hazırladığı daire ve simetri temasına dayalı afiş yarışmasıydı. Her öğrenci, kendisi için özel olarak basılmış ve her sınıfın tasarladığı eserlerin tümünü yansıtan görkemli afişi evine götürme fırsatını yakaladı. Öğrenciler, matematik eserleriyle gurur duydular !

Lise 1’de de, perspektifleri ön plana çıkaran figürleri oluşturmak için matematik öğretmenlerine destek veren resim öğretmeni sayesinde, sanat ve matematik bir aradaydı. Çok şaşırtıcı resimler vardı.  Gerçek yetenekler gün ışığına çıkmıştı ! Bravo !

Ödül kazanan birçok öğrenci ve güzel bir öğrenci konuşması !

En başarılı çalışmalar, birçok ödülle kutlandı. Bu ödüller de, çalışmaların değerini arttırdı.  Lise 1 sınıfından iki öğrencimiz, matematiğin önemine dair düşüncelerini esprili ve başarılı bir şekilde hazırladıkları konuşmalarında aktardılar, konuşma uzun bir törenin içinde yer aldı :

“Matematik, ezberlenecek ve sınavdan sonra unutulacak bir dersten çok daha fazlasıdır. Matematik, kanıtladığımız ve mantığımızı kullandığımız bir derstir. Matematiğin mantığını bir kere kavramamız onu unutmamamız için yeterlidir. İşte biz de en çok bu yönünü seviyoruz. Bu her zaman herkese kolay gelmez fakat bunu başardığımızda günlük hayatımızda da hayata bambaşka bir açıdan bakmayı sağlar ve farklı düşünceler geliştirmiş oluruz. Yani matematik, okuldaki bir dersten çok daha fazlasıdır. Matematiği, çalışan, motivasyonu yüksek olan ve isteyen herkes yapabilir.”

İçecek ikramı sırasında ise,  çocuklarıyla ve öğretmenleriyle oyunlara katılma ve farklı oyunları tanıma sırası velilere gelmişti !

​Katılımcı öğrencilerle ve etkinliklerle dolu bir hafta oldu !

Gelecek yıl görüşmek üzere !

Öğrencilerin konuşması

X