Yeni kayıtlarla ilgili bilgi için BURAYA tıklayabilir, sorularınız için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hnm’ı arayabilirsiniz.

Robotik Takımımız Robin FRC’de!

Fikret Yüksel Foundation tarafından düzenlenen FRC Istanbul Regional müsabakalarına son birkaç yıldır katılan lisemizin robotik takımı, bu sene de 24-26 Mart tarihinde Volkswagen Arena’da gerçekleşen organizasyonda okulumuzu başarıyla temsil etti.

Nasıl Hazırlandılar ?

PR Ekibi 

Takımda ‘’PR’’dan sorumlu öğrenciler; takımın gerçek bir  takım olabilmesi için gereken motivasyon, dayanışma ve takım koordinasyonunu sağlama gibi konular için yoğun bir şekilde çalıştılar. Bu süreçte pek çok aksilikle karşılaşmalarına rağmen PR ekibi üzerine düşen bütün görevleri başarıyla yerine getirdi. Yarışma ve robot için gereken maddi kaynağı yaratmak için sponsorlar buldu, takımı sosyal mecralarda tanıtarak bilinirliğini arttırdı ve dikkatleri takımın üstüne çekmeyi başararak gerekli desteği sağladı. Bunun yanında takım içinde etkinlikler düzenleyerek takım üyelerini birbiriyle kaynaştırdı ve böylelikle takım ruhunu artırarak yapılan işin verimliliğini artırdı.

Mekanik ve Yazılım Ekipleri 

Tabii ki bu yarışmaya katılabilmek  için motive bir PR ekibiyle beraber donanımlı bir robota ihtiyaç vardı… Bu temel görevi de genç yaşta üstün teknoloji bilgilerine sahip öğrencilerden oluşan “ Mekanik” ve “ Yazılım” ekipleri üstlendi. ‘’Mekanik’’ ekibi, okul açıldığından beri her gün kendilerine yeni bilgiler katarak istikrarlı bir şekilde çalışmaya başladılar. SolidWorks programı üzerinden robotun tasarımını yaptılar ve ardından bu tasarımı okulumuzda bulunan 3D printer aracılığıyla hayata geçirdiler. Sonrasında ise, istenen ölçü ve standartlara uygun olarak robotu birleştirip yarışmaya hazır hale getirdiler.

“Yazılım’’ ekibi ise robotun her türlü görevi yapmak, ve robotu canlandırmak için gereken yazılım ve algoritmaları geliştirerek, Photon Vision, Vscode gibi programları çeşitli yazılım dilleri ile birleştirerek robotu işler bir hale getirdi. Yarışma içerisinde diğer takımlar ile etkileşimi arttırmak için de aynı zamanda yenilenebilir enerji ile alakalı kendileri yazmış oldukları bir hikaye üzerine oyun geliştirdiler.

Bu yolda yürürken önüne birçok engel çıkmasına rağmen robotik takımı asla pes etmedi ve bu süreçte azimle çalışmaya devam etti ve FRC’de okulumuz adına başarıyla yarıştı. Robin ekibindeki bütün öğrencilerimizi uzun ve gayretli çalışmaları için kutluyor ve bu yarışmaya katılmamızı sağlayan aşağıda adı belirtilen tüm sponsor firmalara ve destekçilerimize bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Sponsorlarımız:

Özel Saint Benoît Fransız Lisesi Okul Aile Birliği

Ford Otosan

FESTO

İNFO Yatırım

Bonjour SB Cafe

PERICHEM

Ventures

Fikret Yüksel Vakfı

VEM İlaç

Takım hakkında daha fazla bilgi almak için instagram hesaplarına göz atabilirsiniz.

(IG: robin_8263)

X