Şirince Matematik Köyü’ne Eğitim Gezisi

2018 Leelavati ödüllü dünyaca ünlü Ali Nesin eşliğinde

Nesin Matematik Köyü, Şirince köyünün 1 km mesafede bulunan yaklaşık 13 hektarlık küçük bir köy. Nesin Vakfı'na ait bu köyün kurucusu Ali Nesin. Ali Nesin, matematik köyünde verilen eğitimin, dünyadaki en iyi üniversitelerle kıyaslanabileceğini ve gelecekteki Türk aydınlarının buradan yetişeceğini ifade ediyor. Köy, 7'den 70'e herkesin matematik öğrendiği, öğrettiği ve düşündüğü yeşilliklerle çevreli huzurlu bir yer....
Matematiğin eğitimine odaklanmış bir köy...
Şaşırtıcı...

Lisemizde bir ilke imza atıldı ! 22-25 Kasım tarihleri arasında, Lise 2’den 39 öğrencimiz, Matematik Köyü’ne giderek matematik dünyasını keşfetme fırsatını yakaladılar.

Matematik köyünde kalınan süre boyunca öğrencilerimizin güne güzel başlamasına katkı sağlayan ve onları heyecanlandıran konferanslar düzenlendi. Etkinlikler sırasında, öğrencilerimizin öğrendiği matematik formülerinin görsel gösterimine yer verildi, Pisagor ve Tales Bağıntılarının sır perdesi aralandı…

Yakın bir zamanda Leelevati ödülüne layık görülen dünyaca ünlü saygıdeğer Prof. Dr. Ali Nesin, sonsuzluk kavramı ile ilgili katılımcılarla bizzat çalışma gerçekleştirdi. Felsefeye de yer verilen bu etkileşimli matematik dersi, gerçek bir hayat dersine dönüştü ve katılımcılarımızla yoğun paylaşımların yapılmasını sağladı.

Fizik ve astronomi alanlarına da önem verildi… Gezi sırasında, Aydın’daki Tales Matematik Müzesindeki planetaryum ve birçok etkinlik, öğrencilere Fen ile ilgili yeni bir bakış açısı kazanmalarını sağladı.

Şirince gezisi, oldukça yoğun eğitim etkinliği içeren bir gezi oldu. Fakat, bununla birlikte, Efes antik kenti, Meryem Ana Evi ve tabii ki görkemli Şirince köyünü gezerek geziye kültürel boyuta da önem verildi.

Akşamları ise, samimi sohbetlere yer verildi. Üç öğrencimiz piano resitali sergiledi, heyecanlı ping-pong maçları yapıldı ve dört doğum günü keyifli bir ortamda kutlandı.

Bu gezi boyunca, öğrencilerimiz, İstanbul’un koşuşturmasından uzak dağda, doğanın içinde bulundular. Günlük hayatlarını geride bırakmalarına rağmen takvimdeki 24 Kasım tarihini unutmadılar. Öğrencilerimizin her biri küçük bir jest veya hediye ile yaratıcı, duygusal, etkileyici bir Öğretmenler Günü kutladılar.

Herkes geziden gayet memnundu. Gelecek yıl Matematik Köyü’nde görüşmek üzere !

X