Yeni kayıtlarla ilgili bilgi için BURAYA tıklayabilir, sorularınız için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hnm’ı arayabilirsiniz.

Galeri Sizi “İpek Yolu”na Davet Ediyor

Ruhun, Hayal Gücünün ve Duyuların Buluştuğu Bir Sergi…

İpek Yolu adını anmak bile ruhu canlandırıyor, hayal gücünü uyandırıyor, ve tüm duyularımızı harekete geçiriyor. 12 Kasım Salı günü Saint Benoît Fransız Lisesi’nde Ankara Fransız Kültür Merkezi Müdürü Sébastien de Courtois tarafından verilen harika konferans ve sonrasında aralarında Fransa, Belçika, Fas ve İsviçre Başkonsoloslarının da bulunduğu yaklaşık 350 kişinin katıldığı sergi açılışı bunu ispatlar nitelikteydi. Fransa Büyükelçiliği’nin Kültür Servisleri ile eğitim ve dil ataşelerinin de hazır bulunduğu konferans ve sergi açılışı gerçekten yüksek nitelikteydi.

Konferans dinleyicileri Nasturiliğin tarihi hakkında bilgilendirici olduğu kadar tutkulu bir yolculuğa çıkartırken, 13 Aralık’a kadar açık kalacak olan sergi ise iki bin yıllık ticari alışveriş ile bilimsel ve manevi etkileşmenin bir panoramasını sunmakla kalmıyor, sergilenen bir Kırgız yurtu ve onlarca kaftan, halı ve kumaş ve şiirsel düzenlemelerin sayesinde hayal gücümüzü besliyor.

Tavandan sarkan otuz kadar küçük cam şişe içerisinde ise İsfahan camilerinin mavisi, Marco Polo’nun hayranlığı, Boğaziçi üzerinde akşam güneşinin ışığı ya da Cengiz Han’ın at koşturduğu stepler cisimleşiyor.

İpek Yolu aynı zamanda geçmiş bir zamanın ayakta kalan kalıntılarının ve coğrafyasının hayalidir. Bir kervansaray ziyaret ederken onun pek çok dili konuşan tacirlerini, renkli ve kokulu ürünlerini hayalinde canlandırmayı kim arzu etmez?

Serginin pedagojik olarak değerlendirilmesi bu kalıcı hayal gücüne dayanıyor: Tüm lise 2 öğrencileri, ismi bile Galeri’nin birinci katında sergilenen onlarca baharatın yaydığı koku kadar çağrışımlara sebep olan Marco Polo gibi bir “Mucizeler Kitabı” yazımı üzerinde çalışıyor.

Ortaya çıkacak metin fotoğraflarla süslenmiş bir e-kitap olacak.

Saint Benoît Lisesi’nde Galeri’nin 2019-2020 Kültür Sezonu için Dikkat Çekici Bir Açılış

Bize halılarını ve daha birçok nesneyi bu sergi için ödünç olarak veren Florence Öğütgen’e çok teşekkür ediyoruz. Katkıları olmasaydı bu sergi gün yüzü göremezdi. Ayrıca bize zaman ayırdığı ve bu harika konferansı sunduğu için Sébastien de Courtois’ya da teşekkür ediyoruz.

Küratör: Ingrid Thobois

Sergi grafikeri: Benoit Gilles

Sergi: İpek Yolu, Binlerce Yıllık Etki

Pratik Bilgiler: Sergi, 18 – 23 Kasım tarihleri arasında saat 11.00-18.00 arası, 25 Kasım – 13 Aralık 2019 tarihleri arasında Pazar günü hariç her gün saat 15.30 – 18.00 arası ziyarete açık olacaktır.

Adres: Kemeraltı Caddesi No: 11 Karaköy

Basında…

X