Yeni kayıtlarla ilgili bilgi için BURAYA tıklayabilir, sorularınız için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hnm’ı arayabilirsiniz.

La Galerie, Sanatçı Mehmet Güleryüz’ü Ağırlıyor

Mehmet Güleryüz 11 Mart ile 10 Nisan arası yeniden okuluna dönüyor.

 

Sizleri, La Galerie’de düzenlenecek
“Bir Uçtan Bir Uca”
adlı resim sergisi açılışına davet etmekten
mutluluk duyarız.

11 Mart 2020, Çarşamba

Konferans: 18.30 – Silüet salonu

Mehmet Güleryüz

Sergi Açılışı: 19.15 – La Galerie

La Galerie

Saint Benoît Lisesi

Giriş: Kemeraltı Cad. No: 11 – Karaköy

Sergi,
11 Mart – 10 Nisan tarihleri arasında,
Pazar günleri hariç, 15.30-18.00 saatleri arasında
halka açık olacaktır.

Giriş ücretsizdir.

_______

Saint Benoit Lisesi, Türkiye’nin en önemli sanatçıları arasında yer alan Mehmet Güleryüz’ün yapıtlarından oluşan özel bir seçkiyi sunmaktan gurur duyuyor. Sergi 2010 yılından bugüne, 40’ın üzerinde sanatçının eserlerinin birçok tarihi mekanda sergilenmesini sağlayan The Empire Project’in desteğiyle düzenleniyor.

Bir Uçtan Bir Uca… Mehmet Güleryüz Çocukluğunun Geçtiği Yere Sergi Amaçlı Geri Dönüyor

Üretken bir sanatçı, hoca ve sanat aktivisti olan Güleryüz, 70 yıl sonra öğrencisi olduğu Saint Benoît Lisesine geri dönüyor. Galeri’de gerçekleşecek sergi 11 Mart – 10 Nisan 2020 tarihleri arasında gezilebilir.

Mehmet Güleryüz çok yönlü bir sanatçı, aynı zamanda Çağdaş Türk sanatının en tanınmış isimlerindendir. Ressamın silinmez imzası, sadece bir sanatçı olarak değil bir öğretmen, bir aktivist ve bir sanat profesyoneli olarak da önemli.

Yaklaşık 70 yıl geçti…

Genç Mehmet Güleryüz, o yıllarda Saint Benoit Lisesinde bir öğrenciydi. Lisenin “Premier Elan” adındaki öğrenci yayınında ilk ciddi resim denemelerini yaptı.

2014 den itibaren çalışmalarına Paris ve İstanbul arasında devam eden Mehmet Güleryüz’ün Galeri Cyril Guernieri’de Kasım-Aralık 2018’de gerçekleşen sergisi Fransız basını tarafından bir aydınlanma olarak selamlandı. Çağdaş Türk sanatçıların en büyüklerinden biri sayılan Güleryüz 80’li yıllardan bu yana Fransa’da sergi açmamıştı.

2015’te İstanbul Modern Müze’de açtığı retrospektif sergisi’nden sonra gerçekleştireceği bu en yeni sergisi için İstanbul’a dönen Mehmet Güleryüz’ün sergide yer alan yapıtları, sanatsal yolculuğunun farklı dönemlerini gözler önüne sermek amacıyla özenle seçildi. “Premier élan” dergisi ile başlayan bir yolculuk… Galeri böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyuyor.

Mehmet Güleryüz’ün Sanat Görüşü

Desen, Mehmet Güleryüz’ün sanatsal pratiğinin odağını oluşturmakta. “Güleryüz, bir sanatçının eserlerinde döneminin temel sorunlarına değinmesi gerektiğine ve bunu yapmak için de doğuştan gelen sanatsal bir yeteneğinin, teknik açıdan uzmanlaşmış bir becerisinin ve sanat tarihi konusunda geniş bilgisinin olması gerektiğine, ama bunların yeterli olmadığına inanır. Ona göre, bunların yanı sıra, sanatçının olayları izleyerek, çözümleyerek, eleştirerek gözlemleyip, üzerine düşünerek oluşturduğu bir felsefesi ve fikri olmalıdır”.

Mehmet Güleryüz’ün eserleri kaynağını sanatçının kendi duygularından, kendi düşüncelerinden alır. Bu durum, üretim sürecinin vazgeçilmezidir.

Desenlerinde, iç dünyasından gelen saklanmış güçlü ve bazen de aykırı duygular ortaya çıkabiliyor. Bu, Mehmet Güleryüz için adeta hayati bir fonksiyondur.

Güleryüz’e göre sanatçı, dış dünyadan kendi yöntemleriyle deneyimlediklerini ve bu duygusal tepkilerini harmanlayan kişi demektir. Sanatçı deneyimleri sayesinde dış dünyayla iç dünyası arasında bir etkileşim kurar.

Basında…

 

X