Yeni kayıtlarla ilgili bilgi için BURAYA tıklayabilir, sorularınız için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hnm’ı arayabilirsiniz.

6. Fen Bilimleri Festivali… Herkesin Beyaz Önlükleri Hazır Olsun!

Lisemiz Fen öğretimine verdiği önemi vurguluyor

6. Fen Bilimleri Festivalimiz, 17-22 Şubat 2020 tarihleri arasında Saint Benoît Lisesi'nde gerçekleşecek.
Her sene olduğu gibi bu sene de, öğrencileri geniş ve kapsamlı bir program bekliyor.
Bu kez temamız; ''Hepimiz Fen Bilimlerinde Aktifiz!''
Bu temayı seçtik, çünkü projelerimizin baş rollerinde öğrencilerimiz yer alıyor.
Festival programı, bir çok farklı ve ilgi çekici içerikten oluşan geniş bir yelpaze sunmakta: Yarışmalar, atölyeler, deneyler, dijital etkinlikler, yapay zekâ üzerine çalışmalar, robotik etkinlikleri, konferanslar...

Aktif Bir Pedagoji Anlayışı İçerisinde Öğrenciyi, Öğrenmenin Merkezine Konumlandıran Bir Festival 

Projemizin pedagojik anlayışı, öğrencinin becerilerini ve yeteneklerini geliştirmek ve öğrenmeye olan ilgisini arttırmak amaçlı olarak bilim alanınına önem verir. Hem bu festival, hem de dersler esnasında öğrenci bilimsel bir ortamın içerisinde yer almaktadır. Yöntem, öğrencinin aktif bir pedagojiye dahil olmasını sağlayacak  didaktik durumlar yaratmaktan oluşmaktadır.

Altıncı kez düzenlenen Fen Bilimleri Festivalimiz, bu sene özellikle, Saint Benoît Lisesi’nin fen öğrenimine önem verme politikasının ve buna bağlı olarak fen derslerine verdiği önemin altını çiziyor. Her sene olduğu gibi, bu sene de bilimsel etkinliklerimize çok fazla sayıda öğrencimiz katılacak, zaten bu etkinliklerin baş rollerinde bizzat öğrencilerimizin kendileri bulunmakta… Öğrenciler, kimilerinde dijitalden de yararlanacakları birçok ilgi çekici, eğlenceli ve interaktif deneye katılacaklar.

Etkinlik boyunca, Saint Benoît Lisesi’nin Bilim ve Teknoloji Zümresi, özellikle bilimin günlük yaşamımız içerisinde karşımıza çıkan yönlerini vurgulayan deneyleri ve etkinlikleri sunmaktan mutluluk duymaktadır.

Farklı seviyelere yönelik düzenlenen atölye çalışmalarında, bilimin, birçoğu günlük yaşantımızda da karşımıza çıkan; Nükleer enerji, kodlama, Mendeleyev’in periyodik tablosu, kaçış oyunları, yapay zekâ, polimer üretimi, FabLab (Robotik laboratuvarı), tartışma ve adlî soruşturma gibi çeşitli alanlarına ilişkin çalışmalar sunulacak.

Disiplinlerarası bir çalışma olarak, sosyal bilimler departmanımızla birlikte hazırladığımız bir jeolokalizasyon oyunu da festivalin içeriğinde yer almakta.

Atatürk’ün Bilim ve Teknoloji Üzerine  Söylediği Şu Sözlerden Yola Çıkarak…

Bilime önem vermek her daim önceliğimiz olacaktır:

”Gözlerimizi kapayıp, yalnız yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilgilenmeksizin yaşayamayız. Tersine gelişmiş,uygarlaşmış bir ulus olarak uygarlık alanının üzerinde yaşayacağız, bu yaşam ancak ve sadece bilim ve fenle olur. Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için bağ ve koşul yoktur.”  Mustafa Kemal Atatürk

Bir bilim kültürü geliştirmek! Okulumuzun her öğrencisini ve her seviyesini ilgilendiren Fen Bilimleri Festivalimizin hedefi bu.

Aşağıdaki etkinlik programına tıklayınız!

X