Taban Puanımız 441.0000
Yeni kayıtlarla ilgili bilgi almak için 0533 810 57 81  numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Öğrencilerimiz Selanik ve Manastır’da Ata’mızı Anıyor…

Öğrencilerimiz Selanik ve Manastır’da Ata’mızı Anıyor...

Özel Saint Benoît Fransız Lisesi öğrencileri, Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma kulübü olarak, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası’nda Yunanistan (Makedonya - Manastır), Selanik, Kavala gezisinde Ata’mızı anmışlardır...

Bu eğitim ve kültür gezisine katılan öğrencilerimiz, ilk gün Manastır’ı tanımış, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk askeri eğitimini almış olduğu ve Atatürk Müzesi olarak düzenlenmiş olan Manastır Askeri İdadi’sini ziyaret etmişlerdir.Buradaki anı defterine Özel Saint Benoît Fransız Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri duygu ve düşüncelerini yazmışlardır. Sonrasında, Kadı Mehmet Efendi Camii, Bedesten, Eski Çarşı, Saat Kulesi gezilerek Selanik’e hareket edilmiştir.Üçüncü günün sabahında Atatürk’ün doğduğu ev ziyaret edilmiş ve Selanik şehir turu yapılarak, Acropolis, Bizans surları, Eski Selanik, Kale, Makedonya Bakanlık Binası – Aristoteoles Üniversite Kampüsü, Rodanda, Ag. Dimitri Kilisesi, Şadırvan, Helexpo İnternational Fuar alanı, Döner Kule, 19.YY Neo Klasik Yapılar, Averof Limanı, Beyaz Kule, Makedonya Tiyatro Binası, Hamza Bey Camii-Hamam ve Bedesteni, “B. İskender, E. Venezelos, P. Konstantin” Heykelleri, “Ag. Dimitri, Egnatia, Tsmiski” caddeleri gezilmiştir.
Öğrencilerimiz için Atatürk’ün doğduğu evi görmek çok ilginç olmuş, daha sonra gezilen tarihi yerlerin de bilgi ve kültür birikimlerine büyük katkısı olmuştur.

Gezimizin son günü Selanik ve Kavala’ya ayrılmıştı. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz, Atatürk’ün doğduğu evde Selanik Başkonsolosluğu bünyesinde düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü Anma programına katılmışlar, bu çok önemli törende bir öğrencimiz “Mustafa Kemal Atatürk’ü Anlamak” temalı konuşmasını gerçekleştirmiştir. Gerçekten de öğrencilerimiz için unutulmaz bir anı…

Tören’in ardından Kavala’ ya hareket edilmiş, Kavala şehir turu kapsamında. Su kemerleri, Liman, 19 yy Neo Klasik yapılar, Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi ve Heykeli, Teodora Kimissi Kilisesi ve Deniz Feneri gezilmiştir.

Ulu önder Atatürk’ü anmak üzere her yıl gerçekleştirdiğimiz bu gezi öğrencilerimize, bilgilerini tazeleme, yerinde görerek öğrenme olanaklarını vermektedir.

 

X