Geleceğe Mektup

"14 yaşındaki BENden mektup var..."

4 yıl önce, o zaman hazırlık sınıfında olan öğrencilerimiz, Lise 4' deki kendilerine hitaben bir mektup yazdı.  Liseye yeni başlamışlardı; merakları, umutları, planları vardı. Mektuplarına bunları aktardılar. Onlar hayallerini, umutlarını kağıtlara dökerken, o sırada lise son sıralarında duygulu anlar yaşanıyordu. Çünkü onların geçmişlerinden gelen mektuplarını açma vaktiydi.

Hazırlık Sınıfı Öğrencilerimiz Gelecekteki Kendilerine Mektup Yazdı

Lisenin İlk Haftalarıydı…

Hazırlık öğrencilerimiz geçtiğimiz hafta rehberlik dersinde, önlerindeki boş kağıtlara, yeni başladıkları bu okuldaki ilk zamanlarını, ilk arkadaşlarını, ilk kelimelerini öğrendikleri fransızcayı, belki hayatlarının en güzel anılarını sığdıracakları bu okuldaki hayallerini yazdılar. Gelecekteki kendilerine öğütler verdiler, planlarını ve umutlarını paylaştılar. Bu mektuplar, daha sonra kendileri tarafından zarflandı ve kapatıldı. Bazıları zarflara küçük hediyeler bile koydu. Rehberlik Servisi bu değerli mektupları 4 yıl boyunca dikkatlice muhafaza edecek. 

Lise Son Sınıf Öğrencileri Geçmişten Gelen Mektupları Açtı

Artık Lisenin Son Ayları…

Hazırlık sınıfında mektup yazan bu öğrencilerimiz bugün 18 yaşında… Liseden mezun olmalarına sadece aylar kaldı. Heyecan dorukta… Mektuplarına kavuştular, geçmişe geri döndüler.  Meraklı bir gözle, Saint Benoît Lisesi’ndeki ilk yıllarında kaleme aldıkları bu mektupları okudular.

22 Ekim 2021 günü, yine bir Rehberlik dersinde, 14 yaşındaki kendileri ile karşılaştılar. O zamanlar kendilerine sordukları soruları bugün cevapladılar, planlarının ne kadarını gerçekleştirmiş oldukları ile yüzleştiler, bugünü yeniden değerlendirdiler. Sınıfların her birinde, duygu dolu anlar yaşandı.

Gelenek Devam Edecek…

Önümüzdeki yıllarda da aramıza yeni katılan Hazırlık öğrencilerimiz aynı macerayı yaşayacak. Kendilerine hitaben mektup yazıp 4 yıl sonra açmak üzere zarflayacak ve teslim edecekler. Bu süreç, Saint Benoît Lisesi Rehberlik Servisi’nin gelenekselleşmiş bir çalışması olarak devam edecek.

X