Yeni kayıtlar ve tanıtım günleri ile ilgili bilgi almak için 0533 810 57 81 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

MFGNU 2020 – Grenoble, 8. Uluslararası MUN (Birleşmiş Milletler Modeli) Konferansı

İnsanlık, Gelişmenin Sonuçları ile Karşı Karşıya: Yeni Keşifler ve Sürdürülebilir Gelişim?

Fransızca ve İngilizce MUN Kulüplerimizden birer grup öğrenci, bu sene, 8.kez Grenoble'a seyahat ettiler.
Her biri temsil ettiği ülkeye ve gerçekleştireceği göreve karşı sorumluluk duygusu ile dolu öğrencilerimiz, aylar süren hazırlık sürecinin meyvelerini toplayacaklardı.
Konu, heyecan vericiydi : Gelişme, her şekliyle günümüz medeniyeti için kilit bir kavram. Devletlerin düzgün bir şekilde işlemesi, vatandaşların yaşam kalitelerinin artması ve güven ve barış içerisinde bir dünya için önem teşkil eden bir konu. Peki, biz bu gelişime nasıl eşlik edeceğiz?

En İyi Koşullarda Başlayan Bir Yolculuk

Saat çok erken. Henüz güneş doğmadı, ama öğrencilerimiz çoktan uyandılar! Hepsi, erkenden kalkmış olan öğrencilerimiz, havaalanında oldukça coşkulu ve kararlıydılar.

 MUN Kulübü Öğrencilerimiz Grenoble’da 

Keşfetme arzusu ile dolu öğrencilerimiz, şehri tanımak ve tarihini öğrenmek istiyorlardı. Yağmurun hiçbir şekilde motivasyonlarını düşürmediği öğrencilerimiz, Grenoble’a varır varmaz, ailelerle buluşma saatinden biraz daha erken gelmiş olmanın avantajından da faydalanarak, rehber eşliğinde şehrin mahallelerini gezmeye gittiler. Externat Notre Dame de Grenoble’da ise bir başka şey daha keşfedecekler; Seyahatlerinin büyük bir bölümünü birlikte geçirecekleri yeni arkadaşlarıyla tanışacaklardı.

Öğrencilerimizin Her Biri Yazışma Arkadaşlarıyla Tanışıyor… Fransızca veya İngilizce Bir Macera Başlıyor! 

Güneşli bir hava hüküm sürüyor! Ertesi gün, MUN Kulübü öğrencilerimiz, açılış töreninin ve toplu fotoğraf çekiminin ardından kendi komiteleriyle bir araya geldiler. Konferanslar başlıyor. Üç gün boyunca, ”Gelişmenin sonuçları karşısında insanlık: Yeni keşifler ve gelişim arasında” teması üzerine oturumlar gerçekleşecek ve bu konu üzerine uzunca düşünülecek.

Fikirler bir araya geliyor. Öğrencilerimiz, tüm ihtişamlarıyla adeta güneşten daha fazla ışık saçıyorlar !

Tartışmalar boyunca, bir çok komitede yer alan öğrencilerimiz, dile olan hakimiyetleri ve sorumluluk duygularıyla adeta göz kamaştırıyorlar. MFGNU, dünyayı kendi ölçeğince, harekete geçirebilmek ve birlikte dünyanın geleceğini düşünmek için güzel bir imkân.

İngilizce İnsan Hakları Tayland : Arda         Kolombiya : Ismet
Güvenlik Konseyi Fransa : Arda                 Fransa : Barış
Çevre Mozambik : Elif           Unicef : Kayra
EcoSoc (Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi) Hindistan: Defne
HCR (Mültecî Örgütü) Japonya : Hasan
UNESCO Pakistan : Berkay
Bilimsel Forum Kanada : Sarp                 Şili : Alkın
Basın Ekibi Irmak, Miray
Uluslararası Adalet Mahkemesinde Yargıç Yağmur
Mültecîler Yüksek Komiserliği Başkanı Alkın


Bu anlamlı etkinliğin videosunu izlemek için BURAYA
tıklayınız.

Öğrencilerin İzlenimleri:

İsmet: Güzel şeylerin tek kötü yanı sona ermeleridir. MFGNU benim hiçbir zaman bitmemesini istediğim bir etkinlikti. Çok yapıcı tartışmalar gerçekleştirdik ve uygulanabilir çözümler bulduk. Gerçekten, mükemmel bir deneyimdi. Çok iyi insanlarla tanıştık ve birçok arkadaşlık kurduk.  

Arda: Mükemmel bir konferanstı. Birçok kez söz alma fırsatımız oldu ve bu bizim için çok iyi bir fırsattı. Komitede, verimli tartışmalar gerçekleşti. Genel anlamda, bu denli iyi bir konferans olmasının sebebi sadece gerçekleştirilen tartışmalar değil, aynı zamanda tanıştığımız muhteşem insanlardı. 

Berkay: İnanılmaz bir 4 gün geçirdim. Bu günler boyunca, hayatımın sonuna dek unutamayacağım anlar yaşadım. MFGNU Konferansı ve arkadaşlarım sayesinde Fransızcamı geliştirdim. Benim için çok güzel bir deneyimdi. 

Kayra: Çok güzel bir konferansa tanıklık ettim. Bu, benim katıldığım ilk konferanstı ve bu konferansa katılmış olduğum için çok mutluyum. Bu konferans sayesinde, dünyanın dört bir yanından arkadaş edinme ve Fransızcamı geliştirme fırsatına eriştim. 

Defne: MUN Kulübü öğrencileri için, başından sonuna kadar, mükemmel ve çok değerli bir deneyimdi. Ben, ECOSOC (Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi) Komitesindendim ve Hindistan’ı temsil ediyordum. Birçok, motive edici ve eğlenceli tartışmaya katıldım. Yanlarında kaldığım aile çok nazikti, hatta öyle ki; Onlarla irtibatımı her zaman sürdüreceğim. 

Sarp: Benim için muhteşem bir deneyimdi. Fransızcayı ve İngilizceyi pratik etme ve bu dilleri geliştirme şansına eriştim. Yine, bu konferansa ve bu komiteye katılmayı sabırsızlıkla bekliyorum.  İlginç konuların yanı sıra içeriği zengin tartışmalar gerçekleşti.  Bu tartışmalar süresince temsilcilerle ve diğer kimselerle tanıştım. Bu konferans sayesinde birçok yeni arkadaşım oldu.  

Barış: Tüm samimiyetimle, benim için unutulmaz ve çok etkileyici bir konferans olduğunu söyleyebilirim. Bu yapıcı tartışmalara katılarak birçok yeni arkadaş edindim ve dünyanın güncel sorunlarına çözüm bulmaya çalıştım. Gelecek konferanslarda yine yer almak isterim. 

Hasan: Konferans gerçekten de müthişti. Yeni arkadaşlar edindim. Fransızcamı ve tartışma yeteneğimi geliştirdim.

Miray: Bence, bu konferans bizim için gerçekten çok iyi bir deneyim oldu. Güzel bir çalışmaya imza attık. Günümüzün sorunlarını çözmeye çalışırken Fransız dilini kullandık. Ben ve ekibim, MFGNU’nun ne anlama geldiğini bilmeyen  diğer insanlara bu fırsatı sunduğumuz için çok şanslıyız. Basın bölümünde yer almış olduğum için de ayrıca mutluyum.  

Irmak: Benim için inaılmaz bir konferanstı. Basın grubunun bir üyesi olarak, unutulmaz bir deneyim yaşadım. Çok eğlendim ve her zaman iletişimimi sürdüreceğim birçok yeni arkadaş edindim. 

Elif: Bu konferans, çok iyi bir deneyim oldu. Üç gün boyunca ciddi bir şekilde çalıştık. Farklı konularda yeni bilgiler edindim ve fikirlerimi ifade etme şansına eriştim. Farklı ülkelerden insanlarla tanıştım ve onların kültürlerini tanıma fırsatı buldum. 

Yağmur: Bu konferans benim için muhteşem ve unutulmazdı. CIJ (Uluslararası Adalet Divanı) Komitesindendim ve canlandırdığımız durumlarla ilgili tartışılan sorular beni çok geliştirdi. Orada geçirdiğim zaman çok hoştu ve bu konferans, benim birçok sempatik insanla tanışmamı sağladı. Bu etkinliğin hiç bitmemesini isterdim.

X