Konferans : “Nedir bu mühendislik ?”

Üniversiteye Doğru Projesi ile öğrencilerimizin geleceğini hazırlayalım

Yrd. Doç. Dr. Dağhan GÖKDEL mühendislik meslekleri ve bu mesleklerin teknolojik alanda ortaya koyduğu hızlı gelişim hakkında çok bilgilendirici bir söyleşi yapmak üzere okulumuzdaydı. Bu meslekler günlük hayat tarzlarımızı değiştiriyor...

Ağırlıklı fen eğitimi gören lise 3 öğrencilerimizin en beğendiği konferanslardan biri,  kuşkusuz Mühendislik Meslekleri konferansımızdır. Öğrencilerimiz tarafından çok sevilen, merak ve ilgiyle dinlenen Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dağhan GÖKDEL, 24 Ekim 2018 Çarşamba günü 11.sınıf FEN bölümü öğrencilerimizle bir araya gelmek üzere yeniden Lisemizdeydi.

Çeşitliliklere Ufuk Açalım

Konferansta, ağırlıklı fen alanı eğitimi gören öğrencilerimizi hayran bırakan birbirinden farklı ve ilginç konular ele alındı :

  • Bilgisayar Mühendisliği mi ? Endüstri Mühendisliği mi ? İşletme Mühendisliği mi ?…
  • Mühendislikteki branşlar nelerdir ?
  • Sektörlerdeki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir ?
  • Bir mühendis hangi sektörlerde çalışabilir ?
  • Doğru branş/bölüm seçimi nasıl yapılır ?

Konuğumuz, mühendislik branşı ve iş dünyasında ve teknolojideki son yenilikler hakkında bilgi verip,  öğrencilerimizin sorularını yanıtladı.

Profesyonel Bir Hayal Kuralım

Yrd. Doç. Dr Gökdel, “Kişinin bir hayali olmasının, o hayalin kendine yol ve kılavuz olmasının” seçimlerine ışık tutacağını ve bunun önemini belirtti.

Kariyer hayatında doğru adımlara götüren ilk yolun bilgi, araştırma ve yenilikleri yakından takip edip kişinin kendisini bu yeniliklere adapte etmesi olduğunu ve bunun için sadece tek alanda değil ister bilimsel ister teknolojik ister iletişimsel olsun farklı alanlarda çok yönlü olmanın kaçınılmaz olduğunu, bunun mesleki ve kişisel değerleri arttırdığının altını çizerek pek çok örnek verdi.

Hayalinizdeki Sektörü Seçin, Mesleğinizi Seçin…

Dağhan Gökdel; meslek seçiminde hangi sektörde, hangi görevle yer almak isteniyorsa temel lisans eğitiminin bu konuya yönelik seçilmesinin ve araştırma yapılmasının meslek seçiminde öğrencilerimize çok yardımcı olacağı konusunda önerilerde bulundu.

Öğrencilerimizin seçim yapmalarına ışık tutacak çok yararlı ve verimli bir konferanstı !

X