Konferans – Konser: “Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik”

…ruhlar arasında mevcut olabilecek iletişimin yegâne örneği de müzik mi diye düşünüyordum.
Marcel Proust

Frankofoni Festivalimiz kapsamında,

sizleri,

Silüet salonunda düzenlenecek
Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik
adlı etkinliğe davet etmekten mutluluk duyarız

 27 Mart 2019, Çarşamba günü
saat 18:30’da

Giriş: Lüleci Hendek Sokak No:61

Rezervasyonlar dolmuştur

Proust ve Müzik

Proust sever misiniz? Peki, müzik sever misiniz? Bu konser, her iki gruba da sesleniyor. En çok da müziksever Proust tutkunlarına… 20. yüzyıl edebiyatının en büyük yazarlarından Marcel Proust’un dev yapıtı Kayıp Zamanın İzinde’yi okumuş olanlara ya da okumaya niyetlenenlere… Yapıtı başından sonuna kadar bir arada tutan şeyin, müzik olduğunu hissedenlere… Yazarın, romanın düşsel kahramanı besteci Vinteuil’ü hangi bestecilerden esinlenerek yarattığını merak edenlere…  Müzik ve besteciler üzerine en çarpıcı, en ironik değerlendirmelerin Proust tarafından yazılmış olduğunu bilenlere…

Yapı Kredi Kültür Sanat ve Saint Benoît Lisesi İş Birliği

Saint Benoît Lisesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat’ın ortaklığında gerçekleşecek olan “Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik” konseri, Mehmet Rifat’ın YKY’den çıkan “Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik” kitabından alınan ilhamla tasarlandı. Konserde, keman sanatçısı Pelin Halkacı Akın ve piyanist İris Şentürker, Proust’un yapıtında ve yaşamında büyük öneme sahip olan Richard Wagner, Camille Saint-Saëns, César Franck ve Reynaldo Hahn’ın eserlerini yorumlayacaklar.

Nami Başer ve Emre Aracı ile Konferans

Konser öncesinde felsefeci, yazar ve çevirmen Nami Başer ile müzik tarihçisi, besteci ve orkestra şefi Emre Aracı, Proust’un yapıtı ve bunun içinde müziğin yeri üzerine konuşma yapacaklar.

Konuşmalar:
Nami Başer, Emre Aracı

Konser:
Pelin Halkacı Akın, keman
İris Şentürker, piyano

X