Teema Konseri : Farklı Kültür Zenginlikleri Ve Barış İçin Müzikli Şiirler

Fas Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu'nun Yüksek Himayelerinde - Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu'nun Yüksek Himayelerinde

Türkiye, Fas, Hollanda, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Tunus, Makedonya... Tüm bu ülkeler, Teema'nın konserini izlemek için Silüet Salonu'nda buluştu ! Fas Krallığı İstanbul Başkonsolosu ve Hollanda İstanbul Başkonsolosu'nun Yüksek Himayelerinde düzenlenen bu etkinlik, Batı ve Doğu'nın mükemmel birleşimine ev sahipliği yaptı.
Konsere yoğun ilgi gösteren konuklar, tam anlamıyla bir kültür festivali yaşadılar.

Teema, Batı ve Doğu’nun birleşimi

Teema, dünya müziğini icra eden bir caz sanatçısıdır. Sanatçı, hayatının bir kısmını Hollanda, Fas ve Portekiz arasında geçirmiştir. Gençlik yıllarında farklı kültürel ortamlarda bulunan Teema, müziğinde ve şarkılarında bu kültürel farklılığı yansıtmaktadır. Aslında, Teema, Türk kültürünün yoğun olduğu bir ortamda büyümüş. Bu nedenle şarkılarına, Türk müziğini, özgün haliyle muhafaza ederek veya Arapça’ya uyarlayarak dahil etmesi gayet doğaldır.
Doğu ve Batı müziğini bir araya getiren “EastWest” adındaki son albümünde, Teema kültürel farklılığın güzeliğini ön plana çıkartmaktadır.

Kültürel farklılık, dünya için bir zenginlik

Uniting Cultures with Peace as a Musical Message” adlı konser, gerçekten de kültürel farklılıkların zenginliğini vurgulayan bir etkinlik oldu. Gösteri gecesinde, Silüet salonunda, birçok kültürden, milleten gelen konuklar vardı. Fas Krallığı İstanbul Başkonsolosu’nun Yüksek Himayelerinde ve Hollanda İstanbul Başkonsolosu’nun Yüksek Himayelerinde düzenlenen etkinlik, dünyanın farklı ülkelerinden gelen dinleyicileri buluşturdu…  Saint Benoît Lisesi’nin Silüet Salonu da, çeşitli konser ve gösteriler gerçekleştirerek bu kültürel farklılığı desteklemektedir.
Açılış konuşmasında, okulumuzun müdürü Sn. Pierre Gentric, bu çok kültürlü konserin Saint Benoît Lisesi’nin Silüet Salonunda düzenlenmesine imkan verdikleri için Fas Krallığı İstanbul Başkonsolosu, Sayın M’hammed Ifriquine ve Hollanda İstanbul Başkonsolosu Sayın Bart Van Bolhuis’e teşekkürlerini sundu. Pierre Gentric konuşmasında :

Silüet Salonunda düzenlenen ve “Kültürleri Barış Yoluyla Birleştirmek” gibi muhteşem bir hedefe sahip olan bu konsere hoş geldiniz. Fas’ın İstanbul Başkonsolosu, Teema’yı salonumuzda ağırlamak için bizlere vermiş olduğunuz bu büyük imkan için size sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Lisemize duyduğunuz güven bizleri onurlandırdı. Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosu, bu akşam burada bulunduğunuz ve bu ortak etkinlikte bir arada olduğumuz için sizlere minnetarız” diye belirtti.

Jameela, Mouji Bahr, La mouette, Her Şeyi Yak,… Gösteri gecesinde, Teema, kökleri, dilleri farklı olan birçok şarkıyı dinleyicilerinin beğenisine sundu. Bir buluşma, fikir alışverişi ve paylaşım yeri olan Silüet Salonu bir kez daha renkli bir etkinliğin mekanı oldu.

Basında biz…

Bu konsere katılarak bizleri onurlandıran Teema, müzisyenler
ve tüm konuklarımıza teşekkür ederiz.
Sizleri gelecek kültürel etkinliklerimizde ağırlamak dileğiyle !

X