Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

Saint Benoît Lisesi “Label FrancEducation” Markasıyla Onurlandırıldı !

Saint Benoît Lisesi’ne Üstün Başarı Ünvanı

« Onaltıncı yüzyılda kurulan Saint Benoît Lisesi’nden, 1868 yılında kurulan (ve 1924 yılından Galatasaray Lisesi adını alan) Mekteb-i Sultani’ye, ve bundan bir asır sonra kurulan Ankara Tevfik Fikret Lisesi’ne kadar, Türkiye’de elitlerin eğitiminin, Fransız öğretimi ile her zaman özel bir bağı olmuştur. »

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen resmi takdim töreninde, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius imzalı FrancEducation sertifikasını Saint Benoît Lisesi’ne sunmadan birkaç dakika önce yaptığı konuşmasına böyle başladı, ardından devam etti :

“Bu akşam, aramızda bulunanlar arasında, bu liselerden mezun olmuş pek çok konuğumuzu görüyorum. Onlar, söz konusu kurumlarda, yalnızca birkaçını sayacak olursak, dürüstlük, doğruluk, dayanışma, emeğe olan sevgi gibi Türk milletinin değerlerine tam bir saygı çerçevesinde, örnek teşkil eden bir eğitim aldılar…
 
Bu kurumlara FrancEducation markasını vererek, Fransa bugün söz konusu öğretimin mükemmelliğini ifade ediyor. Bu [üstün nitelikli eğitimi ifade eden] marka, Türkiye’yi özellikle onurlandırıyor. Zira, dünya’da bu markanın verildiği 32 kurumdan 9’u, bir başka deyişle dörte birinden fazlası, Türkiye’de bulunuyor. Frankofon kurumların sayısı bakımından, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ile neredeyse eşit konumdadır… “

(Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Laurent Bili’nin konuşmasının tamamını Burada bulabilirsiniz).
 
Şehir dışındaki programı nedeniyle takdim programına katılamayan Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı’nın yerine konuşan MEB Dışişleri Genel Müdürü Ziya Yediyıldız ise ; Türkiye’nin Fransa ile köklü ilişkiler içinde olduğunu ifade ederek, işbirliğinin eğitim alanında da sürdürülmesinden ve dünyada çok az okulun layık görüldüğü markanın Türkiye’ye getirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
“FrancEducation” markası, kendi millî eğitim programları çerçevesinde, üstün nitelikli Fransızca eğitimi veren yabancı okullara verilir. Bu marka, okulumuza Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından, bakanlıklar arası bir inceleme komisyonunun olumlu görüşü üzerine verilmiştir.
 
Siyaset, akademi ve eğitim dünyasından birçok temsilciyi bir araya getiren takdim töreni vesilesiyle, Fransa’nın Büyükelçilik Rezidansı’nda Türkiye’nin önde gelen Türkçe-Fransızca çift dilli eğitim veren devlet ve özel okullarının müdürleri, “Label FrancEducation” sertifikalarını teslim aldılar. Saint Benoît Lisesi (İstanbul), Galatasaray Lisesi (İstanbul), Saint Joseph Lisesi (İstanbul ve İzmir), Saint Michel Lisesi (İstanbul), Notre Dame de Sion Lisesi (İstanbul), Sainte Pulchérie Lisesi (İstanbul) ve Tevfik Fikret Lisesi (Ankara ve İzmir) bu saygın markaya sahip olmanın onurunu yaşadılar.
 
Saint Benoît Lisesi bu seçkin markanın ödül töreninde 4 yüzyıllık geçmişiyle adının ilk sırada anılmasından ayrıca gurur duymuştur. Lisemiz bu onuru tüm mezunlarıyla, tüm öğrencileri ve velileriyle ve tüm eğitim kadrosu ile paylaşmaktadır. Doğal olarak eski Türk Müdür Başyardımcılarımız Lilian Ünal ve Serdar Güneysu, Fransızca koordinatörümüz M. Xavier Martin Okul Aile Birliği Başkanımız Yaşar Dilek Güneri ve Mezunlar Derneği Başkanımız Doğan Kospancalı da törene katılarak bu önemli günde bizlerle birlikte olmuşlardır.
 
Teslim töreninde Beyoğlu İlçe Mili Eğitim Müdürümüz Sayın Osman Balcı, Beyoğlu İlçe Mili Eğitim Şube Müdürü Sayın Yılmaz Yıldırım, Beyoğlu İlçe Mili Eğitim Şube Müdürü Sayın Hatice Abaoğlu bizlerle olma nezaketini gösterdiler kendilerine teşekkür ediyoruz.
 
Eğitim, tıp, iş dünyası, sanat ve kültür alanlarında saygın isimler olan eski mezunlarımızdan bazıları : Boğaziçi Üniversitesi’nin geçmiş yıllarda rektörlüğünü yapmış olan akademisyen Prof. Dr. Sabih Tansal, Psikiyatri’nin ünlü isimlerinden Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, tanınmış gazete yazarlarımızdan Serdar Devrim, nöroloji dalında en etkin isimlerden Dr. Emil Goldenberg, iş dünyasının başarılı adları arasında yer alan Başak Gürsoy bizimle aynı gururu paylaştılar ; içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizlerle olmalarından büyük memnuniyet duyduğumuz bu mezunlarımızdan, okul yıllarından kalma anılarını ve yıllar geçse de aldıkları eğitimin yaşamlarını ne denli etkilemiş olduğunu dinleme olanağını bulduk.
 
Değerli velilerimiz, mezunlarımız ve öğrencilerimiz, Lisemiz, özgün nitelikli eğitimiyle iz bırakmakta olduğunun resmi olarak tanınmasından büyük onur duymakta ve bu onuru sizlerle paylaşmaktadır :
 
“Derin köklü ağaçlar, yükselen ağaçlardır !”

Basında çıkan haberler…

Cihan
Hürriyet : Burada ve Burada
Zaman
Blog Serdar Devrim

 

 

 

X