Romain Rolland’ın Yapıtında Müzik “Jean-Christophe ve Beethoven” Tekrar Gösterimde

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık & Özel Saint Benoît Fransız Lisesi

Çevrimiçi Etkinlik

Romain Rolland’ın Yapıtında Müzik

Jean-Christophe ve Beethoven”

Konuşmacı: Nami Başer

Piyano Resitali: Gülsin Onay

Etkinlik, yoğun ilgi nedeniyle 27 Kasım Cuma günü saat 20.00’den 5 Aralık Cmartesi 24:00’e kadar tekrar izlenebilecek.


Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık & 
Özel Saint Benoît Fransız Lisesi

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Özel Saint Benoît Fransız Lisesi arasında geçen yıl “Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik” etkinliğiyle başlayan işbirliği, “Romain Rolland’ın Yapıtından: Jean-Christophe ve Beethoven” konseriyle sürüyor.

Fransız yazar Romain Rolland’ın başyapıtı Jean-Christophe, Avrupa’da ırmak roman geleneğinin öncülü kabul edilir. Araştırmacılar, Rolland’ın, romanın baş kahramanı Alman besteci Jean-Christophe Krafft’ın yaşamını anlatırken büyük hayranlık duyduğu Beethoven’ın yaşamından kesitlere yer verdiğini düşünmektedirler. Jean-Christophe’un Fransa’yla ve Fransız kültürüyle olan ilişkisi, romanın tezi için temel teşkil eder: Almanya ve Fransa’nın uzlaşması, her iki tarafın varlığını sürdürebilmesi ve Avrupa’da kalıcı barışın sağlanması için elzemdir. Rolland, Fransa ve Almanya’yı aynı nehrin iki yakası, müziği ise bunları birbirine bağlayan köprü olarak kavramsallaştırır.

Adnan Cemgil’in çevirisiyle YKY tarafından yayımlanan Jean-Christophe’tan yola çıkan bu programda devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay, romanda ve Rolland’ın hayatında önemli yeri olan Beethoven bestelerini yorumlayacak.

Konser öncesinde felsefeci, yazar ve çevirmen Nami Başer, Rolland’ın yapıtında Beethoven’ın yerini anlatacak.

Bu vesileyle, doğumunun 250. yılında büyük besteciyi de anmış olacağız.

* Etkinlik ücretsizdir. Katılım için rezervasyon yapılması gerekmektedir. Rezervasyonlar önümüzdeki günlerde duyurularımızda açıklayacağımız etkinlik sayfası üzerinden bedelsiz bilet alımı şeklinde yapılacaktır. Rezervasyonunuzu yaptıktan sonra, Biletix tarafından e-posta adresinize iletilecek size özel tanımlı izleyici kodu ile etkinlik tarihi ve saatinde etkinliğe katılabileceksiniz.

Bilet için BURAYA tıklayınız.

X