Okulum Temiz!

Salgın Yönetimi Önlemlerine TSE Onayı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında yapılan “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü” denetimlerinden geçen okulumuz, gerekli tüm önlemlerin yerine getirildiğini belgeleyen “Okulum Temiz” sertifikasını aldı.

Okulumuzda salgın önleme tedbirleri aslında 2020 yılı Temmuz ayında yapılan kayıtlar sırasında başlamıştı. Okulların kısmi olarak yüz yüze eğitime başlayacağı Eylül ayından önce önlemler ve uyulması gereken kuralları bir bütün halinde Pandemi Dönemi Okula Dönüş Kitapçığı’nda yayımladık. Termal kamera ile ateş ölçümü, maske zorunluluğu, dezenfektan kullanımı, kapalı alanların düzenli havalandırılması ve kapı, pencere kolları gibi sık dokunulan yerlerin temizlenmesi gibi pek çok önlemi bu çerçevede hayata geçirmiş olduk.

Salgından Korunmak İçin Titiz Uygulamalar

MEB ve TSE arasında imzalanan protokole uygun olarak Okulum Temiz kalite belgesini de almak için çalışmaları Eylül ayında başlattık. Önce okulumuzun risk değerlendirme raporunu hazırladık. Ardından hızlıca, okulumuza uygun olarak hazırladığımız Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Eylem Planı hayata geçirildi. 2 ay süren uzun ve titiz bir çalışma yürütüldü. Havalandırma sisteminden, kantinlere, bahçe ve teneffüs alanlarının kullanımından tuvaletlere, bürolarda masa üstlerinde bulunmasına izin verilen eşyalara kadar her şey gözden geçirildi. Neredeyse adım başı dezenfektan sıvılar yerleştirildi. Bürolarda, toplantı salonlarında, yüz yüze eğitim sırasında sınıflarda ve öğretmen odalarında bulunabilecek en fazla kişi sayısı, alan ve hacimler dikkate alınarak hesaplandı. HES kodu sorgulaması zorunlu hale getirildi. Okula öğrenci ve öğretmen hariç tüm girişler sınırlandırıldı. Kısaca Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzunda ön görülen tüm şartlar yerine hayata geçirildi.

… Ve Denetim

Aralık ayında, okulda alınan önlemlerin ve yürürlüğe konulan kuralların standartlara uygunluğu  TSE tarafından en ince ayrıntısına kadar denetlendi. Hazırlaması gereken belgeler, raporlar tek tek incelendi. Tüm sınıflar ve diğer mekanlar gezildi. Kullanılan temizlik maddeleri ve maskelerin standartlara uygunluğu tespit edildi. Yapılan tüm incelemelerin sonucunda okulumuza “Okulum Temiz” belgesi verildi.

Öğrenci, öğretmen, çalışan ve tüm paydaşlarımızın sağlığını ön planda tutarak salgınla mücadele konusunda kurum olarak üzerimize düşeni yapmış olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz.

X