“Mustafa Kemal ile adım adım” Yürüdük…

"Yolunda yürüyecek, evrensel değerlerle yükseleceğiz..."

Saint Benoît Lisesi öğretmen ve öğrencileri bu yıl 12. kez gerçekleştirdiği “Mustafa Kemal ile adım adım” inceleme gezisi çerçevesinde, 10 Kasım günü, Selanik'te Atatürk'ün doğduğu yer olan ve günümüzde Başkonsolosluk olarak kullanılan evde Ata'yı andılar. Makedonya'da Manastır Askeri İdadisi'nde O'na bağlılıklarını sundular.
Saygıyla...
Minnetle...
Sonsuza kadar bizimle...

Lisemizin Kültür ve Tabiat Varlıkları Kulübü’nün düzenlediği, Yunanistan-Selanik-Makedonya eğitim gezisi büyük bir heyecanla gerçekleştirildi. Gençlerimiz, Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret ettikten sonra Ata’nın eğitim aldığı Makedonya’da bulunan, Manastır Askeri İdadisi’ni ziyaret ederek anı defterine duygu ve düşüncelerini paylaştılar.
Mustafa Kemal diyor ki; “Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler uygulamaya geçtiği vakit Türk Milleti yükselecektir.
Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e söz veriyoruz. Yolunda yürüyecek, evrensel değerlerle yükseleceğiz…

Geziye katılan öğrencilerden bazı izlenimler…

Selanik ve Makedonya inceleme gezisi benim için çok özeldi. Hayatım boyunca unutamayacağım anılar biriktirdim. Atatürk’ün doğduğu ve büyüdüğü evi ziyaret etmek beni çok duygulandırdı. Manastır Askeri İdadisi’ni görmek, O’nun yürüdüğü yollarda ve ortamlarda bulunmak, kullandığı eşyaları görüp dokunmak aslında Mustafa Kemali yaşamaktı.
Rahat Uyu Atam…
Aydınlattığın yolda, İlerliyoruz, ilerleyeceğiz…
Maya – Haz B

Selanik gezisinde öncelikle Atatürk’ün evinde gerçekleştirilen törenden bahsetmek isterim. Gezinin anlamı Mustafa Kemal’i anmaktı. Orada Atam’ın doğduğu evde bulunmak, kendi başına bir şans, bunu 10 Kasım’da onun ölüm yıl dönümünde yapmak hepimiz için unutulmaz bir andı.
Atam rahat uyu. Bizlere bıraktığın bu ülke için minnettarız. O’nu koruyacak ve geleceğe taşıyacağız.
İlelebet senin izinde ve nöbetteyiz !
Ömer – L3 A

Gidip gördüğümüz yerler ve yaptığımız aktivitelere baktığımda iyi ki katılmışım dediğim eşsiz bir geziydi.Dünyanın ve Vatanımızın kaderini değiştiren kahramanımızın doğduğu yerde bulunmak, yetiştiği yerleri görmek benim için gezinin en anlamlı kısmıydı. Bence herkes hayatında bir kere de olsa 10 Kasım’ da Atatürk’ün doğduğu evde bulunmalı ve o atmosferi yaşamalı…
Zamanın gerçek anlamda durduğunu hissetmek, bir sürü insanla tek bir amaç için toplanmak ve aynı duyguları hissetmek, O’nun vatan ve millet için önemini özümsemekti. Orada bulunan herkesin bu özel anı ömür boyu hatırlayacağına eminim.
Gökçe – L3 H

10 Kasım’da konuşmasını gerçekleştirirken duygusal anlar yaşayan Başkonsolosumuz, törene katılan katılımcıların gözyaşları, dışarıda toplanan insanların gür bir şekilde İstiklal Marşımızı söylemesi, tek bir yürekle “MUSTAFA KEMAL” demesi, O’nun ölümsüzlüğünün kanıtıdır.
Bunun dışında, gezi gayet güzel, eğlenceli ve öğreticiydi. Atatürk’ün evi, eğitim aldığı okulu, yaşadığı yerleri gezmek dışında; Yunanistan ve Makedonya’nın tarihi ve kültürel yapısını yerinde görmek, öğrenmek, en önemlisi de yerinde yaşamak, mezun olduktan sonra anılarımda kalacak en önemli deneyimlerden biriydi. Bu deneyimi yaşatan Okuluma ve geziyi düzenleyen öğretmenlerime sonsuz teşekkürler…
Efe – L3 A

X