Sınır Tanımayan Çocuklar

"Birlikte vakit geçirmeli, paylaşma ortamı yaratılmalı..."

Kardeş Okul Sosyal Etkinlik Kulübümüz, 2 Mart Perşembe günü İhsan Şerif İlkokulu Geçici Eğitim Merkezinde öğrenim gören Suriyeli öğrencileri ziyaret etti. Öğrencilerimiz bilinçle, karşılıklı sevgi ve ilgiyle Suriyeli öğrencilerle kaynaştı. Sınıflara bahar havası yayıldı. Daha çok beraber olmak, söyleşmek, tanışmak için zamanın durmasını istediler. Tekrar bir araya gelmek üzere zor ayrıldılar. Her çocuk, hak sahibi, eşit, özgür ve onurlu birer birey olarak, barış içerisinde, iyi ve mutlu bir hayat sürmeye layıktır. İnsanlığın, çocuklardan ve gençlerden öğreneceği çok şey var.

Geçici Eğitim Merkezi’ne gidişimiz Suriyeli çocukların yüzlerini güldürdü. Kendi çevrelerinin dışında bir çevreyi tanımıyorlar. Sınflarına giren, abla ve ağabeylerinin ilgisi onları çok mutlu etti. Onurlular, sizin armağan ettikleriniz değil, asıl insan sıcaklığınız etkiliyor onları. Savaş mağduru bu çocukların duygularını anlamak ve kendimizi onlara anlatmak için kültürel paylaşıma ihtiyaç var.
Kerem

Yaşadıkları bu acımasız hayata rağmen, yüzlerinde kocaman gülümsemeleriyle bizi tanımaya çalışmaları, onlarla vakit geçirmek hepimizin içini ısıttı.
Zeynep

Dünyada insanın en önemli işi yüzünü güldürecek çocuklar yetiştirmektir.Tüm çocuklar hep gülsün ve renklensin. Hepsinin düşleri gerçek olsun. O gün sınıfta atılan kahkahalar, onların gözlerindeki ışık bizi de çok mutlu etti. Her çocuk bir çiçek gibi, ele ele verelim ki hiç solmasın.”
Klodya

Bu çocukların dramı; dilini bilmedikleri bir ülkenin savaş sürgünü olmak. Gelecekleri bilmece haline gelmiş. Yaşanılan bu büyük göç dalgası Suriyeli çocuklara da, bize de yol gösterilmeli. Memleketin gerçeklerinden kopuğuz, kendi ülkemizi tanıyamıyoruz. Ülkenin her yanındaki köy okullarının ve mülteci öğrencilerin gerçeğiyle tanışmamız gerekli.
Uğurcan

Suriyeli öğrencilerle tanışmak benim için çok değerli ve çok anlamlıydı. Hepsi çocuk…Yüzlerindeki saflık, hemen mutlu olmaları, bize sevgi ve merakla yaklaşmaları dünyamı değiştirdi. Kardeş Okul Kulübüme çok teşekkür ederim.
Ceren

Ben dayanamadım, çok duygusallaştım, sınıftan çıktım.
Ferzan

Esas olan Suriyeli öğrencilere manevi destek, bizi karşılarında görünce yüzleri güldü, mutlu oldular.
Polen

Daha çok proje yapmalı, projelere bütün okul öğrencileri katılmalı. Bir şeyler armağan ederek hatırda kalamazsınız. Birlikte vakit geçirmeli, paylaşma ortamı yaratılmalı. Mesela gezi düzenlemeli ve istanbul’u tanıtmalıyız. Spor karşılaşmaları, sanat gösterileri yapmalı.
Atay

X