Tarihimizin “Suskun Tanıklarına” Ziyaret…

Öğrencilerimiz bir kez daha Çanakkale’de!

Tarihimizin "Suskun Tanıkları" olan şehitlerimize minnettarlığını ifade etmek isteyen öğrencilerimiz Çanakkale'ye gitmiştir...

10 Mayıs Cuma

Saat 07.30’da okulumuzun önünden Çanakkale’ye doğru yola çıkıldı. Gelibolu yarımadasına varıldığında ilk durak  Bigalı köyü oldu. Burada, Atatürk’ün savaş sırasında 19.Tümen komutanı olarak oturduğu ev bulunuyor. Buradan sonra tarihi yarımada gezimiz başlamış, Anafartalar, Conk Bayırı, 57.Alay Şehitliği, Sargı Yeri ve diğer şehitliklerimiz ziyaret edilmiştir.

Çanakkale Savaşları tarihte “savaşın yenildiği yer” olarak geçer.
Bu sözün günümüzde de geçerli olduğuna inanan öğrencilerimiz, bu inançlarının göstergesi olarak Fransız mezarlığı, Lone Pine mezarlığı ve Anzac Koyu ziyaret edilmiş ,”bu topraklarda yatan ve artık bizim evlatlarımız olan” genç Fransızlar, Avusturalyalılar ve Yeni Zelandalıları ve İngilizleri saygıyla anmışlardır.

Gezinin son durağı, Çanakkale Şehitleri abidesi olmuştur. Burada Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale Şehitlerine minnettarlığımızın ifadesi olarak  Atatürk Anıtına çiçekler bırakan öğrencilerimiz şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunmuş ve İstiklal marşımızı okumuşlardır.

Çanakkale’ye geçmek için bindiğimiz arabalı vapurda 1953 yılında NATO Tatbikatından dönerken Nara Burnunda çarpışma sonucunda batan Dumlupınar Denizaltısı’nda şehit olan 81 denizcimizin ve bütün ”Deniz Şehitlerimiz”in anısına Boğaz sularına karanfiller bırakan Saint Benoît’lılar duygulu anlar yaşamışlardır.

Otele gelindiğinde gençler, yorgun ama mutluydular.

11 Mayıs Cumartesi

Sabah yapılan kahvaltının ardından, Çimenlik Kalesi ve Deniz müzesi ziyaret edildi. Daha sonra tarihsel ve kültürel büyük  değer taşıyan Truva antik kentine gidildi. Pers Kralı Kserkes, Makedonya kralı Büyük İskender, Roma İmparatoru Hadrian ve büyük Mareşal, büyük Entelektüel Fatih sultan Mehmet gibi tarihin önemli simalarından sonra Saint Benoît’lı gençler de  bu muazzam uygarlık merkezinden çok etkilendiler.

Yenilen öğle yemeğinden sonra İstanbul’a doğru yola çıkıldı.

X