Öğrencilerimiz “Şehir Orman” Tiyatro Ekibi ile Buluşuyor!

İDOB (İstanbul Devlet Opera Balesi) ile İş Birliğimiz - 6 Mart 2021

Saint Benoît Lisesi ile İstanbul Devlet Opera Balesi arasındaki bu işbirliği, geçen sene #EvdeSBopera başlığı altında başlamıştı.
İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu'nun koreografisi ve yönetmenliği Beyhan Murphy'e ait olan "Şehir-Orman" adlı temsili eğitimsel bir amaç güdüyor. Bu dans-dramaya temel oluşturan "Jungle Book", Joseph Rudyard Kipling tarafından kaleme alındı. Bu hikaye, insanın doğayla barışık olmasını öğütlüyor.
Öğrencilerimiz, 6 Mart Cumartesi günü eserde rol alan dansçılarla karşılıklı söyleşi yapacak!

#EvdeSBopera

Kültür ve Turizm Bakanlığı

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (IDOB)

Sanat Yönetmeni ve Müdürü Suat Arıkan’ın,

“Şehir Orman” adlı eserin Koreografı ve Yönetmeni

Beyhan Murphy

ve

Sanat Teknik Müdürü Serdar Kalmaz’ın

destekleri ile

Şehir Orman adlı modern dans gösterisinin dansçılarıyla söyleşi

6 Mart Cumartesi günü saat 15:00’te yayında olacak.

Söyleşiyi izlemek için BURAYA tıklayınız.

Dansçılar:

  • MOGLİ: Ozan Akgün
  • BAGHEERA: Mert Öztekin
  • BALOO: Canberk Yıldız
  • SHER KHAN: Ferhat Güneş
  • TABAQUI: Alper Marangoz
  • RAKSHA (Anne Kurt): Müge Bayramoğlu
  • BABA KURT: Burhan Yücel
  • KAA: Huri Murphy

Koreografi: Beyhan Murphy

Ozan Akgün

1992 yılında İstanbul’da doğdu. Dans hayatına Halk Dansları ile başladı ve Anadolu Ateşi Dans topluluğu’nda dans etti. 2013 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Modern Dans bölümünü kazandı ve 2017 yılında bölümünden onur derecesi ile mezun oldu. 2016 yılından beri İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans topluluğu bünyesinde dans sanatçısı olarak yer almakla birlikte, farklı kurumlarda dans eğitmenliğini sürdürmeye devam ediyor.

Mert Öztekin

1981 yılında Yalova’da doğdu. 1991 yılında halk danslarıyla başladığı profesyonel dans yaşamında “Hürrem Sultan Dans Projesi”, “Night of the Sultan’s”, “Çağdaş Bale Topluluğu”, “Zeynep Tanbay Dans Projesi”, “İstanbul Devlet Opera Ve Balesi Modern Dans Topluluğu (MDT)”  kumpanyalarında dansçı olarak görev aldı. Halen MDT de dansçı, eğitmen ve repetitör olarak dans yaşamına devam etmektedir.

Canber Yıldız

1986 yılında Düzce’de doğan Canberk Yıldız eğitim sürecini Almanya’da ve İstanbul’da bitirdi. Çocukluğundan itibaren Kafkas Halk dansları topluluklarında amatör olarak dansa başladı. Profesyonel hayatına geçişi 2004 yılında Hürrem Sultan Macro Dans Factory’e kabul edilmesiyle başlayıp sonra Anadolu Ateşi ile devam etti. 2006 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Modern Dans bölümünü kazandı ve okul hayatı ile beraber birçok projede yer aldı. “Black-North Seas Festival’’ kapsamında yurt içi ve yurt dışında eserleri sergileme fırsatı buldu. 2011 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans proje topluluğunda çalışmaya başlayan Canberk Yıldız, halen aktif olarak aynı toplulukta dans hayatına devam etmekte ve sanatsal koordinatör olarak görev almaktadır.

Ferhat Güneş

1988 de İzmir’de doğdu. 2005’te İstanbul’a taşındı. 2005-2008 yılları arasında Beşiktaş Halk Eğitimi Merkezi’nde Halk Dansları ile dans hayatına başladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Çağdaş Dans Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 2013 yılında Ziya Azazi ile dönüş disiplini ve performansı (dervish in progress) üzerine çalışmalar yaptı. 2014-2015 yılları arasında Belçika’da Ward/Ward isimli dans topluluğunda grubun koreografı ve genel sanat yönetmeni olan Ann Van Den Broek ile stajyer dansçı olarak çalıştı. ODTÜ Avrupa Birliği Projesi kapsamında gerçekleştirilen online eğitimlere katılarak, video kurgu/montaj sertifika programını bitirdi. 2016’dan bu yana İstanbul Devlet Opera Ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nda (mdtist) dansçı olarak çalışmanın yanı sıra; dans video ve kısa dans filmi alanlarında yönetmen/koreograf olarak üretimlerini sürdürmektedir.

Alper Marangoz

1984 yılında Bursa’da doğdu. 1995-2002 yılları arasında Bursa Kültür ve Turizm Vakfı Karagöz Halk Dansları Topluluğu’nda bulundu. 2002 yılında Hürrem Sultan, 2004 yılında Night of the Sultans gibi gruplarda dansçı olarak yer aldı. 2006 – 2010 yılları arasında Zeynep Tanbay Dans Projesi’nde yer aldı. 2004 – 2010 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans Anasanat Dalı’nı tamamladı. 2009 yılında “Vazg…” isimli ilk koreografisini sahneledi. 2010 yılında “Normal” adlı eseriyle yurt içi ve yurt dışında (Balkan Dans Festivali Slovenya) birçok temsil yaptı. 2012-2014 bağımsız sanatçılardan oluşan Motto Dans Kolektif ile birçok yabancı koreografin eserlerinde yer alıp ortak projeler üretti. Halen İstanbul Devlet Opera ve Balesi MDT İstanbul da dansçı ve eğitmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Müge Bayramoğlu

1988 Bursa doğumlu Müge Bayramoğlu, dans eğitimine anaokulu döneminde gittiği özel bale okulunda başladı. Peşinden ilkokul döneminde Pera Güzel Sanatlar Lisesi bale kursundayken öğretmeni ve annesinin yönlendirmesiyle 11 yaşında girdiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü’nden 2009 senesinde mezun oldu.

2008 yılında profesyonel dans kariyerinin başladığı İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde 2010-2016 yılları arasında çeşitli eserlerde solist ve baş rollerde dans etti. 2016 yazında Martha Graham Dance Company yaz okulu için New York’a gitti. Bu dönemde New York’ta girdiği seçmeleri kazanarak 2016-2017 sezonu Peridance Contemporary Dance Company’de dans ederek çeşitli kültür ve geçmişlerden gelen insanlarla çalışma fırsatı buldu. 2017’de Türkiye’ye dönerek halen dans etmekte olduğu İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğuna dahil oldu.

Burhan Yücel

İstanbul Üniversitesi, Ulaştırma ve Lojistik Departmanı’nda lisans eğitimini tamamladıktan sonra, akademik hayatını Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Modern Dans Bölümü’nde dans eğitimiyle devam etti. Profesyonel dans kariyeri Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nda başladı ve hala İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nda devam etmekte. Toplulukta dans etmenin yanı sıra, basın-yayın, halkla ilişkiler ve sosyal medya araçlarının yönetimi görevini üstlenmiş bulunmakta.

Huri Murphy

Londra doğumlu Huri Murphy, dans eğitimine Ankara TAB Sanat okulunda caz dans ile başladı ve İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans Programında eğitimine devam etti. 2008 yılında Avrupa’nın prestijli okullarından Rotterdam Dans Akademisinde (Codarts) 1 yıl eğitim gördü. Ardından İngiltere’deki Northern School of Contemporary Dance’in (NSCD) 3 senelik eğitim hakkını kazandı. Mezuniyet sonrası Londra’da eğitmen ve dansçı olarak iki yıl serbest çalıştı. 2012’de MDTistanbul’a katılmak üzere geldi. Topluluk repertuarında birçok yabancı ve Türk koreografla çalıştı. Mini-Fest için koreografi yaptı. MDTistanbul’da dansçılık hayatına devam etmekte ve hem toplulukta hem de bağımsız alanda yoga ve dans eğitmenliğini sürdürmektedir.

X